Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru ugostio je tim Znanstveno-tehničkog savjetodavnog tijela UNESCO-ve 2001. konvencije o zaštiti podvodne kulturne baštine (STAB).
Ovaj posjet uslijedio je nakon što je hrvatski Sustav zaštite i upravljanja podvodnom kulturnom baštinom u lipnju 2023. godine upisan u UNESCO-ov registar najboljih praksi u podvodnoj kulturnoj baštini.
Članovi STAB-a, uključujući gđu. Maili Roio iz Nacionalnog odbora za baštinu Estonije, g. Roberta Domzala, ravnatelja Nacionalnog pomorskog muzeja Gdanjsk iz Poljske, te g. Kalina Dimitrova iz Centra za podvodnu arheologiju u Sozopolu, Bugarska, zajedno s predstavnicima MCPA Zadar, ravnateljem Mladenom Pešićem i podvodnim arheologom Rokom Surićem, ronili su na Letavici na otoku Pagu 16. svibnja. Ekipa je bila pojačana djelatnicima MCPA Lukom Bekićem i Majom Kaleb. Njima su se pridružili izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi, stručna voditeljica istraživanja na Letavici sa Sveučilišta u Zadru, te Vedran Dorušić, pronalazač lokaliteta, voditelj PR-a STRATON PROJECT-a i vlasnik ronilačkog centra FOKA.
Ovo je bila prilika za dodjelu potvrda o upisu u UNESCO-ov registar najboljih praksi u podvodnoj kulturnoj baštini državama strankama 2001. Konvencije. Svečanost se održala u Ronilačkom centru FOKA u kampu Šimuni na otoku Pagu 16. svibnja.
Od 2015. godine, ukupno 13 primjera nosi titulu najboljih praksi u vezi s podvodnom kulturnom baštinom, a njihova validacija uključuje potvrdu stručnjaka STAB-a i konačnu odluku na zasjedanju država stranaka 2001. Konvencije u sjedištu UNESCO-a u Parizu.
Primjeri najboljih praksi u podvodnoj kulturnoj baštini, zabilježeni u UNESCO-ovom registru, nose logotip 2001. Konvencije kako bi se podigla svijest javnosti o njihovoj važnosti i potrebi za očuvanjem – kazao nam je Vedran Dorušić.
Izvor: Morski.hr
Naslovna fotografija: Pixabay.com