Tvrtka Green Energy Park (GEP) Krk, zajedno s Adria Polymersom i Gasfinom, razvija projekt izgradnje terminala za prihvat zelenog amonijaka u Omišlju.
Unatoč tome što se projekt trenutno nalazi u ranoj fazi, već su privukli interes velikih europskih tvrtki.
Uvoz zelenog amonijaka iz povoljnih zemalja
Projekt se temelji na ideji uvoza zelenog amonijaka iz zemalja s povoljnim uvjetima za proizvodnju zelene energije. Cilj je opskrbiti velike industrijske potrošače u Sloveniji, Italiji, Austriji, Njemačkoj i Hrvatskoj.
Zeleni vodik, proizveden iz obnovljivih izvora energije, dodaje se dušiku kako bi se dobio zeleni amonijak. Zatim se amonijak transportira i koristi za proizvodnju vodika, s dušikom kao nusproizvodom.
Planira se uvoz milijun tona amonijaka godišnje u početnoj fazi, s očekivanim rastom na 10 milijuna tona godišnje. Amonijak se koristi u raznim industrijama, poput proizvodnje gnojiva, farmaceutike, rashladnih sustava i petrokemije.
Zaštita okoliša i poštivanje propisa
Važnost poštivanja propisa, izrade studija utjecaja na okoliš te primjene EU smjernica naglašena je kao ključni elementi projekta. Tvrtka posjeduje iskustvo unutar grupe, s tvrtkom TGE Gas Engineering u Njemačkoj koja ima višegodišnje iskustvo u projektiranju terminala za amonijak.
Unutar industrije već postoje pravila struke i smjernice u radu s amonijakom. Planira se primijeniti najbolje prakse kako bi se osigurala sigurna implementacija projekta.
Green Energy Park Krk planira postati ključni igrač u proizvodnji zelenog vodika na regionalnom tržištu, uz poštivanje propisa, zaštitu okoliša te suradnju s lokalnom zajednicom u procesu razvoja.
Izvor: hrt.hr
Fotografija: Image by Roman from Pixabay