KRK: Aktivisti blokirali LNG tanker

Objavio: Martin Tuđen - 26.08.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Međunarodna grupa aktivista iz organizacije Fossil Free Adriatic izvela je akciju blokade LNG tankera kod Omišlja na otoku Krku.

Oko 4 sata ujutro, aktivisti su kajacima isplovili pred tanker koji je trebao dostaviti ukapljeni zemni plin (LNG). Time su nekoliko sati sprječavali njegovo privezivanje za LNG terminal. Na mjestu događaja su ih dočekali zaštitarski i policijski brodovi, a nekoliko aktivista privedeno je na brutalan način. Neki od aktivista zadobili su ozljede zbog kojih su hospitalizirani.

Akcija usmjerena protiv fosilne industrije

Ova akcija je usmjerena protiv fosilne industrije i nedavnog dvostrukog povećanja kapaciteta LNG terminala na Krku. Aktivisti su s mora i kopna postavili transparente s porukama poput: “Krk ljudima, a ne fosilnoj industriji!”, “Plinovod u klimatski pakao” i “Jedini fosil za spaljivanje je kapitalizam”. Time su izrazili nezadovoljstvo zbog nastavka ulaganja u fosilna goriva, naglašavajući da se hitno moramo okrenuti održivim izvorima energije kako bismo izbjegli katastrofalne posljedice klimatskih promjena.

Unatoč velikim prosvjedima 2018. godine, kada su stanovnici Krka jasno izrazili protivljenje izgradnji LNG terminala zbog negativnih utjecaja na okoliš i zajednicu, njihove zabrinutosti su ignorirane. Aktivisti naglašavaju da je Krk postao simbol otpora protiv profiterske politike koja pogoduje fosilnom lobiju, a njihova današnja akcija samo je nastavak borbe za očuvanje okoliša i ljudskih prava.

Planirana ekspanzija ne pridonosi energetskoj neovisnosti

Planirana ekspanzija LNG terminala i plinovoda Zlobin-Bosiljevo, unatoč tvrdnjama vlasti, neće pridonijeti energetskoj neovisnosti Hrvatske. Aktivisti ističu da Hrvatska već sada uvozi tri puta više plina nego što su njezine stvarne energetske potrebe. Također upozoravaju da su ovakvi projekti uglavnom financirani javnim novcem. Ističu da će u slučaju njihove neisplativosti biti subvencionirani novcem poreznih obveznika, bez smanjenja cijena plina za domaće potrošače.

Ekološki učinci LNG terminala su također zabrinjavajući. Prošle godine je odbijen zahtjev za zabranu korištenja štetnih kemikalija u procesu čišćenja cijevi, što je dovelo do uništenja morskog ekosustava. Tako je značajan bio masovni pomor ježinaca. Aktivisti smatraju da je time legaliziran ekocid na Jadranu, a upozoravaju i na štetne emisije stakleničkih plinova tijekom svih faza proizvodnje, transporta i distribucije LNG-a.

Negativan utjecaj na marginalizirane zajednice

Osim lokalnih posljedica, aktivisti ističu da hrvatski plinski biznis dodatno pogoršava situaciju u zemljama iz kojih se plin uvozi. To su zemlje poput Alžira, Trinidada i Tobaga i SAD-a. Praksa uvoza plina na račun luksuza europskih elita ima nesrazmjerno negativan utjecaj na marginalizirane zajednice u tim zemljama, gdje lokalno stanovništvo trpi zbog eksploatacije i represije.

Zaključno, prosvjednici upozoravaju na neodrživost kapitalističkog sustava temeljenog na beskonačnom gospodarskom rastu, koji uzrokuje globalnu patnju i ugrožava biosferu. Pozivaju na radikalnu promjenu društvenih prioriteta, naglašavajući potrebu za održivom količinom energije koja će zadovoljiti lokalne potrebe i omogućiti dostojanstven život svima, uz poštivanje prirodnih granica.

Svojom akcijom, aktivisti poručuju: Krk ljudima, a ne fosilnoj industriji!

_______________________________

Izvor i fotografije: Međunarodna grupa aktivista Fossil Free Adriatic