Od 17. do 19. rujna 2024. godine, Split i Brač bit će domaćini trodnevne radionice pod nazivom CO2 PACMAN Rooting Lab.
Ovaj događaj dio je međunarodnog projekta CO2 PACMAN (COoperation and CO-designing Partnership for CliMAte Neutrality), koji se provodi u okviru programa Interreg Euro-MED. On okuplja deset partnera iz Italije, Španjolske, Cipra, Grčke, Bugarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Cilj projekta je pružanje znanja i alata za poticanje provedbe integriranih strategija i politika za ublažavanje klimatskih promjena i prilagodbu novonastalim izazovima.
Radionica je organizirana kako bi se okupili ključni dionici iz područja klimatskih promjena, predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti, te kreatori politika. Glavni cilj je zajednička suradnja na razvoju rješenja za dekarbonizaciju i smanjenje emisije stakleničkih plinova, s posebnim naglaskom na ugljični dioksid, na mediteranskim otocima.
Program trodnevne radionice
Prvi dan (17. rujna 2024.) bit će posvećen prezentaciji rezultata nekoliko europskih projekata. To uključuje CO2 PACMAN, CAMPUS i ADRIACLIM. Održat će se i panel diskusija pod nazivom “Splitsko-dalmatinska županija – Plavo-zeleni angažman zajednice”. Ona će okupiti stručnjake i dionike kako bi raspravljali o održivim inicijativama u regiji.
Drugi dan (18. rujna 2024.) bit će fokusiran na izazove s kojima se otok Brač suočava u procesu dekarbonizacije. Na programu su niz prezentacija, okrugli stol i radionice s predstavnicima javnih institucija, poduzeća i lokalnih zajednica. Cilj je identificirati ključne izazove i mogućnosti za smanjenje emisije stakleničkih plinova na otoku.
Treći dan (19. rujna 2024.) donosi inovativni pristup kroz Co-design radionicu. Ona će uključiti ravnatelje škola, profesore i srednjoškolce. Paralelno, održat će se radionica otvorenih inovacija, s tematskim okruglim stolovima i diskusijama vođenim od strane CEEI (Centra za edukaciju i inovacije). Posebno zanimljivo bit će simulacijska igra pod nazivom “Što očekivati od CO2 PACMANA?”, koja će sudionicima omogućiti praktičan uvid u klimatske izazove i potencijalna rješenja.
Važnost projekta CO2 PACMAN
Cilj projekta CO2 PACMAN je poticanje transnacionalne suradnje i razmjene znanja među zemljama sudionicama. Projekt nastoji osnažiti inovacijski kapacitet zaštićenih područja te podići svijest o mogućnostima prijelaza na nisko-ugljičnu ekonomiju. Uloga lokalnih zajednica ključna je u ovom procesu, te je kroz različite radionice i aktivnosti osiguran prostor za participaciju i suradnju svih dionika.
Sve zainteresirane za sudjelovanje na radionicama pozivamo da se prijave putem ove poveznice.
__________________________________________
Izvor i fotografije: Upravni odjel za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu