“Moja energetska zajednica MEC” okupila je mlade softveraše, entuzijaste koji su se odlučili probiti kroz kompleksan zakonodavni okvir. A sve s ciljem kako bi olakšali energetsko neprofitno udruživanje građana.
Dvije i pol godine nakon izmjena Zakona o tržištu električne energije koji je trebao olakšati energetsko udruživanje građana, Hrvatska je u ožujku konačno registrirala prvu energetsku zajednicu građana, takozvanih aktivnih kupaca energije. Energetska zajednica građana definirana je kao neprofitna udruga građana, lokalnih tijela, općina i/ili malih tvrtki koje investiraju i razvijaju zelene projekte na pojedinačnim objektima te dijele tako proizvedenu energiju, odnosno jedan drugome neprofitno prepuštaju višak energije ako takav postoji.
Moja energetska Zajednica MEC
„Moja Energetska Zajednica MEC / My Energy Community MEC“ prva je zajednica upisana u Registar energetskih zajednica građana u Hrvatskoj pri HERA-i. S dozvolom na 5 godina i prvi entitet koji je ovlašten za obavljanje energetske djelatnosti organiziranja energetske zajednice građana.
Te mlade entuzijaste zapravo vodi poslovna ideja pa proizlazi da MEC zapravo pilot projekt. Od odluke za osnivanjem do formalne registracije je prošlo više od godinu dana. U udruzi su zaposlili pravnicu a postupak registracije, doznajemo, nije bio ni jednostavan niti jeftin. Štoviše, kažu da ne znaju kako bi se običan građanin bez ozbiljne stručne pomoći probio kroz nju.
Tko su osnivači?
Osnivači udruge su tim stručnjaka koji djeluju u tvrtkama Grid ONE, Informel i Syntio. Energetsku zajednicu građana (EZG) trenutno čine četiri obiteljske kuće u okolici Zagreba, od kojih jedna kuća ima sunčanu elektranu. Svi članovi EZG nalaze se u istoj ulici te predstavljaju školski primjer lokalne potrošnje električne energije. Želja im je u početnoj fazi energetsku zajednicu zadržati u što jednostavnijim okvirima kako bi imali bolji pregled u procese.
„Udrugu smo osnovali sa željom da se razbije led u pogledu osnivanja energetskih zajednica, da se definiraju i optimiziraju administrativni, tehnički i proceduralni koraci u vođenju energetskih zajednica. Cilj je bio uspostaviti prvu pilot zajednicu koja će poslužiti kao pilot okruženje za definiranje proceduralnih koraka i operativno testiranje sa svih sudionicima operativnom radu zajednica“, kaže Goran Jurišić iz tvrtke Grid ONE.
Prva pilot zajednica
Zaposlenici triju tvrtki gotovo tri godine rade na razvoju programskog rješenja za operativno upravljanje energetskim zajednicama. Riječ je o softverskoj platformi koja pokriva cjelokupni proces od osnivanja, upravljanja, vođenja do obračuna za energetske zajednice. Budući da se razvojne aktivnosti privode kraju, a još uvijek tržište energetskih zajednica nije zaživjelo.
Donijeli su odluku o pokretanju vlastite energetske zajednice građana kako bi mogli drugima pomagati u postupku osnivanja. Cilj je bio uspostaviti prvu pilot zajednicu koja će poslužiti kao pilot okruženje za definiranje proceduralnih koraka i operativno testiranje sa svih sudionicima operativnom radu zajednica.
Administrativna složenost
Procedura je prema Zakonu o tržištu električne energije jako složena. Zato do sada nije bilo energetskih zajednica građana, o čemu su već pisali na portalu energetika-net.com.
Sam koncept energetskih zajednica svima je lako razumljiv – jedan susjed višak proizvedene energije prepušta drugom susjedu. Međutim, Jurišić kaže da kada se uđe dublje u materiju, uviđa se jako puno administrativnih problema.
Preciznije, potrebno je definirati Uvjete sudjelovanja u energetskoj zajednici, Ugovore između članova i EZG, Ugovor između člana EZG i opskrbljivača, Ugovor između člana EZG i same Zajednice, Trogodišnji razvojni i investicijski plan, Opis informacijskog, komunikacijskog i ostalih sustava za obavljanje energetske djelatnosti.
Također, potrebno je definirati sadržaj i način razmjene tržišnih poruka od Zajednica do operatora distribucijskog sustava. Kao i način razmjene podataka između operatora distribucijskog sustava i opskrbljivača. Potrebno je i definiranje procedura u slučaju da su članovi EZG kod različitih opskrbljivača te definiranje procesa za sve rubne uvjete.
Proces definiranja dijeljenja električne energije
„Otvorenih pitanja je puno. Što se događa s energijom u slučaju da članovi EZG promjene opskrbljivača usred tekućeg mjeseca? Kako EZG postupa s članovima koji ne podmiruju račune? Što se događa s energijom člana EZG koji je odspojen od elektroenergetskog sustava? Kako se obračunava energija po krivulji u periodima za koje nisu raspoloživi mjerni podaci?
Koncept EZG je jednostavan, što ih čini jako popularnim i privlačnim za širu javnost, no kvalitetna implementacija je izazovna. Upravo zbog toga radimo na razvoju platforme koji će administrativno rasteretiti članove EZG i omogućiti ubrzani značajan razvoj zajednica. Budući da je riječ o demonstracijskoj zajednici, nije predviđeno značajnije širenje broja članova.
Cilj nam je biti tehnička i administrativna podrška onima koji dolaze iza nas. U komunikaciji smo sa svim institucijama (udrugama, agencijama i poduzećima) koje rade na uspostavi vlastitih EZG i njima pomažemo u tom procesu“, pojasnio je Jurišić za portal energetika-net.com.
MEC je trenutno u procesu definiranja cjelokupnog procesa dijeljenja električne energije među članovima s HEP ODS-om i definiranju procesa obračuna i naplate s HEP Opskrbom. Smatraju da je najpravedniji model u kojem korisnici plaćaju naknade koje su proporcionalne sa stvarnim korištenjem elektroenergetske mreže. Dakle, ako se radi o dijeljenju električne energije unutar jedne zgrade ili ulice, naknade bi trebale biti minimalne, a ako se radi o dijeljenju energije između članova na području cijele Hrvatske, koji koriste i SN i VN, tada je potrebno platiti cjelokupnu mrežarinu, smatra Jurišić.
Svoju platformu uskladit će s najnovijim procesima kako bi kasnije za sve nove zajednice funkcioniralo automatizmom.
Izvor: Nina Domazet/energetika-net.com
Naslovna fotografija: by Hannah Busing on Unsplash