Sudeći prema odazivu na dosad objavljene natječaje za energetsku obnovu, jasno je da postoji velika zainteresiranost građana za ovu mjeru te da mnogi od njih već imaju spremnu dokumentaciju i čekaju raspisivanje natječaja. Sredstva će se osigurati kroz prihode od prodaje emisijskih jedinica u Republici Hrvatskoj koji će se uplaćivati u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u 2023. godini.
Natječaji će se raspisati u rujnu 2023. godine.
Za energetsku obnovu višestambenih zgrada neoštećenih u potresu predviđena je:
alokacija u iznosu od 80 milijuna eura
Za energetsku obnovu obiteljskih kuća predviđena je:
alokacija u iznosu od 120 milijuna eura.
Ovim natječajima podupirat će se mjere za poboljšanje energetske obnove zgrada u skladu sa Zakonom o gradnji:
Podupirat će se i horizontalne mjere:
Postotak subvencioniranja ovisit će o stupnju obnove, odnosno:
pojedinačne mjere na obiteljskim kućama podupirat će se u iznosu od - 40% prihvatljivih troškova
integralna energetska obnova podupirat će se do 60% prihvatljivih troškova
dubinska i sveobuhvatna obnova podupirat će se do 80% prihvatljivih troškova - i za obiteljske kuće i za višestambene zgrade.
U prosincu 2023. godine Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) raspisat će i natječaj za suzbijanje energetskog siromaštva, s alokacijom od 25 milijuna eura, kojim je predviđena obnova dodatnih 1.000 kuća. Provedba uz mjere energetske obnove predviđa i mjere poboljšanja konstrukcijskih i nekonstrukcijskih elemenata u slučajevima gdje se za to ukaže potreba. Troškovi obnove sufinancirat će se u stopostotnom iznosu.
Ovim se predviđena sredstva za energetsku obnovu stambenog fonda zgrada iz jesenskog paketa, dobivena od očekivanog prihoda od prodaje emisijskih jedinica u Republici Hrvatskoj, povećavaju sa 131 milijuna eura na 225 milijuna eura.
Ujedno, sredinom ožujka raspisan je i poziv za energetsku obnovu zgrada javnog sektora neoštećenih u potresu s alokacijom od 40 milijuna eura. Ovim sredstvima će se do drugog tromjesečja 2026. godine obnoviti najmanje 288.000 četvornih metara, odnosno 50 zgrada javnog sektora. S intenzitetom sufinanciranja do 60 posto podupirat će se integralna energetska obnova, a dubinska i sveobuhvatna obnova do 80 posto za radove i usluge nadzora.
U drugom tromjesečju 2023. godine planirana je i objava natječaja za energetsku obnovu višestambenih zgrada oštećenih u potresu s alokacijom od 23 milijuna eura. Do drugog tromjesečja 2026. godine obnovit će se najmanje 45.000 četvornih metara, odnosno 50 višestambenih zgrada oštećenih u potresu.
Planirani intenzitet sufinanciranja
Cijeli članak s detaljnim planom aktivnosti i najavljenim i aktualnim pozivima pročitajte na POVEZNICI.
_______________
Autor: zgradonacelnik.hr
Fotografija: Pixabay