BETINA – Sajam tradicijske brodogradnje

Objavio: mirna.dalic@islandmovement.eu - 01.06.2022. - Vrijeme čitanja: 3min

Sajam organizira Muzej betinske drvene brodogradnje u suradnji s Turističkom zajednicom Betina i udrugom Betinska gajeta 1740

Mnogi kažu da je Betina uz Korčulu najpoznatije i najstarije sjedište vrsnih brodograditelja. Upravo zato baš u Betini održat će se Sajam tradicijske drvene brodogradnje od 3. do 5. lipnja – prenosi sibenik.in

Sajam organizira Muzej betinske drvene brodogradnje u suradnji s Turističkom zajednicom Betina i udrugom Betinska gajeta 1740, uz punu podršku županijske Obrtničke komore i Šibensko-kninske županije. Kroz tri dana posjetitelje očekuju edukativne radionice, predavanja, regata, raznovrsna gastro ponuda i zabavni program.

 

SAJAM TRADICIJSKE BRODOGRADNJE

– Ovaj sajam velika je stvar za brodograditelje jer će na jednom mjestu imati mogućnost razmijeniti znanja i kontakte i naučiti nešto novo. Sudjelovanje su najavili izlagači iz cijele Hrvatske, od lokalnih iz Betine, Murtera i Tribunja, te izlagači iz ostalih mjesta Šibensko – kninske županije putem Lag-a More, do Splita, Zagreba i Omiša, pa i Dubrovnika, a tu su i otočni izlagači iz organizacije Hrvatski otočni proizvod. S druge strane ovo je i odlična prilika za mlade koji će vidjeti kako to sve izgleda u praksi. Dolaze nam srednjoškolci iz naše i susjedne županije, prvi dan su organizirani posjeti brodogradilištima, kao i radionički program za djecu i odrasle. Bit će tu od radionica pletenja vrša od pruća, slaganja modela gajeta do jedrenja za djecu i odrasle – poručuje Kate Šikić Čubrić, ravnateljica Muzeja betinske drvene brodogradnje.

Prvi dan manifestacije posjetitelji će imati priliku pogledati dokumentarni film o obnovljenoj muzejskoj gajeti Marija. Gajeta starog tipa gradnje, iznimno bogate i zanimljive prošlosti, inače je ploveći eksponat betinskog muzeja drvene brodogradnje, koji ga je obnovio putem natječaja FLAG/LAGUR-a Galeb iz Tribunja.

 

PROGRAM SAJMA

Bogati program nastavlja se u subotu, a posjetitelji će taj dan moći uživati i u širokoj gastronomskoj ponudi u sklopu sajma. Uz brodograditelje i vezane zanate i obrte u maloj brodogradnji, predstavit će se i brojni OPG-ovi sa svojim proizvodima, kao i udruge koje promoviraju maritimnu baštinu, nacionalni parkovi i lokalni LAG-ovi.

– Organizirat ćemo i edukacijske plovidbe u drvenim brodovima gdje će se djeca, ali i posjetitelji moći okušati u jedrenju i veslanju što će im, vjerujemo, biti zanimljivo i nesvakidašnje iskustvo – dodaje Kate Šikić Čubrić.

Sajam neće proći bez zabavnog i gastro programa, a za dobru atmosferu bit će zadužen Oliver iz Berekina koji će izvesti svoj repertoar Oliver svira Olivera. Što se tiče gastro ponude, bit će degustacije tradicijskih jela za koja će biti zaslužan KUD Zora i koji će prezentirati domaća, tradicijska jela. Naravno, na štandovima lokalnih OPG-ova bit će i bogata ponuda prehrambenih proizvoda kao što su ulje, vino i pršut, a isto tako posjetitelji će moći pronaći i autentične suvenire.

Nedjelja, posljednji dan sajma rezerviran je za Regatu tradicijskih drvenih brodova na latinsko idro i feštu.

Sajam tradicijske drvene brodogradnje sufinanciran je sredstvima LAGUR-a Galeb iz Tribunja putem FLAG natječaja za provedbu Mjere 1.1.1. ‘Promocija lokalnog ribarstva, akvakulture, gastronomije i maritimne baštine’ iz LRSR FLAG-a ‘Galeb’ i sredstvima EU iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Cjelokupni program možete pronaći na POVEZNICI.

__________
Izvor: sibenik.in
Naslovna fotografija: Pixabay