Bornholm je danski otok u Baltičkom moru površine malo manje od 600 km². Ima oceansku klimu relativno sličnu južnoj Švedskoj i kontinentalnoj Danskoj, čiji su ljetne i zimske temperature jako umjerene. Iako je toplina rijetka, klima je sunčana tijekom ljeta, a oborine su općenito rijetke za takvu klimu. U 2015 godini je prvi puta u posljednjih 100 godina broj stanovništva na otoku pao ispod granice od 40 000. Među glavnim industrijskim aktivnostima u Bornholmu su mljekarstvo, umjetnost i zanati, kao što je proizvodnja stakla i keramika za koju se koristi glina na lokalnoj razini. Turizam je također važan tijekom ljetnih mjeseci.
Bornholm je povezan sa švedskom elektroenergetskom mrežom pomoću podmorskog 60 kV AC kabela, koji je među najdužim AC kabelima u Europi. Ovaj kabel može isporučiti svu električnu energiju koja se troši na Bornholmu. Međutim, Bornholm također proizvodi vlastitu električnu energiju na malim termoelektranama, a osobito na vjetroagregatima.
Već se udaljio od fosilnih goriva i oslanja se isključivo na energiju vjetra, sunca i biomase. Da bi došao do toga, lokalni operator distribucijskog sustava je postavio 1000 novih fotonaponskih sustava i pogonio lokalna postrojenja samo lokalno proizvedenom biomasom.
Energetski izvor kućanstava pretvoren je iz plamenika na naftu u daljinsko grijanje, toplinske pumpe i solarno grijanje. Bornholm je također uložio u punionice za električnu mobilnost i pokrenuo kampanju za promicanje prijevoza bez automobila.
Jedan od izazova tranzicije prema obnovljivim izvorima energije je upravljanje nestabilnošću elektrana na obnovljive izvore energije i fleksibilna potrošnja uređaja kao što su toplinske pumpe. Kako bi se odgovorilo na ovaj izazov, 2000. godine stanovništvo Bornholma sudjeluje u projektu EcoGrid EU za pametne mreže koji je nagrađen nagradom EU za održivu energiju 2016. U okviru pametne mreže potrošnja je prilagođena proizvodnji i prebačena u vrijeme kada je energija jeftinija i smanjena kada je cijena bila visoka.
Bornholm je također dom velikog međunarodno financiranog demonstracijskog projekta za testiranje održivosti novih mehanizama energetskog tržišta za reguliranje energetskih mreža s visokom prevalencijom obnovljivih izvora energije (kao što su vjetroturbine i fotonaponski sustavi).
Europski otoci te njihovo stanovništvo u zajedništvu su se okrenuli davnih dana ka energetskoj tranziciji i ostvarenju rezultate koji su i više nego zavidni, postavlja se pitanje postoji li isti interes i volja za radom kod našeg stanovništa ili će prevladati stajanje sa strane i kritiziranje po pitanjima ovakve teme na Jadranskim otocima?
__________
Autorica: Ana Marija Jakas
Fotografija: Spectrum.ieee.org