Ulaganjem u odgovarajuću zelenu infrastrukturu Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) žele ojačati otpornost gradova i općina na sadašnje i buduće promjene, odnosno štete koje klimatske promjene mogu prouzročiti. U tu svrhu jedinicama regionalne i lokalne samouprave osigurano je ukupno 11,17 milijuna eura bespovratnih sredstava.
Većina odobrenih projekata odnosi se na ozelenjivanje gradskih i prigradskih područja. Cilj je smanjiti ranjivost prirodnih sustava na negativne utjecaje klimatskih promjena te pridonijeti izgradnji zelene i klimatski neutralne Hrvatske.
Ovakve inicijative predviđene su i Europskim zelenim planom odnosno Strategijom za bioraznolikost. Do 2030. godine predviđa se sadnja najmanje 3 milijarde dodatnih stabala diljem Europske unije.
Podsjećamo da je u svom govoru na 26. Konferenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama održanoj u Glasgowu 2021. predsjednik Vlade Andrej Plenković najavio kako Hrvatska namjerava kompenzirati emisije ugljikovog dioksida vozila stranih turista tako što će do 2030. godine zasaditi više od milijun dodatnih stabala godišnje.
Kroz spomenutih 46 sufinanciranih projekata planirana je sadnja ukupno 33 000 sadnica drveća. Jedinice regionalne i lokalne samouprave koje su dobile sredstva FZOEU svako će zasađeno stablo registrirati i kartirati u međunarodnu podatkovnu platformu Europske agencije za okoliš MapMyTree.
Prema riječima direktora FZOEU Luke Balena:
"Cilj je ulagati u urbanu, zelenu infrastrukturu koja će pomoći u ublažavanju i prilagodbi sve izraženijim klimatskim promjenama, ali i građanima omogućiti kvalitetniji život u takvim uvjetima. Veliki interes gradova i općina nam je pokazao da postoji značajna potreba za ovakvim programima te ćemo ih nastaviti sufinancirati i u narednom razdoblju".
Projekt Općine Lumbarda za zelenu infrastrukturu bit će sufinanciran od FZOEU u iznosu do 2.755.399,60 kn s PDV-om (365.704,37 €). Ovaj iznos čini 80% ukupno procijenjenih, prihvatljivih i opravdanih troškova u visini 3.444.249,50 kn s PDV-om (457.130,47 €).
Projekt zelene infrastrukture sastoji se od četiri komponente:
Mapa novih pješačkih/biciklističkih staza i lokacija točkaste sadnje stabala
Idejno rješenje / presjek dijela šetnice
Načelnica Lumbarde, krajobrazna arhitektica Marija Klisura, ističe važnost strateškog promišljanja o prostoru:
''Prostorni resursi su ograničeni. Na prostoru i njegovoj ljepoti temeljimo naš identitet ali i našu glavnu gospodarsku granu - turizam. Generacije koje dolaze za nama zaslužuju da savjesno gospodarimo našom baštinom, da zadržimo autentičnost ali i da stvorimo predispozicije za pametan, održiv rast i razvoj.''
Općina Lumbarda uspješna je u ostvarivanju zelenih projekata i privlačenju fondova u svrhu zaštite okoliša. Komunalnom poduzeću Mindel ovih su dana isporučeni novo komunalno vozilo, biostabilizator za kompostiranje i električni usisavač, također sufinancirani od strane FZOEU.
*Članak je napisan u sklopu projekta "Energetska tranzicija otoka (ETO)" financiranog od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije
__________________
Autor: Ivka KH
Fotografije i ilustracije: TZ Lumbarda, Općina Lumbarda