Održivo financiranje i novi propisi EU-a za provjeru održivosti te pripremu podataka o održivosti
.
S ciljem mobilizacije značajnog kapitala i njegovog preusmjeravanja u održive gospodarske aktivnosti, Europska komisija je definirala sveobuhvatan i dalekosežan set propisa i mjera novog okvira za održivo financiranje.
Usvajanjem Europskog zelenog plana, Europska komisija definirala je izuzetno ambiciozan cilj kojim želi postići klimatsku neutralnost do 2050 godine.
U tom su paketu, između ostalih,
- Uredba o taksonomiji (Uredba (EU) 2020/852 Europskog Parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088),
- SFDR uredba (Sustainable Finance Disclosure Regulation – Uredba (EU) 2019/2088 Europskog Parlamenta i Vijeća o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga),
- Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD)
Njihova provedba traži značajan angažman svih sektora gospodarstva, a posebice financijskog sektora koji će imati značajnu ulogu u ovoj tranziciji.
- Što donosi novi klasifikacijski okvir za određivanje kriterija pod kojima se ekonomske aktivnosti mogu smatrati “održivima” (EU taksonomija)?
- Što donosi ova nova regulativa?
- Koji se novi zahtjevi postavljaju pred sudionike na financijskom tržištu i financijske savjetnike u pogledu objave podataka o održivosti, a koji pred poduzeća obveznike pripreme nefinancijskih izvještaja?
- Kako napreduje usklađivanje s obvezama, koja su pitanja i nedoumice.
Odgovore na ova i druga pitanja dobit ćete na online radionici o održivom financiranju, koju u srijedu, 12. svibnja, u 10 sati, organizira Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Ministarstvom financija, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Hanfom.
Tijekom ove, prve u nizu radionica o održivom financiranju:
- predstavnici financijskog sektora dobit će dodatne informacije o svojim obavezama,
- predstavnici gospodarstva dobit će osnovne informacije o novim obavezama i što moraju početi poduzimati da bi zadovoljili kriterije ‘zelene klasifikacije’.
Prijaviti se na radionicu možete obrascem na poveznici, najkasnije do utorka, 11. svibnja. Uz prijavu možete postaviti i pitanje na koje želite odgovor tijekom radionice.
Radionica se održava kao partnersko događanje u skolopu Europskog zelenog tjedna.