Na svečanoj dodjeli oznake HOP školu je predstavljala predsjednica Školskog odbora, profesorica Ljiljana Martinović koja je istaknula da su upravo škole središta pametnih i kreativnih mladih ljudi, u kojima zajednica treba prepoznati ravnopravne i važne članove društva koji su zalog izgradnji i očuvanju života na otoku, kako u sadašnjosti, tako i u budućnosti - prenosi zadarskilist.hr
Kad smo već blagoslovljeni tim što imamo, htjeli smo čipku upotrijebiti, stvoriti nešto što se koristi, a ne da samo stoji na zidu. Dogovarali smo se, nalazili, davala bih im nacrte... Imamo narukvice, privjeske i naušnice. Mnogo je ideja, ali ponekad ih je teško realizirati uz sve ostale obveze, priča Dragoslavić
- Zato trebamo svi skupa ulagati još veće napore u opstanak škola na otocima. Na taj ćemo način imati još više vrijednih i kreativnih ljudi i proizvođača, zaključila je Martinović.
Profesorica Teuta Dragoslavić, voditeljica Učeničke zadruge Slani škoj, upoznala nas je s radom zadruge, idejama i ciljevima, ali i istaknula značaj oznake HOP, kao i očuvanja tradicije.
- Oznake koje dobila naša Učenička zadruga Slani škoj obvezuju nas na još veći rad i zalaganje za poticanje kreativnosti naših učenika te na promociju vrijednosti otoka Paga, istaknula je.
Naime, Učenička zadruga »Slani škoj« Srednje škole Bartula Kašića Pag osnovana je u listopadu 2017. godine, premda su i prije toga, kaže Dragoslavić, imali veliku želju.
Programom rada želi se okupiti što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih i društvenih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada. Osim toga, cilj je i razvijanje ekološke svijesti i očuvanje baštine.
U zadruzi se posebno njeguju i razvijaju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo. Stječe se svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanje baštine i pučkog stvaralaštva. Učenicima se omogućava najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaja vlastitih sklonosti i sposobnosti.
Učenici se profesionalno informiraju i usmjeravaju pod vodstvom voditelja sekcija čime se stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
Učenička zadruga »Slani škoj« djeluje kroz četiri sekcije: gastro, čipkarska, novinarska i kreativna sekcija. U radu zadruge, s obzirom da su mala škola, sudjeluju svi učenici raspoređeni prema svojim interesima. Knjižica recepata »Ca, ča, što se nekad kuhalo na našem otoku« nastajala je, kaže Dragoslavić, dugo.
- Sakupljali smo recepte od lokalnih ljudi, kao i ugostitelja. Složili smo ih i preveli na tri strana jezika kako bi bili dostupni i turistima. Imamo manifestaciju »Ca, ča, što«, koja se zbog pandemije, nažalost, u zadnje vrijeme ipak nije mogla održavati, gdje naši učenici pripremaju te recepte, govori Dragoslavić i dodaje da je nakit od čipke ideja učenica.
- Kad smo već blagoslovljeni tim što imamo, htjeli smo je upotrijebiti, stvoriti nešto što se koristi, a ne da samo stoji na zidu. Naušnice su već viđene, ali svidjela nam se ideja. Dogovarali smo se, nalazili, davala bih im nacrte... Imamo narukvice, privjeske i naušnice. Mnogo je ideja, ali ponekad ih je teško realizirati uz sve ostale obveze, priča Dragoslavić i naglašava da su izrazito ponosni te da je to velik uspjeh za malu školu.
__________
Izvor: zadarskilist.hr
Naslovna fotografija: Unsplash.