NP Brijuni ove godine obilježava 100 godina od otkrića fosilnih tragova dinosaura na Brijunima, jednog od najvažnijih palentoloških nalaza u Hrvatskoj.
Tim povodom, Nacionalni park Brijuni i partneri organiziraju niz edukativnih i znanstvenih aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o važnosti geobaštine i zaštite prirodnih nalazišta.
Povijest i značaj otkrića
Fosilni tragovi dinosaura na Brijunima otkriveni su prije jednog stoljeća i od tada predstavljaju neprocjenjivu znanstvenu i kulturnu baštinu. Na osam lokacija unutar NP Brijuni pronađeni su otisci stopa koji pripadaju različitim vrstama dinosaura. Tragovi svjedoče o životu ovih drevnih bića na ovim prostorima prije više od 100 milijuna godina, kada su Brijuni bili dio plićaka Tethys oceana.
Fosilni tragovi pomažu znanstvenicima u procjeni veličine i ponašanja dinosaura, ali i u boljem razumijevanju geološke prošlosti ovog područja. Njihovo očuvanje ključno je ne samo za znanstvena istraživanja, već i za edukaciju posjetitelja, omogućujući im dublje razumijevanje paleontološke baštine.
Program obilježavanja obljetnice
U suradnji s lokalnom zajednicom, organiziran je bogat program koji uključuje predavanja, radionice, izložbe i interaktivne aktivnosti za sve uzraste:
Predavanja i radionice za najmlađe – U Dječjem vrtiću Sunce i Osnovnoj školi Fažana održane su edukativne radionice i predavanja o dinosaurima i geobaštini. Cilj je bio približiti djeci svijet dinosaura i važnost očuvanja prirodnih bogatstava.
Izložba dječjih radova – Radovi inspirirani dinosaurima bit će izloženi 5. travnja u Turističkoj zajednici Fažana i poslovnici NP Brijuni. Poseban naglasak stavljen je na ekološku poruku o trajnim tragovima ljudske aktivnosti, pri čemu su neki radovi izrađeni od jednokratne plastike.
Kviz i predavanje o dinosaurima – U četvrtak, 10. travnja, u Puli se organizira edukativno-zabavni kviz o dinosaurima, zaštiti okoliša i NP Brijuni. Prije kviza sudionici će moći poslušati znanstveno-popularna predavanja stručnjaka.
Dan dinosaura na Velom Brijunu – Središnji događaj održat će se 12. travnja od 10 do 18 sati. Posjetitelji će moći sudjelovati u stručnim vodstvima, edukativnim radionicama, interaktivnim pričama i istraživanju paleontoloških lokaliteta.
Program uključuje i posebnu radionicu Hrvatskog geološkog društva “Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop”, kao i posjete ključnim fosilnim nalazištima uz stručno vodstvo.
Poseban prijevoz unutar otoka organiziran je do paleontoloških lokaliteta. Za sudjelovanje u stručnim vodstvima potrebna je prethodna prijava na info punktu pri dolasku na otok.
Izvor: morski.hr
Naslovna fotografija: Nacionalni park Brijuni