Partneri projekta “METAR do bolje klime” iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i DOOR-a objavili su izvorni znanstveni članak pod nazivom “Izazovi prilagodbe na posljedice klimatskih promjena – urbano-lokalna perspektiva iz četiri hrvatska grada”.
Članak je objavljen u online izdanju domaćeg časopisa “Socijalna ekologija” i donosi rezultate kvalitativnog istraživanja o percipiranim izazovima i rješenjima za probleme uzrokovane klimatskim promjenama u Puli, Slavonskom Brodu, Zadru i Zagrebu.
Sažetak
Klimatske promjene predstavljaju kompleksan problem za čovječanstvo, posebno jer su gradovi odgovorni za 70% globalnih emisija CO2 povezanih s proizvodnjom energije i oko 65% ukupne energetske potražnje. Zbog toga je prilagodba klimatskim promjenama posebno važna za gradove te regionalne i lokalne zajednice. Prilagodba podrazumijeva promjenu ponašanja, djelovanja i donošenja odluka kako bi se odgovorilo na biološke, društvene i infrastrukturne izazove koje donose klimatske promjene.
Razumijevanje adaptacijskih rješenja ovisi o načinu na koji ljudi doživljavaju klimatske promjene, kako se nose s njima i koliko o njima znaju ili vjeruju. Cilj ovog istraživanja bio je istražiti kako se prepoznaju i procjenjuju adaptivni izazovi i potencijali u borbi protiv klimatskih promjena iz perspektive gradova i regionalne administracije. U tu svrhu provedeno je kvalitativno istraživanje sa stručnjacima iz Pule, Slavonskog Broda, Zadra i Zagreba (N=45).
Metodologija
U analizi je korišteno višerazinsko otvoreno kodiranje koje je omogućilo induktivnu konceptualizaciju osnovnih kategorija. Tematska analiza omogućila je strukturiranje dobivenih rezultata u cjelovit narativ o adaptaciji lokalnih zajednica na klimatske promjene. Istraživanje je ukazalo na šest tematskih cjelina koje akteri iz navedenih gradova prepoznaju kao relevantne za adaptaciju na klimatske promjene.
Zaključak
Istraživanje donosi vrijedne uvide u izazove i potencijalna rješenja za prilagodbu klimatskim promjenama u hrvatskim gradovima. Rezultati ističu važnost integriranog pristupa koji uključuje infrastrukturne promjene, biološke odgovore, društvenu svijest, političku volju, financijska sredstva i interdisciplinarnu suradnju. Ova saznanja mogu poslužiti kao temelj za daljnji razvoj strategija za borbu protiv klimatskih promjena na lokalnoj razini.
CIjeli tekst članka pronađite na poveznici.
Izvor: DOOR
Naslovna fotografija: unsplash.com