Krajem rujna, posjetitelji su u velikom broju prisustvovali Festivalu održivog razvoja u Supetru, na otoku Braču.
Supetar je krajem rujna bio domaćin petog izdanja Festivala održivog razvoja. Tamo su se okupili brojni proizvođači i obrtnici s otoka Brača, privukavši lokalno stanovništvo i turiste. Na sajmu su se mogli vidjeti, degustirati i kupiti razni domaći proizvodi. Od ljekovitih krema i sapuna do suvenira izrađenih od kamena i maslinova drva.
Poseban interes izazvali su autohtoni proizvodi otoka Brača. Primjer je prvi brački džin „S 778“, lokalni sirevi, med i poznati brački varenik. To je tradicionalni začin koji je bio gotovo zaboravljen, a sada je obnovljen i zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla. Posjetitelji su mogli uživati u razgledavanju i kušanju proizvoda, a mnogi su odlučili ponijeti doma autentične suvenire i delicije.
Organizatori sajma, Udruga Lokalne akcijske grupe Brač i Lokalna akcijska grupa u ribarstvu Brač, naglasili su kako je cilj festivala povezati sve one koji u svom radu pronalaze nadahnuće na Braču te potaknuti očuvanje otočne prirode, mora i tradicije.
Zabava i edukacija za najmlađe
Događaj je bio osmišljen kako bi privukao sve generacije. Prijepodnevni program bio je usmjeren prema djeci i mladima, koji su kroz igre i edukativne radionice učili o važnosti očuvanja okoliša.
Supetarski vatrogasci također su sudjelovali, pružajući korisne savjete te izveli uzbudljivu vatrogasnu predstavu, na radost najmlađih.
Degustacije, izložbe i ribarske radionice
Središnji dio programa održao se u poslijepodnevnim satima, kada su posjetitelji mogli uživati u bračkim specijalitetima i upoznati ljude koji stoje iza tih proizvoda. Posebna pažnja posvećena je mladima. Učeničke zadruge Poježica iz Postira i Lumbrela iz Supetra izložile su svoje kreativne radove, pokazujući što sve vješte dječje ruke mogu izraditi.
Jedan od najsrdačnijih trenutaka festivala priredili su mladi članovi Pomorskog sportskog društva Mrduja iz Milne. Oni su održali radionicu soljenja ribe. Djeca, u dobi od 7 do 12 godina, pokazala su tradicionalne ribarske vještine koje su naslijedili od svojih očeva i djedova, uključujući pletenje mreža i izradu parangala. Njihova izvedba izazvala je divljenje posjetitelja, koji su rado postavljali pitanja, a mališani su sigurno demonstrirali svoje znanje.
Delicije za sva nepca
Gastronomski dio festivala bio je prava poslastica za ljubitelje domaće hrane, osobito morskih specijaliteta. Konoba “Kala”, predvođena mladim chefom Dinom Šeparovićem, neumorno je pripremala delicije cijeli dan.
Prijepodne je posjetitelje dočekalo 330 porcija pašticade s njokima, dok su poslijepodne uživali u morskim specijalitetima, poput dagnji na buzaru te svježih komada gofa i sabljarke, ukupne težine od 60 kilograma. Chef Šeparović je pred gostima rezao komade od 10 kilograma i pripremao ih na roštilju, dok su posjetitelji strpljivo čekali u redu, jer su ove poslastice dijeljene besplatno.
Festival je bio uspješna kombinacija tradicije, gastronomije i edukacije. Posjetiteljima je pruženo jedinstveno iskustvo u kojem su uživali svi, od najmlađih do najstarijih.
___________________________________
Izvor: slobodnadalmacija.hr
Naslovna fotografija: Photo by Denys Mishunov on Unsplash