U zadnjih petnaest godina, troškovi baterija pali su za ogromnih 90 posto. Smatra se kako će one biti ključne za energetsku tranziciju.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) je u svojem novom izvještaju objavila kako su u posljednjih petnaest godina, troškovi baterija pali za 90 posto.
To je jedan od najvećih padova u području tehnologija čiste energije. Shodno tome, ovaj podatak daje nadu kako će baterije biti nositelji energetske tranzicije.
Baterije pružaju temelje za ostvarivanje ciljeva
U 2023., korištenje baterija u energetskom sektoru poraslo je za 130 posto. Također, čak 14 milijuna električnih autiju koji koriste baterije bili su prodani prošle godine, u odnosu na samo 3 milijuna prodanih godinu ranije.
“Sektori električne energije i prometa dva su ključna stupa koji utječu na smanjenje emisija i ispunjavanje ciljeva dogovorenih na COP28. Također, oni su bitni kako bi mogućnost ograničenja globalnog zagrijavanja na 1,5° C” ostala otvorena, izjavljuje izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
“Baterije će pružiti temelje u oba područja, igrajući neprocjenjivu ulogu u povećanju obnovljivih izvora energije i elektrifikaciji transporta, dok će isporučivati sigurnu i održivu energiju za tvrtke i kućanstva”, dodaje dr. Birol.
Implementacija će se morati raširiti
Da podsjetimo, na nedavnoj COP28 konferenciji, države su se usuglasile u naporima da utrostruče kapacitet obnovljivih izvora energije do 2030. Također, da udvostruče energetsku učinkovitost i smanje korištenje fosilnih goriva.
Porast u korištenju baterija nadmašio je gotovo sve druge tehnologije čiste energije u 2023., objavljuje IEA. Taj proces rezultat je pada troškova, porasta inovacije i poticajne industrijske politike.
Dr. Birol ističe kako je kombinacija solarne fotonaponske energije i baterija kompetitivna s indijskim postrojenjima elektrana na ugljen. Dodaje kako će za par godina biti jeftinija nego novi ugljen u Kini, te energija dobivena od plina u Sjedinjenim državama.
Ipak, implementacija baterija se u sljedećih nekoliko godina mora raširiti ako svijet želi postići svoje energetske i klimatske ciljeve.
Važnost energetske sigurnosti
Da bi se to postiglo, ukupni kapacitet skladištenja energije morat će se povećati šest puta do 2030. u cijelom svijetu. Pri tome baterije će činiti 90 posto povećanja, dok će pumpana hidroenergija pokrivati većinu ostatka potrebne energije. Čelnici G7 su se obvezali na novi globalni cilj skladištenja energije koji je u skladu s ovim planom.
Energetska sigurnost zahtijeva i veću raznolikost u procesu opskrbnog lanca, uključujući ekstrakciju i preradu kritičnih minerala koji se koriste u baterijama, ali i za proizvodnju samih baterija. Svjetska proizvodnja se u zadnjih tri godine više nego utrostručila.
Dok Kina danas proizvodi većinu baterija, izvješće pokazuje da je 40 posto najavljenih planova za proizvodnju novih baterija zakazano u naprednim gospodarstvima poput SAD-a i Europske unije.
_____________________________________________
Izvor: euronews.com