Seminar pod nazivom “Mediteranski otoci: živi laboratoriji za održivo gospodarenje otpadom? Razmjena iskustava između Francuske i Hrvatske” koji će se održati 26. rujna 2019. godine u Šibeniku u Interpretacijskom centru katedrale Svetog Jakova

Točna adresa Interpretacijskog centra katedrale Svetog Jakova je Multimedijalna dvorana Sv. Mihovil u Ulicu kralja Tomislava 10 (22000 Šibenik). Organizatori su Francusko veleposlanstvo u Hrvatskoj, udruga Small Islands Organisation (SMILO) i Šibensko-kninska županija – prenosi Udruga gradova.

.
Mediteranski otoci istovremeno su osjetljivi i jedinstveni teritoriji

Nalazeći se na samom čelu kad je u pitanju utjecaj globalnih promjena, oni su često među prvima koji osjećaju razorne učinke klimatskih poremećaja ili ljudskih aktivnosti. U tom pogledu, nakupljanje otpada, kako na kopnu tako i u moru, predstavlja realnu prijetnju njihovim ekosustavima i održivosti njihova razvoja.

Specifičnosti gospodarenja otpadom na malim otocima (nedostatak prostora, udaljenost od postrojenja za obradu, nedostatak lokalne infrastrukture, značajne sezonske razlike u količini otpada kojeg treba zbrinuti) prisilile su otočke donositelje odluka i upravitelje na definiranje inovativnih rješenja kako bi se osiguralo održivo gospodarenje otpadom i s ekološkog i s ekonomskog stajališta.

Jesu li stoga ova područja postala idealni laboratoriji za eksperimentiranje kako bi se testiralo inovativne projekte i ubrzalo kružno gospodarstvo? Kako promovirati otoke bez plastike? Kako smanjiti količinu otpada preventivnim pristupom? Kako promovirati i provoditi učinkovita rješenja za kompostiranje? Kako pratiti promjene mentaliteta?

.
Ovaj bi događaj trebao dati odgovore na goruća pitanja kroz izlaganja francuskih i hrvatskih stručnjaka iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Europske federacije za kružno gospodarstvo, Europske banke za obnovu i razvoj te Programa Ujedinjenih naroda za okoliš.

Bit će također predstavljeni značajni projekti koji su razvijeni i provedeni od strane lokalnih vlasti i predstavnika civilnog društva.

Osiguran je simultani prijevod na hrvatski i francuski jezik.

Molimo Vas da svoj dolazak potvrdite najkasnije do 24. rujna 2019. godine i to putem e-maila: g. Djuro Zifra, djuro.zifra@diplomatie.gouv.fr

.
PROGRAM

9.00 – 9.45        Pozdravni govori  

  1. Goran Pauk, župan Šibensko-kninske županije (TBC)
  2. Marko Pavić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a, Novi Zakon o otocima u Hrvatskoj i Kako se buduća kohezijska politika može suočiti s izazovima hrvatskih otoka? (TBC)
  3. E. g. Gaël Veyssière, veleposlanik Francuske Republike u Republici Hrvatskoj
  4. Sylvain Petit, izvršni tajnik udruge SMILO
  5. Željko Burić, gradonačelnik Šibenika (TBC)
  6. Gđa Victoria Zinchuk, direktorica ureda Europske banke za obnovu i razvoj u Hrvatskoj

9.45 – 11.00   Uvod

  1. dio : Održivo gospodarenje otpadom, pitanje zajedničko mediteranskim otocima

Véronique Evers, voditeljica programa, Program prioritetnih akcija / Regionalni akcijski centar (PAP / RAC): Obilježavanje Mediteranskog dana obale 2019. godine

Andrea Gizdić, nevladina udruga Sunce: O zagađenju Jadranskog mora otpadom

Marin Gregorović, zamjenik gradonačelnika Cresa: Prilike i izazovi provedbe održivog gospodarenja otpadom na otocima

Irena Hrković, viši projektni inženjer i Roman Leopold, inženjer, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost: Kako se boriti s prevelikim troškovima gospodarenja otpadom na otocima?

Christophe Debien, izvršni predsjednik Europske federacije za kružno gospodarstvo i generalni direktor Francuskog instituta za kružno gospodarstvo: Mali otoci, veliki potencijal za kružno gospodarstvo?

>> Rasprava

11.00 – 11.20     Pauza za kavu

11.20 – 12.45   Osim zapažanja, koja su rješenja?

  1. dio: Otoci koji utiru put: Manje plastike i bolje gospodarenje otpadom (11.00 – 12.00)

Claire Mignet, SMILO, Inicijativa za održivo gospodarenje otpadom na malim mediteranskim otocima

Sandra Vlašić, direktorica Terra Hub-a i gđa Ana Robb, direktorica udruge La Révolution Albatros: Zlarin, od #ZlarinPlasticFreeIsland do projekta upravljanja biootpadom

Brigitte Gelman, predsjednica udruge Héliopolis, Zeleno gospodarenje otpadom na otoku Levant, Francuske

Dean Kosić, tehnički direktor tvrtke Ponikve Eko otok Krk: cjelovit primjer gospodarenja otpadom

Ivan Zoković, voditelj inicijative energetske tranzicije na Korčuli, Pokret Otoka (Island Movement Croatia), Od otpada do energije: kako projekt malih razmjera može generirati tranziciju velikih razmjera

>> Rasprava

12.45 – 13.00   Zaključak

Put naprijed

Fabrice Bernard, voditelj međunarodnih odnosa agencije za zaštitu obale Conservatoire du Littoral: Završna rasprava „na putu prema planu za bolje upravljanje otpadom na malim otocima“, poruke će se obznaniti na godišnjoj konferenciji SMILO-a od 14. do 18. listopada 2019. u Francuskoj

13.00 – 14.30    Ručak

14.30   Polazak za otok Zlarin

15.00 – 16.30    Obilazak Zlarina, izgradnja malog održivog otoka

Sastanak s predstavnicima Odbora za održivi razvoj otoka i partnerima inicijative Zlarin Plastic Free Island

Upoznavanje s kompostiranjem na otoku

17.00     Povratak u Šibenik

.
Što je SMILO?

Udruga Small Islands Organization (SMILO) međunarodni je program koji podržava male otoke (<150 km²) koji žele strukturirati i udružiti mjere za bolje upravljanje resursima i biološkom raznolikošću. Ovaj se pristup materijalizira kroz postupak označavanja (pružanje međunarodnog priznanja za otoke koji su predani održivom razvoju), suradnju i razmjenu najboljih praksi, tehničku i institucionalnu podršku i ulaganja. Razvojna faza programa (2017.-2021.) namijenjena je podršci 18 malih otoka smještenih u zapadnoj Africi, Indijskom oceanu, Tihom oceanu i na Mediteranu. U Hrvatskoj su se u program uključila dva otoka: Zlarin (od svibnja 2016.) i Lastovo (od 2018.).

__________
Izvor: Udruga gradova
Naslovna fotografijaExplorecroatia.eu