Kako smo vidjeli iz problema koji se već događaju po Dalmaciji (Bol, Pučišća, Novalja...), domicilno stanovništvo potpuno je isključeno iz odlučivanja o prostoru od koga je živjelo i na kojem temeljimo razvoj i život. Dakle, takva politika potpuno je promašena. Umjesto da lokalno planiramo i odlučujemo o prostoru na kojemu i od kojega živimo, za nas to rade Županije uz planove iz kojih su isključeni lokalni stanovnici (provedene javne rasprave iza kojih su nakon priloženih prigovora izišli odobreni planovi koji nemaju veze s prvotno provedenim i prihvaćenim prostornim planom). Stoga s pravom tražimo ponovnu izradu PP-a i UPU-a.
Luke, lučice, marine
Generalno govoreći, prostor uz more u svim našim mjestima (Barbat, Banjol, Sup.Draga, Kampor, Palit) je prepterećen i prenapadnut u smislu "divljih" (bespravno) izgrađenih riva, vezova i privezišta te manje-više isto tako izvedenih istezališta. Pojavile su se uz legalno izvedene marine (Sup.Draga i ACY Rab) nekoliko, u početku nelegalno izvedenih marina koje se u daljnjem procesu izmjena PP pokušavaju legalizirati, a na našu nesreću i širiti, iako nisu bile planirane postojećim prostornim planom. Struka je već onodobno, pri izradi PP-a prepoznala da su kapaciteti vezova i privezišta još početkom 2000-tih preopterećeni na prostoru na kojem se nalaze.
Prijedlog naše liste ide u smjeru zaustavljanja svih projekata koji još više opterećuju prostor uz more, zaustaviti izgradnju i širenje luka, lučica i komercijalnih marina. Urediti postojeće vezove i privezišta u smislu komunalnog priveza za domicilno stanovništvo, dio luka isplanirati kao izdvojeni ekonomski dio planiranih luka (privezišta za iznajmljivanje, istezališta i kranove te servisna područja, u naseljenim mjestima manjeg kapaciteta, radi zaštite podmorja te kopnenog dijela pomorskog dobra. Kako većina stanovništva posjeduje stanove za iznajmljivanje ne može se na istom prostoru planirati i vezati te dvije djelatnosti.
Naglasak stavljamo na izdvajanje komunalnih od ekonomskih vezova i dijelova luka i lučica iz razloga što aktualna politika lučke uprave na istim prostorima (luka i lučica) naplaćuje različite vrste naknada za privez (značajna sredstva koja se s Raba slijevaju u Županiju i nad kojima nemamo kontrolu ni mogućnost planiranja/trošenja sredstava. Tijekom 2016. godine Lučka uprava Rab ostvarila je ukupne prihode u iznosu od 12 574 000,00 kn, od čega samo na lučke pristojbe i naknade 4 025 000,00 kuna. Postavljamo s pravom pitanje - gdje su investicije u lučka područja na otoku Rabu?!
Pomiješana privezišta idealan su prostor za razno razne nepravilnosti i mogućnosti koruptivnih aktivnosti. Veliki naglasak stavljamo na obavezno i što hitnije uvjetovanje postavljanje pročistača na sva istezališta i kranove (legalne i nelegalne), koji već godinama ispuštaju sve odpadne vode izravno u more.
Plaže
Ne treba naglašavati da od plaža živimo. Od 27 plaža s našega područja, 18 ih je kroz najnovije ciljane izmjene i dopune prostornog plana predviđeno za davanje u koncesiju, daleko više od 20%, kolika je bila preporuka.
Nismo protiv uređenja plaža, ali smo protiv koncesioniranja plaža. Naš koncept upravljanja plaža polazi u uređenja plaža u svakome mjestu, gdje je to moguće i svrsishodno, na kojima je moguće organizirati (isplanirati) prostor uz more na kome će biti prateći sadržaji (sportska igrališta, dječja igrališta, zelene površine i sve ostalo potrebno za zadovoljenje potreba domicilnog stanovništva. Takvi prostori ne bi smjeli biti predmet koncesija već eventualno koncesionirati objekte u sklopu tih prostora (ugostiteljsko, trgovačke, servisne).Takve prostore bi se održavalo iz prihoda tih kocesija, dijela turističke takse, najma sadržaja na plaži - ali nikako cjelokupne plaže.
Kada, primjerice, lučka područja ne bi spadali pod ingerenciju Županije, već lokalne samouprave, iz njenih bi se prihoda vrlo lako moglo ulagati u lučku infrastrukturu, omogućiti cjelogodišnje i sezonsko zapošljavanje kvalitetnog kadra. Ako tome dodamo još bolju organizaciju i kontrolu naplate vezova i privezišta dolazimo do novih perspektivno samoodrživih cjelogodišnjih radnih mjesta uz istovremeno bolju organizaciju i uređenje prostora tijekom cijele godine, a ne samo u ljetnom razdoblju. Zimi nam plaže i prostor uz more izgleda katastrofalno!
Što se tiče plaža koje idu u koncesije, ukoliko ne bude bilo moguće zaustaviti započete procese, u planiranje takvih zahvata obavezno uključiti struku, ali osim stručnjaka građevinske struke uključit i biologe, ekologe i stručnjake za pomorsko dobro kako bi se spriječilo moguće devastacije i uzurpacije tih prostora.
Ukratko
- Zaustaviti širenje luka, lučica, marina i suhih marina
- Uvesti red u luke, lučice, privezišta (organizirati i urediti komunalne i izdvojiti ekonomske vezove u sklopu luka i lučica
- Generalno promicati politiku zaštite obalnog područja (pomorsko dobro) od posezanja privatnih interesa, a na štetu općeg interesa zajednice.