PAG: Udruga “Volim Vlašići” nagrađena za najbolji ekološki projekt

Objavio: Martin Tuđen - 25.04.2024. - Vrijeme čitanja: 6min

Udruga “Volim Vlašići” s otoka Paga, dobila je nagradu “Zeleni leptir 2023.” za najbolji ekološki projekt. Udruga je odnijela pobjedu za projekt “V.U.N.A. – Vuna u našim aktivnostima”.

“Volim Vlašići”, udruga je s otoka Paga koja je osvojila Večernjakovu nagradu “Zeleni leptir 2023.”. Njihov projekt V.U.N.A. – Vuna u našim aktivnostima odnio je pobjedu u kategoriji “održivi gradovi/održive zajednice”.

Vuna je pomalo zaboravljeno blago otoka Paga. Ipak, udruga “Volim Vlašići” počela ju je koristiti na inovativan i aktualan način. Dugi niz godina, vuna je bila veoma važna otočna sirovina koja je razvojem drugih privreda počela gubiti na značaju.

Osjećaj ponosa i zadovoljstva

Ana Žunić, direktorica udruge, otkriva kako je lijep osjećaj naći se u probranom društvu čiji svakodnevni rad pridonosi održivom razvoju, zaštiti okoliša i očuvanju prirode.

“Znali smo da smo nominirani tj. pozvani na dodjelu nagrada, ali ne i da ćemo ju dobiti, sve do posljednjeg trenutka dok nas voditelj na pozornici nije najavio. Najprije vas obuzme osjećaj uzbuđenja, a kad se adrenalin stiša, ispuni vas osjećaj ponosa i zadovoljstva.

Ova nagrada je stigla kao potvrda našeg dosadašnjeg rada, truda i uloženog vremena u brojne ekološke akcije i projektne aktivnosti koje radimo volonterski iz čiste ljubavi prema Vlašićima i otoku Pagu. Znači da svoj posao obavljamo dobro jer je struka to i prepoznala, a ujedno nam je obveza, motivacija i vjetar u leđa da nastavimo dalje raditi još bolje i jače”, kazala je Žunić.

Dodaje kako udruga broji tek dvadesetak članova i volontera, ali i da ako se male stvari rade s velikim srcem, tada dolaze najbolji rezultati. Tijekom posljednjih nekoliko godina, od osnivanja udruge, aktivno rade na edukaciji, informiranju i podizanju svijesti lokalne zajednice. Tema zaštite okoliša se ističe kao primarna kroz raznolike projekte. Kroz njihove napore postali su prepoznatljivi ne samo na otoku Pagu, već i u Zadarskoj županiji i šire.

Vrijednost vune

Projekt “V.U.N.A. – Vuna u našim aktivnostima” proizašao je iz ideje koju je udruga predložila na Javni natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU 2022. godine za projekte organizacija civilnog društva na otocima. Provodio se u suradnji sa Srednjom školom Bartula Kašića, učeničkom zadrugom “Slani škoj” iz Paga, udrugom “Žene za otok” i “Poljoprivrednom zadrugom” s otoka Krka tijekom 2023. godine.

Žunić je rekla da vuna na otoku proizvodi ekološke probleme. Nakon striže ovaca, stočari je odbacuju ili pale viškove. Zbog toga je udruga htjela educirati i upoznati učenike te lokalnu zajednicu s vrijednošću vune kao sirovine. Krajnji cilj je bio smanjenje otpada od vune i stvaranje novog ekološkog brenda otoka Paga.

U projekt je tako bilo uključeno osamdeset sudionika. učenika i profesora iz Srednje škole Bartul Kašić koji su educirani za pletenje i filcanje te izradu odjevnih predmeta od vune. Uređen je školski vrt u kojemu su zasađene po tri sadnice maslina i agruma. Nove sadnice pognojene i malčirane ovčjom vunom, preživjele su sušu, a Žunić otkriva kako je pala i prva berba.

Žunić je naglasila široku upotrebu vune. Tako se ona može koristiti za izradu raznih odjevnih predmeta džempera, kapa, šalova, čarapa, ukrasnih predmeta i suvenira. Ona djeluje i terapeutski tako da su radionice s vunom postale pravi hit. 

