Učenje od najboljih – Otok Samsø primjer uspješne provedbe energetske tranzicije

Objavio: mirna.dalic@islandmovement.eu - 15.04.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Predstavnici s otoka Cresa, Hvara i Korčule, zajedno s Pokretom Otoka, sudjelovali su na studijskom putovanju na otok Samsø u sklopu Projekta ISLET

Predstavnici s Cresa, Hvara i Korčule zajedno s Pokretom Otoka sudjelovali su na studijskom putovanja na otoku Samsø od 8. do 10. travnja u sklopu projekta ISLET. Cilj ovog putovanja bio je edukacija i razmjena znanja među partnerima iz Mediteranskih zemalja Hrvatske, Italije, Grčke i Malte, uz domaćine iz Danske. Otok Samsø, poznat po svojoj uspješnoj energetskoj tranziciji, poslužio je kao idealna lokacija za učenje o obnovljivim izvorima energije i integriranom pristupu u razvoju energetskih zajednica.

Studijski posjet i ciljevi projekta ISLET

Projekt ISLET, koji se financira sredstvima LIFE programa Europske Unije, započeo je 1. listopada 2023. i traje tri godine. Fokusiran je na razvoj inovativnih potpornih shema za energetsku tranziciju koja je predvođena zajednicom na malim otocima Sredozemnog mora. Glavni cilj projekta je potaknuti suradnju između javnih vlasti, privatnih investitora i građana u stvaranju energetskih zajednica koje koriste obnovljive izvore energije.

Studijski posjet uključivao je seriju edukativnih aktivnosti i radionica na temu kako aktivno uključiti članove zajednice u planiranje i razvoj projekata, predstavljeni su brojni modeli aktivne komunikacije i strateškog planiranja i potaknute su brojne rasprave i podjela iskustava s različitih europskih otoka. Radionice su također obuhvatile raspravu o regulatornim i političkim preprekama koje se tiču uloge energetskih zajednica u tranziciji čiste energije.

Voditelji Samsø Energetske Akademije predstavili su ključne elemente svoje tranzicije čiste energije, uključujući načela planiranja, poteškoće, lokalne reakcije, uspjehe i neuspjehe, kao i socioekonomske koristi koje su proizašle iz ovih projekata. Sudionici su se također upoznali s lokalnim dionicima, investitorima i članovima zadruga, te stekli razumijevanje o pokretačkim snagama i motivaciji otočnih dionika da se aktivno uključe u tranziciju.

Iskustva s otoka Samsø

Dodatno sudionicima su na terenu pokazani uspješni projekti koji se na otoku razvijaju od 1997. godine – vjetroelektrane na moru i na kopnu, postrojenja za daljinsko grijanje na slamu, postrojenje za daljinsko grijanje na drvnu sječku i solarnu toplinu, elektrifikacija javnog prometa te pametna marina opremljena fotonaponskim panelima i baterijskim sustavom.

Sudjelovanjem na ovom događaju, svi su imali priliku vidjeti uživo važne energetske projekte
koji su provedeni na otoku, saznati sve o procesu uključivanja i angažiranja zajednice te
naučiti korisne alate koje će moći primijeniti u zajednicama i koristiti u provedbi energetske
tranzicije na svojim otocima. Studijsko putovanje na Samsø postavilo je temelje za razvoj
otoka na kojima sudionici djeluju, s ciljem uključivanja cjelokupne zajednice u energetsku
tranziciju.

U sklopu studijskog posjeta organiziran je i sastanak partnera projekta, postavljeni ciljevi za
naredno razdoblje provedbe te najavljen sljedeći sastanak partnera i konferencija o energetskim zajednicama koja će se održati u listopadu na otoku Cresu u organizaciji Grada Cresa, otočne razvojne agencije OTRA, energetske zadruge Apsyrtides, Pokreta Otoka i Europske mreže malih otoka ESIN.

Projekt ISLET sufinanciran je iz programa LIFE Europske unije.

Prikazani stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Ni Europska unija ni CINEA ne mogu biti odgovorni za njih.