Hrvatski centar za održivi turizam bit će prvi u Europi

Objavio: mirna.dalic@islandmovement.eu - 17.04.2024. - Vrijeme čitanja: 5min

Kako piše Jutarnji list, ministrica turizma Nikolina Brnjac i glavni tajnik Svjetske turističke organizacije Zurab Pololikashvili sada su i službeno potpisali Sporazum o međusobnoj suradnji i osnivanju Hrvatskog centra za održivi turizam.

Sporazum je temelj za osnivanje istraživačkog i razvojnog centra koji će biti neovisna javna institucija. U okviru Sporazuma, UN Turizma i Ministarstvo će surađivati u provedbi inicijativa i projekata. Njihov će se glavni fokus usmjeriti na istraživanje i razvoj koji se odnose na održive politike u turizmu, promociju održivog turizma, stvaranje smjernica i preporuka za razvoj održivog turizma, dijeljenje znanja i najboljih praksi za održivi turizam, kao i prenošenje znanja o njegovom upravljanju i razvoju.

Hrvatska je priznata na globalnoj razini

Osnivanje novog Hrvatskog centra za održivi turizam inicijativa je Svjetske turističke organizacije, potaknuta prepoznavanjem Hrvatske kao vodeće u pozitivnim promjenama i inovacija u stvaranju održivih politika turizma na globalnoj razini.

“Osnivanje prvog Hrvatskog centra za održivi turizam u suradnji s najrelevantnijom globalnom organizacijom za turizam, UN Tourism, velika je čast i najbolji kompliment našoj reformi. To je također fantastična prilika za jačanje prepoznatljivosti Hrvatske kao predvodnice u održivom turizmu, kao i za našu akademsku i znanstvenu zajednicu. Ovaj centar dodatna je prilika za unapređenje globalne suradnje u različitim područjima koja utječu na razvoj održivog turizma…”

Suradnja između centra za održivi razvoj i akademske zajednice

“Sveučilište u Zagrebu izrazilo je interes za partnerstvo u ovom projektu i uključivanje širokog spektra dionika iz Hrvatske, kao i akademske i znanstvene zajednice u radu Hrvatskog centra za održivi turizam. Tijekom svog mandata nastojala sam uključiti akademsku i znanstvenu zajednicu u stvaranju politika, jer vjerujem da je kreiranje turističke politike u Hrvatskoj izuzetno odgovoran posao koji mora biti utemeljen na podacima i analizama.

Upravo zato akademska i znanstvena zajednica bila je uključena u izradu naših najvažnijih dokumenata. To uključuje Znanstveno vijeće za turizam i prostor HAZU, kojem smo predstavili nacrt našeg Zakona o turizmu, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, s kojim smo surađivali na izradi Strategije. Nadalje, tu je i Institut za turizam, s kojim razvijamo satelitske račune održivog turizma, kao i istaknuti profesori i znanstvenici koji su članovi radnih skupina za izradu podzakonskih akata Zakona o turizmu.

Posebno sam zadovoljna činjenicom da je Zakonom o turizmu propisano osnivanje Znanstvenog i stručnog vijeća s zadatkom predlaganja mjera i aktivnosti koje će pridonijeti održivom razvoju turizma”, istaknula je Brnjac, napominjući da je u ovom mandatu stvoren strateški okvir za upravljanje razvojem turizma u smjeru održivosti, donesen je prvi Zakon o turizmu koji će omogućiti takvo upravljanje, te su osigurana rekordna sredstva od 1,3 milijarde eura za postizanje tih ciljeva.

“Osnivanjem novog Hrvatskog centra za održivi turizam stvorit ćemo preduvjete za transparentno i odgovorno stvaranje turističke politike putem dostupnih i relevantnih istraživanja u svim područjima koja mogu doprinijeti razvoju održivog turizma. Ako zaista želimo upravljati razvojem turizma, zaista nam je potrebno takvo istraživanje”, zaključila je Brnjac.

Hrvatska je predvonik u primjerima održivog turizma

Glavni tajnik Pololikashvili istaknuo je da je Republika Hrvatska vodeći primjer u razvoju održivog turizma. Dodao je da je upravo zbog toga odabrana kao lokacija za prvi Centar za održivi turizam, što će dodatno potaknuti inovacije i pozitivne promjene u sektoru turizma.

“Novi istraživački centar ovdje u Zagrebu doprinijet će stvaranju politika utemeljenih na podacima na regionalnoj, nacionalnoj i odredišnoj razini. Radit će na osiguranju odgovornog i uključivog razvoja turizma, na korist zajednica diljem svijeta. Turizam je ključni gospodarski sektor, a budući da je trgovina uslugama bila treća kategorija prihoda od izvoza odmah nakon goriva i kemikalija 2019. godine, potrebno nam je pristup zasnovan na znanosti o održivosti turizma”, rekao je glavni tajnik.

Očuvanje resursa


Prema pravilima UN Turizma, Hrvatski centar za održivi turizam bit će osnovan kao neovisno pravno tijelo u suradnji s akademskom zajednicom. Partner u projektu što se tiče osnivanja jest Sveučilište u Zagrebu.

“Osnivanje Hrvatskog centra za održivi turizam izvanredna je prilika za našu akademsku zajednicu da aktivno sudjeluje u stvaranju i promicanju praksi održivog turizma koje su ključne za budućnost turizma u Hrvatskoj.

Omogućit će nam daljnji razvoj našeg znanstvenog i stručnog znanja u području održivog turizma, što neće samo doprinijeti akademskoj izvrsnosti i reputaciji Sveučilišta u Zagrebu, već će imati i širi društveni i ekonomski utjecaj. Nastavit će promicati Hrvatsku kao odredište posvećeno održivosti i inovacijama u turizmu. Vjerujemo da će ovaj novi centar postati vodeći regionalni centar za istraživanje i razvoj održivog turizma. Također očekujemo da će plodovi ove suradnje biti dugotrajni i značajno će doprinijeti obrazovanju naših studenata i očuvanju prirodnih i kulturnih resursa ove zemlje”, zaključio je rektor Stjepan Lakušić.

Izvor: total-croatia-news.com

Fotografija: Unsplash.com