Nakon deset godina neuspjelih pokušaja izgradnje nove zgrade, SŠ Bartula Kašića u Pagu planira izgraditi multifunkcionalni centar koji će osigurati prostor za strukovno obrazovanje, kulturne aktivnosti i poduzetničke inicijative.

Jedina srednja škola na otocima zadarskog arhipelaga, ona Bartula Kašića u gradu Pagu na pragu je rješenja dugogodišnjeg problema – manjka kapaciteta. Škola je deset godina neuspješno pokušavala realizirati projekt izgradnje nove školske zgrade, za koju imaju osigurano zemljište s važećim dozvolama. No, zbog brojnih problema taj projekt nije ni započeo, tako da škola prostorije još uvijek dijeli s Osnovnom školom Jurja Dalmatinca.
No, ako je suditi po najavama ravnateljice Marije Pećirko, napokon je osmišljen projekt koji će učenicima strukovnih zanimanja osigurati adekvatne prostorije i praktikume za rad i učenje. Nositelj projekta je Srednja škola Bartula Kašića, a projektni partneri Udruga paških čipkarica »Frane Budak« i Udruženje obrtnika Pag.
Nositelj projekta
No, ne gradi se nova školska zgrada već multifunkcionalni prostor kulturno-poduzetničkog centra, koji će za potrebe škole imati restoran, kuhinju i praktikume.
– Pošto je, govoreći o starom projektu izgradnje nove škole, građevinska dozvola za taj projekt izgradnje, za koji nam je Grad Pag osigurao zemljište, istekla 2017. godine, da bi bila produljena na novih šest godina, a s demografskim nazadovanjem otoka i smanjenjem broja učenika u školi, odlučili smo se s projektnim partnerima osmisliti novi projekt »Smart Hub Pag«, koji bi bio puno više od puke školske zgrade, najavila je Pečirko, kazavši kako je projekt prošao proces predodabira za financiranje iz ITU mehanizma za otoke.
– Nakon što smo uspjeli započeti radove na izgradnji nove školske zgade, nadzorni ih je inženjer zbog dodatnih provjera stopirao i oni su do dandanas u prekidu. Prilika nam se ponudila da kao nositelj projekta zajednici ponudimo prostor koji će im višestruko služiti, jer škola ima kojih 100-tinjak učenika, a svake ih je godine sve manje. Zato ćemo izgraditi kulturno-poduzetnički centar, koji će biti i prostor za naše učenike, ali i brojne zajednice i udruge s otoka Paga, kojima taj prostor treba. Upravljanje tim centrom bilo bi podijeljeno između škole i Zadarske županije, a predstavljao bi smislenu i povezanu cjelinu koja spaja obrazovanje i tržište rada, istaknula je Pećirko, najavivši kako će se škola zalagati za osnivanje centra tradicionalne gastronomije otoka Paga, temeljenog na njihova dva projekta »Pag na meniju« i kuharice »Ca, ća se nekad kuhalo na našem otoku«.
Centar tradicijske gastronomije
U dogovoru sa Zadarskom županijom napravljen je novi idejni projekt naziva »Smart HUB Pag – razvoj kulturnog i poduzetničkog centra otoka Paga«. Da bi se osigurala sredstva za izgradnju, projekt je prijavljen na Javni poziv na dostavu prijava za sudjelovanje u postupku predodabira prihvatljivih prijavitelja te integriranih projektnih prijedloga u svrhu provedbe teritorijalne strategije za područje otoka Zadarske županije«, a Županija ga je odabrala kao jedan od prioriteta. Projekt je na pretpozivu prošao tražene uvjete, a Pećirko nam je kazala kako se u njegovo financiranje, žele uključiti i Grad Pag i neke od otočnih općina.
– »Pag na meniju« i kuharica »Ca, ča se nekad kuhalo na našem otoku« pravi su ponos naše škole, zbog čega i želimo osnovati centar naše tradicijske gastronomije, gdje bi naši učenici ugostiteljskih smjerova imali prvu riječ. Projekti su to koji su nam donijeli brojne važne nagrade i priznanja te tradicijska jela i recepte našeg otoka pronijeli po cijelom svijetu. Učenici bi sa svojim mentorima tako u centru imali kuhinju i restoran, gdje bi održavali predavanja i radionice za nositelje certifikata »Pag na meniju«, ali i vanjske suradnike i sve one koji žele naučiti kako se spravljaju naši tradicionalni recepti, kao što je pandišpanj ili sipa s bobom, kazala je Pećirko.
Mjesto i za čipkarice
Pošto je škola jedini nositelj certifikata za podučavanje paškog čipkarstva, stručnjakinje iz udruge paških čipkarica »Frane Budak« također bi imale svoje mjesto u centru, gdje bi polaznike podučavale tehnici šivanja paške čipke.
– Nema poduzetništva bez hrabrih ljudi, tako da će naš centar ujedno biti i mini inkubator za male i srednje poduzetnike s infrastrukturom koja im je potrebna za rad. Svoj su interes za korištenjem centra već iskazale i brojne paške udruge u kulturi, kao što je Gradska glazba, koja zapravo nema svoje prostorije za rad i pohranu glazbala, istaknula je Pećirko, rekavši kako se i jedinice lokalne samouprave žele uključiti u financiranje izgradnje ovog centra.
– Konstrukcija financijskog plana je pri završetku, a nadamo se uspjehu do kraja ovog ITU razdoblja, jer potrebe su jako velike, tolike da nam se javila i Gorska služba spašavanja, koja na Pagu želi ustrojiti dislociranu jedinicu te ima potrebu barem za prostorijom u kojoj mogu skladištiti potrebnu opremu u slučaju intervencije, a potom i opremiti radno mjesto za dežurstva članova. Gradsko društvo Crvenog križa Pag također je u sličnoj situaciji, a želimo pomoći i Gradskoj knjižnici Pag, koja se također muči s neadekvatnim prostorijama. Inicijalni je plan da se preseljenjem lektirnih naslova rastereti dio prostora u kojem rade, pošto će novi centar bio u blizini osnovne škole. Nudi nam se tako oko 2.700 kvadrata površine, koja bi, realno, bila prevelika za naših 100-tinjak učenika, tako da smo se odlučili za varijantu koja će u godinama pred nama nuditi infrastrukturu za brojne udruge i dionike naše otočne zajednice, zaključila je Pećirko.
Izvor: Nikolina Lucić / zadarskilist.novilist.hr
Naslovna fotografija: by Máté Melega on Unsplash