Drugo izdanje konferencije Regenerate Europe

Objavio: Martin Tuđen - 22.05.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Konferencija Regenerate Europe 2024. održala se 2. i 3. svibnja, a domaćin je bio Nacionalni park Krka.

Organizatori ovogodišnje konferencije bili su Veleučilište ASPIRA i Centar za regeneraciju i ljudski potencijal “Teera Meera”. Partner cijele konferencije bio je Nacionalni park Krka koji je ujedno bio i domaćin.

Ove godine fokus na klimatskim promjenama i regenerativnom razvoju

Konferencija je multidisciplinarno okupljanje stručnjaka, aktivista, entuzijasta, poduzetnika i sanjara iz Hrvatske i svijeta. Ovog svibnja, tamo se moglo slušati o najboljim praksama u domeni regenerativne poljoprivrede, turizma, gastronomije, obrazovanja, politika i još mnogo toga. Konferencija je praktički glokalne prirode jer ima globalni kontekst, ali se vraća lokalnim inicijativama i autentičnoj primjeni.

Regenerate Europe 2024. bio je usmjeren na teme klimatskih promjena i regenerativnog razvoja. Točnije, na ključnu ulogu regenerativne poljoprivrede u borbi protiv klimatskih promjena. Konferencija je bila prilagođena interesima i potrebama stanovnika NP Krka, ali i šire.

Potreba za revitalizacijom zemlje

Centar za regeneraciju “Teera Meera” smješten je u napuštenoj dolini Bribira, a cilj im je revitalizirati zemlju, podržati lokalno gospodarstvo te stvoriti izvor hrane i obrazovne mogućnosti za lokalne i međunarodne zajednice, kazala je osnivačica centra prof.dr.sc. Irena Ateljević.

U sklopu konferencije, predstavljen je i video pilot projekta Šibensko-kninske županije “Od farme do obale: Budi lokavore” – “Od poja do škoja naša hrana je najbolja”. Županija se tako želi brendirati kao prepoznatljiva destinacija održivog turizma, autentične gastronomije i lokalne proizvodnje hrane.

Regeneracija je nasljednica održivosti

Konferencija je naglasak stavila na proces regeneracije. Zaključak manifestacije je da održivost nije dovoljna, te da je potrebna regeneracija nakon degenerativnog sustava. Regeneracija tako postaje nasljednica održivosti i rješenje koje se javlja u obliku globalnog pokreta kako bi se riješili ekološki i društveni izazovi ovog vremena.

Pokret od nas traži da razmislimo, osmislimo i regeneriramo način na koji živimo, način na koji poslujemo i način na koji se odnosimo jedni prema drugima i prema planetu Zemlji.

Potrebno je “slušati” zemlju

Intenzivnom poljoprivredom i deforestacijom ispušta se mnogo ugljikovog dioksida u atmosferu jer je velika količina ovog plina upravo pohranjena u tlu.

Ipak, regenerativna poljoprivreda postaje rješenje jer obnavlja prirodni ritam našeg ekosistema oživljavajući naš okoliš za generacije koje dolaze. Samim time, tajna leži u zdravom organskom tlu koje zadržava vodu i nutrijente te pohranjuje ugljikov dioksid.

Shodno tome, na konferenciji je predstavljeno pet ključnih principa:

  1. DO NOT DISTURB – Kada ostavimo tlo na miru, ono će zadržavati CO2.
  2. COVER UP – Tlo prekriveno biljkama zaštitit će i izgraditi zdravo tlo.
  3. NO CHEMICALS PLEASE – Pesticidi i umjetna gnojiva mogu ubiti važne mikrobe.
  4. BOOST BIODIVERSITY – Potrebno je kreirati bogatstvo ekosistema.
  5. LISTEN TO THE LAND – Regenerativna poljoprivreda izgleda drugačije na različitim mjestima, a potrebno je “slušati” zemlju.

Sudionici smatraju kako je moguće preokrenuti proces klimatskih promjena. U slučaju da tlo pohrani samo 0,4 posto više ugljika svake godine, moguće je poništiti svu antropogenu emisiju CO2.

Na predavanjima bilo je moguće slušati međunarodne i domaće eksperte i praktičare o osobnim iskustvima i najboljim primjerima iz prakse u regenerativnoj poljoprivredi, ali i mnogim drugim temama. Unatoč tome što se u to ubrajaju teme razornih posljedica klimatske krize, glavne poruke konferencije, ipak su poruke pozitive i sna o stvaranju boljeg svijeta.

_________________________________

Izvor: split-techcity.com

Naslovna fotografija: Image by Pete Linforth from Pixabay