Hrvatske tvrtke su sve više svjesne važnosti zelene tranzicije i percipiraju je kao priliku za rast, prema najnovijem istraživanju HGK i Apsolona.
Istraživanje provedeno na uzorku od 165 domaćih tvrtki pokazalo je značajan pomak u percepciji zelene tranzicije među hrvatskim poduzetnicima.
Više od 60 posto ispitanih tvrtki sada percipira zelenu tranziciju kao izrazito pozitivnu ili pozitivnu priliku. Ovaj rezultat označava dramatičnu promjenu u odnosu na slično istraživanje provedeno 2021. godine. Naime, tada niti jedan ispitanik nije smatrao zelenu tranziciju prilikom.
Jedan od ključnih nalaza istraživanja je da se 52,5 posto ispitanih tvrtki već angažiralo u procesu zelene tranzicije. To predstavlja značajan napredak u odnosu na prethodno istraživanje, gdje je samo 27,1 posto tvrtki izjavilo da su se pripremale za zelenu tranziciju.
Ovaj porast pokazuje da se svijest hrvatskih poduzetnika brzo mijenja u smjeru održivijeg poslovanja.
60 posto ispitanih tvrtki u 2023. percipira zelenu tranziciju kao izrazito pozitivnu ili pozitivnu priliku
U 2021. niti jedan ispitanik nije smatrao zelenu tranziciju prilikom.
Iako se percepcija promijenila, neki glavni izazovi ostaju nepromijenjeni u odnosu na 2021. godinu
Visoki ulazni troškovi ostaju glavna prepreka za zelenu tranziciju. Gotovo 71 posto ispitanika izjavili su da nemaju vlastite izvore financiranja.
Dodatnih 60 posto tvrtki nema pristup fondovima Europske unije za zelenu tranziciju. 13 posto nije u mogućnosti osigurati instrumente za osiguranje kreditiranja.
Prema istraživanju, administrativne poteškoće, zakonodavni okvir i nedostatak dostupnih tehnoloških rješenja također se ističu kao prepreke provedbi zelene tranzicije u domaćem gospodarstvu.
Glavne prepreke su nedostatak financija, administracija, zakonodavni okvir i manjak tehnoloških rješenja
Istraživanje “Analiza spremnosti hrvatskih poduzeća na zelenu tranziciju za klimatsku neutralnost”
Iva Vrankić, menadžerica Odjela za energetsku tranziciju i održivi razvoj u Apsolonu, ističe da su promjene u svijesti poduzetnika rezultat geopolitičkih turbulencija i naglog oporavka potražnje za energijom nakon pandemije koronavirusa. Naglašava da se pritisak na ispunjavanje ciljeva dugoročne održivosti povećava, a to utječe na gospodarsku strukturu, industrijsku politiku i tokove kapitala.
Voditeljica Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i komunalno gospodarstvo HGK, Tamara Kelava, napominje da HGK aktivno podržava tvrtke u njihovim naporima prema zelenoj tranziciji putem ESG ratinga (Environmental, Social, and Governance), kojeg je do sada ispunilo gotovo 400 tvrtki. Također, HGK pruža stručnu pomoć putem edukacija, konferencija i zagovaranja regulative.
Nakon godina globalnih izazova, Hrvatske tvrtke su shvatile važnost zelene tranzicije i postavile je kao priliku za rast i održivost. Promjena svijesti ključna je za daljnji napredak prema održivijem poslovanju i doprinos globalnim ciljevima zaštite okoliša i smanjenju klimatskih promjena.
Ulaganje u zelenu tranziciju dugoročno je isplativo i pomaže tvrtkama da se pripreme za buduće izazove u prometnom i energetskom sektoru.
Izvor: novac.jutarnji.hr