
Na to vrlo važno pitanje Europska unija odgovorila je kreiranjem programa Obzor 2020., s kojim će sudjelovati u financiranju inovacija koje će unaprijediti znanost i tehnologiju. Tim će investiranjem pomoći i manjim poduzećima da se iskažu i uspiju na tržištu - piše europa.eu
Program Obzor 2020. najveći je program EU-a za istraživanje i inovacije s gotovo 80 milijardi eura dostupnih tijekom 7 godina (2014. - 2020.). Povezivanjem istraživanja i inovacija, Obzor 2020. omogućuje vodeću poziciju u industriji i rješavanje društvenih izazova, s naglaskom na izvrsnost u znanosti.
Glavni ciljevi programa su odgovor na gospodarsku krizu, investiranje u buduće poslove i razvoj, materijalna sigurnost građana EU-a, opća sigurnost i okoliš te jačanje globalne pozicije EU u istraživanju, inovacijama i tehnologijama.
Struktura Obzora 2020. temelji se na tri glavna prioriteta: Izvrsna znanost (Excellent Science), Industrijsko vodstvo (Industrial Leadership) i Društveni izazovi (Societal Challanges).
.
Izvor: Obzor 2020.(link is external)
Svako od prioritetnih polja sastoji se od zasebnih aktivnosti, pa tako:
.
Za ovaj je program izdvojeno čak 78,6 milijardi eura.
.
Izvor: Obzor 2020.
Obzor 2020 će doprinijeti i dovršavanju izgradnje Europskog istraživačkog prostora (European Research Areapretraživanje dostupnih prijevoda na prethodnoj poveznici) koji će slobodno cirkulirati kao jedinstveno tržišne znanja, istraživanja i inovacija. Međutim, za ostvarenje ciljeva Obzora 2020. ključna je međunarodna suradnja, posebice s industrijaliziranim i zemljama u razvoju, zemljama pristupnicama, kao i njihovim susjednim zemljama.
Glavni instrumenti kojima se Obzor 2020. koristi:
.
.
No, program Obzor 2020. karakterizira sklapanje partnerstva i pružanje potpore i prilike malim i srednjim poduzećima da se istaknu i prošire kroz integrirani pristup inovacijskog ciklusa, od idejnog koncepta i izvodljivosti preko istraživanja, razvoja, testiranja i komercijalizacije, do izlaska na tržište.
Do lipnja 2018. Hrvatska je uspješno sudjelovala u 285 projekata: 173 organizacije i 381 sudionik iz sveučilišta, istraživačkih instituta i poduzeća napredne tehnologije.
U hrvatska poduzeća uloženo je 57 milijuna eura čime su uspjela konkurirati vodećim organizacijama Europe. Većina inovacija bavi se energetskim pitanjma povezanima s hranom, agrikulturom, šumarstvom, prijevozom, klimom i okolišem. Hrvatski su sudionici većinom surađivali s partnerima iz Italije, Španjolske i Njemačke, a najviše je nagrađenih iz Zagreba i Zagrebačke županije.
Neke od organizacija iz Hrvatske koje sudjeluju u programu Obzor 2020.: Institut Ruđer Bošković, Sveučilište u Zagrebu – Medicinski fakultet, Genos LTD, Agencija za mobilnost i programe EU-a, CARNET (Hrvatska akademska i istraživačka mreža).
Ukupan broj prijava za Obzor 2020. u prve tri godine (2014. do 2016.) na tisuću prijavljenih iz redova osoblja za istraživanje i razvoj i istraživača (2016.) po državi članici, govori kako Hrvatska ima što ponuditi u tom području.
.
Izvor: Europska komisija
Program Obzor 2020. otvoren je svim znanstvenicima i istraživačima, te je kreiran tako da smanjuje administraciju i vrijeme prijaea, kako bi se sudionici mogli usredotočiti na ono što je doista važno. Takav pristup omogućuje brzo povlačenje sredstava i brze rezultate.
Ako se želite uključiti u program Obzor 2020. i pronaći sredstva za istraživanje i inovacije u svojem području, postupak je jednostavan i nema papirologije – sve ide putem interneta. Za početak, odaberite svoje područjepretraživanje dostupnih prijevoda na prethodnoj poveznici, potom saznajte više o tom području unutar programa te pronađite mogućnost financiranja putem poziva za natječaj.
__________
Izvor: Europa.eu
Naslovna fotografija: horizon2020