Tvrtke zaslužne za polovicu globalnog onečišćenja plastikom

Objavio: Martin Tuđen - 29.04.2024. - Vrijeme čitanja: 4min

Novo istraživanje otkrilo da je šezdeset poznatih tvrtki odgovorno za polovicu svjetskog onečišćenja plastikom.

Nova studija otkriva da je oko šezdeset poznatih multinacionalnih kompanija odgovorno za 50 posto svjetskog onečišćenja plastikom. Čak šest tvrtki zaslužno je za barem četvrtinu.

Na popisu najvećih zagađivača nalaze se Altria, Philip Morris International, Danone, Nestlé, Coca-Cola i PepsiCo.

“Proizvodnja je onečišćenje”

Istraživači su otkrili kako za svaki postotak plastike koja je proizvedena, toliko se poveća i udio onečišćenja plastikom u okolišu. Tako Lisa Eardle, jedna od autora i direktorica znanosti na The 5 Gyres institutu, zaključuje: “Proizvodnja je onečišćenje”.

Međunarodni tim volontera prikupio je i ubilježio više od 1 870 000 komada plastičnog otpada. Ovaj pothvat trajao je pet godina u 84 države. Većina prikupljenih plastičnih proizvoda bila su jednokratna pakiranja za hranu, pića i kutije duhanskih proizvoda.

Potreba za transparentnošću

Manje od polovice prikupljenog otpada imalo je prepoznatljiv znak i vrlo se lako moglo detektirati iz koje tvrtke potječe. Nažalost, nemoguće je utvrditi odgovornu tvrtku za ostali otpad.

“Ovo pokazuje jako, jako, jako veliku potrebu za transparentnošću i mogućnošću prepoznavanja izvorišta plastičnog otpada. Trebamo znati tko proizvodi što kako bi netko mogao preuzeti odgovornost, zar ne?”, izjavila je Patricia Villarrubia-Gómez, koautorica i istraživačica Stockholmskog centra za otpornost.

Industrija svaljuje odgovornost na pojedince

Ispostavilo se kako je označeni plastični otpad odgovornost 56 multinacionalne kompanije, dok je četvrtina od toga odgovornost samo šest tvrtki. Dvije duhanske tvrtke, Altria i Philip Morris International, zajedno su odgovorne za 2 posto nađenog otpada. Danone i Nestlé su pojedinačno proizveli po 3 posto otpada, PepsiCo 5 posto, dok je Coca-Cola bila “krivac” za 11 posto plastike.

Marcus Eriksen kao jedan od autora i član The 5 Gyres instituta, kaže kako industrija voli svaliti odgovornost na pojedinca. Dodaje kako su upravo odluke velikih brendova oko vrste pakiranja i načina na koji ga odlažu uzrok velikoj količini smeća.

Tvrtke su se također oglasile na rezultate istraživanje. Coca Cola, Nestlé i Danone upućuju na akcije i mjere koji su implementirali i svoje ciljeve koje namjeravaju ispuniti u bliskoj budućnosti. Philip Morris International i Altria pokušavaju osporiti rezultate studije.

Samo 9% plastike je reciklirano

Unatoč tome što su tvrtke poduzele dobrovoljne mjere da smanje onečišćenje plastikom, istraživanje pokazuje kako one ne funkcioniraju. Proizvodnja plastike se udvostručila od početka 2000, dok je samo 9 posto plastike reciklirano. Autore je također iznenadio podatak da je za 1 posto povećanja u proizvodnji plastike, 1 posto više onečišćenja u okolišu.

S druge strane, Katrik Chandran, inženjer okoliša sa sveučilišta Columbia, kaže kako je, zapažanje da 1 posto povećanja proizvodnje uzrokuje 1 posto više onečišćenja, prejednostavno i nerealno. Chandran izjavljuje kako istraživanje ne uzima u obzir onečišćenje plastikom u Kini, Koreji i Japanu. Isto tako, ne uključuje akcije recikliranja i inicijative čišćenja. Bolja analiza trebala bi uključivati količinu neto plastike u tokovima proizvodnje, uključujući ponovno korištenu plastiku i količinu neto plastičnog opterećenja u onečišćenju.

Istraživači iza ovog istraživanja ističu kako njihovi pronalasci upućuju na potrebu za međunarodnim i obvezujućim sporazumom o mjerama proizvodnje. Rezultati su također relevantni s obzirom na to da će se ovaj tjedan u Ottawi razgovarati o UN-ovom Sporazumu o onečišćenju plastikom.

______________________________________

Izvor: theguardian.com

Naslovna fotografija: Image by 🌸♡💙♡🌸 Julita 🌸♡💙♡🌸 from Pixabay