Trend visokih temperatura zraka u travnju i naglih promjena vremena samo su neki od posljedica klimatskih promjena. Novi visokoškolski udžbenik govori o rješenju globalnog energetskog sustava u ovim uvjetima.
Početak travnja donio je visoke temperature. Na našem kontinentu živa na termometru popela se i do 26 stupnjeva. Uz visoke temperature, tu su i pojave poput toplinskih valova, naglih promjena vremena i oluja.
Poljoprivrednici i radnici u agronomskom sektoru zbog ovakvih uvjeta strahuju za svoj mukotrpni rad. Tako i voćar Ivan Fućkar naglašava kako mu je zbog vremenskih promjena, cvatnja voćnjaka uranila dvadesetak dana.
Treba djelovati odmah
Znanstvenici iz Čakovca govore kako će se zbog rekordnih razina stakleničkih plinova u atmosferi ovaj klimatski trend nastaviti. Shodno tome upozoravaju kako je potrebno djelovati odmah.
Kako bi podigli svijest i u svrhu edukacije znanstvenici su predstavili novi visokoškolski udžbenik “Energetska tranzicija – vodikova paradigma”. Udžbenik u svojih četiristo stranica sažima probleme i potencijalna rješenja globalnog energetskog sustava.
Autori udžbenika su na predstavljanju pojašnjavali detalje o trenutnom stanju, ali i energetskim tranzicijama kroz povijest.
“Kada smo pisali knjigu bilo je evidentirano 191 bušotina, od čega 120 za proizvodnju struje i 70 za toplinsku energiju”
– autorica udžbenika Melita Srpak.
“Prva je bila tranzicija s drva na ugljen, pa s ugljena na naftu, s nafte na plin i sada imamo četvrtu tranziciju na obnovljive izvore. Ova je prva tranzicija koja ne počiva na fosilnim gorivima i to je ključ”
– autor udžbenika Darko Pavlović.
Autori smatraju kako bi odgovor na globalno zatopljenje trebala biti tzv. “vodikova ekonomija“. Tako bi četvrta energetska tranzicija, ako se provede u praksi, Europu trebala učiniti klimatski neutralnom do 2050.
_________________________________
Izvor: Vijesti.hrt.hr