Suradnja između Paga i Krka

Žunić je istaknula suradnju otoka Krka i Paga u ovome projektu. Otkriva kako se organiziralo studijsko putovanje na Krk u sklopu samog projekta. Isto tako, posljednjih nekoliko godina, na otoku Krku, kontinuirano se prikuplja vuna koja se zatim šalje na obradu. Gotovi proizvodi od ekološke krčke vune vraćaju se na otok i dostupni su putem web trgovine Zadruge.

U okviru predavanja, upraviteljica zadruge Karla Škorjanc podijelila je informacije o raznolikim primjenama vune u poljoprivredi te njezinoj upotrebi u tekstilnoj, farmaceutskoj, kozmetičkoj i građevinskoj industriji. Može se reći kako je projekt povezao ova dva otoka. Također je inspirirao i druge projekte i inicijative pa je tako na Pagu osnovana i udruga “Žene za otok Pag” po uzoru na krčku udrugu.

Vuna zanemarena u tekstilnoj i obućarskoj industriji

U prošlosti, vuna je bila važan ovčji proizvod uz sir i janjetinu, služeći kao osnovni materijal za odjeću i zaštitu od hladnoće. Međutim, danas se ovce na otoku Pagu uzgajaju uglavnom zbog skute, sira i janjetine, čime je vuna postala zanemarena i zamijenjena jeftinijim sintetičkim materijalima. Njezina upotreba se svela na minimum, primarno u tekstilnoj i obućarskoj industriji. Kroz radionice pletenja i filcanja, želi se potaknuti ponovna upotreba vune i izrada novih ekoloških otočnih proizvoda te suvenira.

Žunić je istaknula i nekolicinu projekata koji pokušavaju održati vrijednost vune. Brend “Woolly Handmade” predstavlja jedan od takvih inicijativa, a kreativka Nikol Jakopic Donadić izrađuje predivne ukrasne predmete, ogrlice, naušnice i slike od vune te održava radionice filcanja za djecu i odrasle.

Na otoku Krku, Jasminka Gršković koristi vunu za izradu “Blue sheep” loptica za sušilicu rublja koje sprječavaju skupljanje vlage i gužvanje odjeće te zamjenjuju omekšivač s nekoliko kapi eteričnog ulja. Vesna Jakić iz udruge “Ruta” s otoka Cresa je iskusna dizajnerica koja vunu koristi za izradu odjevnih predmeta, torbi, prsluka, šešira i instalacija. Također, članice udruge “Prospero” iz Like proizvode papuče i razne druge vunene proizvode. Udruga “Ozana” i “Štrikeraj café” također su uključene u ovu priču.

Novi projekti

Žunić kaže kako se udruga priprema za nastavak aktivnosti s vunom u novom projektu “Vratimo vuni sjaj”. Projekt je financiran od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Partneri na projektu su Udruga proizvođača paškog sira otoka Paga, LAG “Mentorides” te Udruga uzgajivača ovaca i proizvođača paškog sira “Zaglava” iz Novalje.

Planiraju organizirati sastanke s predstavnicima gradova i općina kako bi uspostavili sustavno prikupljanje vune na otoku Pagu, kao i studijska putovanja u Sloveniju i Liku. Nedavno su obilježili Europski dan vune u Srednjoj školi Bartula Kašića u Pagu, a u budućnosti planiraju uključiti i ostale korisnike, uključujući vrtiće i osnovne škole s otoka Paga u radionice s vunom.

Također, nadaju se skorom pokretanju informativno-edukativne kampanje “Za čistu uvalu”, koju su prijavili na razne natječaje i trenutno čekaju rezultate. Planiraju ekološke akcije, obilježavanje Međunarodnog dana bioraznolikosti i Natura 2000 te brojne druge aktivnosti. Nakon toga, pripremit će se za 7. Sajam otočnih proizvoda u Vlašićima. Unatoč idejama, ponekad im nedostaje vremena i sredstava za njihovu uspješnu realizaciju dodaje Žunić.

__________________________________________________

Izvor: Zadarskilist.novilist.hr

Naslovna fotografija: Image by Filip Kruchlik from Pixabay