RICER je prva talijanska platforma za obnovljive energetske zajednice. Ima za cilj stvoriti open source bazu podataka za mapiranje, povezivanje i valorizaciju različitih modela energetskih zajednica na talijanskom nacionalnom teritoriju.
Na čelu projekta su nacionalna mreža NeXt – Nuova Economia per Tutti i l’Università degli Studi di Roma Tor Vergata, u suradnji s više od 50 organizacija civilnog društva, uključujući ènostra.
Ovaj alat, koji se stalno ažurira, omogućit će detaljno upoznavanje s karakteristikama aktivnih energetskih zajednica:
- usvojeni pravni oblici
- broj članova
- snaga postrojenja
- korišteni obnovljivi izvori energije
- procjena ekonomskih, socijalnih i okolišnih koristi zajednica (putem alata NeXt Index ESG – Impresa Sostenibile®
- ostali kvalitativni elementi koji definiraju nove oblike energetske demokratizacije
U mapiranju i istraživanju sudjelovali su i Legacoop, Legambiente i RSE – Istraživački Energetski Sustav.
Pionirski projekt za procjenu održivosti i izgradnju kapaciteta energetskih zajednica
– RiCER je prvi nacionalni rad na temu koji će, osim mapiranja različitih modela zajednica prisutnih u Italiji, započeti proces procjene sveobuhvatne održivosti projekata energetskih zajednica, kroz eksperimentiranje s pokazateljima NeXt Index ESG – Održivo Poduzeće® i procesom mjerenja društvenog utjecaja stvarnih učinaka koje će ovi modeli imati na teritorij, kaže Luca Raffaele, direktor NeXt-a.
Također, kako ističe Raffaele, cilj NeXt-a je poticanje izgradnje kapaciteta zajednica i podrška formiranja novih profesionalnih figura potrebnih za razvoj energetskih zajednica s društvenim utjecajem. Od animatora zajednica do mrežnih menadžera, pa do lokalnih održivih instalatera.
Mapiranje i trendovi
Među već mapiranim i prisutnim projektima na platformi su i projekti koje prati ènostra: od energetske zajednice Villanovaforru na Sardiniji do onih koje su nastale zahvaljujući natječaju Lazio u Rimu i regiji te mnogi drugi.
RiCER također pruža detaljne informacije (kao što je ukupna poticana energija), koje će se postupno ažurirati, povećavajući broj prisutnih projekata energetskih zajednica. Iz do sada mapiranih projekata mogu se naslutiti određeni trendovi. Sve prisutne energetske zajednice napajaju se iz fotonaponskog postrojenja, a 90 % je osnovano kao neprepoznate udruge (ETS). Preostalih 10 % osnovano je kao zadruge.
– Procesi aktivacije koji vode do osnivanja analiziranih energetskih zajednica pokazuju snažnu ulogu građana, udruga trećeg sektora i malih lokalnih poduzeća, objašnjava Riccardo Troisi, istraživač na Sveučilištu Roma Tre Tor Vergata. Uz to, napominje kako su organizacijski modeli analiziranih zajednica uglavnom preuzeti iz oblika sudjelovanja predviđenih u zakoniku trećeg sektora. U cjelini prevladava snažna horizontalna dimenzija (skupštine) u strukturi odlučivanja i organizacije.
Veći projekti na pomolu uz novu regulativu
Do sada mapirane energetske zajednice u prosjeku imaju 10-50 članova i postrojenja snage od 20 do 100 kWp, u skladu s tranzicijskom regulativom. Također je otkriveno da mnoge od prisutnih zajednica još nisu realizirale postrojenja zbog dugotrajne neizvjesnosti regulatornog okvira.
No, može se očekivati da će se ovi brojevi promijeniti u nadolazećim mjesecima. S obzirom na to da će platformu vjerojatno popunjavati projekti energetskih zajednica većih po snazi postrojenja i broju članova. Shodno provedenom dekretu krajem siječnja i operativnih pravila GSE-a, koji su otvorili sezonu energetskih zajednica druge generacije.
Izvor: enostra.it
Naslovna fotografija: Unsplash.com