Agrisolarna digitalna mapa predstavlja više od 200 projekata diljem Europe

Objavio: Đurđa Baljak - 17.05.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

SolarPower Europe pokrenuo je novu digitalnu kartu koja prikazuje više od 200 agrisolar projekata diljem Europe.

SolarPower Europe predstavlja jedinstvenu digitalnu kartu koja prikazuje agrisolarne projekte diljem Europe. Inovativna platforma prikazuje više od 200 agrisolarih projekata u 10 europskih zemalja. S ukupnim kapacitetom većim od 2,8 GW, ovi agrisolar projekti predstavljaju značajnu prekretnicu u integraciji solarne energije s poljoprivrednim praksama.

Agrisolar odnosi se na integraciju solarnih fotonaponskih projekata u poljoprivrednim aktivnostima. Uključuje: postavljanje fotonaponskih panela na krovove poljoprivrednih zgrada, fotonaponske sustave integrirane u sustave navodnjavanja te agrivoltaiku.

Karta ističe raznolik raspon tehnologija uključujući:

  • fotonaponske panele postavljene na tlu
  • međuredne fotonaponske panele
  • dinamične fotonaponske sustave
  • nadzmene fotonaponske sustave
  • fotonaponske panele na krovima farmi
  • solarne fotonaponske staklenike

Pregled Agri-PV instalacija diljem Europe

Eva Vandest, voditeljica grupe za odnose s javnošću, globalna stručnjakinja za agrisolar u tvrtki Amarenco i predsjednica radne skupine za korištenje zemljišta i izdavanje dozvola u SolarPower Europe, izrazila je entuzijazam u vezi s inicijativom, kazavši:

“S ovom digitalnom kartom koja pruža pregled Agri-PV instalacije diljem Europe, cilj nam je ilustrirati trenutni razvoj ovog tržišta i omogućiti praćenje njegovog napretka. Očito je da su različite vrste instalacija izgrađene u skladu sa smjernicama SolarPower Europe, što potiče širok spektar rješenja za zadovoljavanje raznolikih potreba poljoprivrednog sektora.”

Brojni projekti uključuju incijative za očuvanje biološke raznolikosti

Lina Dubina, savjetnica za politiku održivosti u SolarPower Europe, izjavila je:

“Karta otkriva kako agrisolar i poljoprivreda mogu ići ruku pod ruku kako bi podržali mnoge kulture poput vinove loze, voćaka, povrća, pšenice, ječma i još mnogo toga. Agrisolar također može biti integriran s praksama uzgoja stoke, uključujući ispašu ovaca, krava, kokoši i pčelarstvo.”

Uz to, dodala je da brojni agrisolar projekti prikazani na karti uključuju inicijative za očuvanje biološke raznolikosti usmjerene na očuvanje i unaprjeđenje ekosustava. Te inicijative uključuju praćenje divljeg cvijeća, kao i različite životinjske vrste, dodatno naglašavajući okolišne koristi integracije agrisolara.

Vrijedan resurs za pregled podataka

Karta pruža sveobuhvatan pregled projekata diljem Švicarske, Francuske (uključujući vanjske regije), Nizozemske, Litve, Njemačke, Španjolske, Italije, Belgije, Austrije i Ujedinjenog Kraljevstva. Služi kao vrijedan resurs za dionike zainteresirane za presjek solarnene energije i poljoprivrede. Projekt ima cilj kontiuniranog pružanja najopsežnijeg pregleda agrisolar projekata u Europi za razvojne inženjere solarnih sustava, poljoprivrednike, istraživače i donositelje politika.

Agrisolar digitalna mapa

Istražite interaktivnu digitalnu kartu kako biste otkrili aktivne Agrisolar pogone diljem Europe.

Za više pitanja kontaktirajte

Kristina Thoring, direktorica komunikacija

k.thoring@solarpowereurope.org

+3227095526

Izvor: olarpowereurope.org

Naslovna fotografija: by Evgeniy Alyoshin on Unsplash