Iako tehnologije čiste energije postaju sve pristupačnije, političke prepreke usporavaju njihov brzi rast, posebno u naprednim gospodarstvima.
Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), ciljevi postavljeni na prošlogodišnjoj UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama u Dubaiju sada su tehnički izvedivi. To je rezultat značajnog pada troškova solarnih panela i baterija. Pad troškova dramatično je poboljšao ekonomske uvjete za borbu protiv klimatskih promjena.
Solarna energija posebno je ostvarila velike napretke. Tijekom proteklih 20 godina, cijene solarnih panela padale su svaki put kada se globalni kapacitet udvostručio, a taj trend predvodi Kina svojim masovnim širenjem solarnih kapaciteta. Za razliku od toga, tehnologije poput vjetroturbina, koje se sastoje od složenijih pokretnih dijelova, nemaju isti tempo smanjenja troškova, iako su troškovi energije vjetra značajno pali. S obzirom na daljnji pad cijena solarnih tehnologija, solarna energija vjerojatno će postati dominantni obnovljivi izvor energije.
Baterije mijenjaju igru
Jedan od ključnih faktora za budućnost obnovljivih izvora energije jest kontinuirani pad cijena baterija. One su, poput solarnih panela, bilježile prosječno smanjenje troškova od 19 posto za svako udvostručenje proizvodnje. Ovaj trend omogućava pristupačnija električna vozila (EV) i rješava problem nestabilnosti obnovljivih izvora energije poput solarne i vjetroenergije. Kombinacija solarnih panela, koji prate predvidljive dnevne cikluse, i baterija omogućava izgradnju sustava koji može pouzdano opskrbljivati energijom u svakom trenutku.
Iako su ekonomske prednosti obnovljivih izvora energije očite, to ne znači da su izazovi dekarbonizacije riješeni. Iako sada postoji održiv financijski put za smanjenje emisija iz energetskog sektora i prometa, političke prepreke i dalje usporavaju bržu implementaciju čiste energije.
Lokalni otpor i “NIMBY” sindrom
U naprednim gospodarstvima, najveći problemi za projekte obnovljivih izvora energije javljaju se na lokalnoj razini. Pokret “NIMBY” (Not In My Backyard – ne u mom dvorištu) često blokira nove instalacije, posebno vjetroelektrane i dalekovode potrebne za prijenos energije iz obnovljivih izvora.
Primjerice, Njemačka još uvijek nije uspjela povezati svoje vjetroelektrane na Sjevernom moru s industrijskim jugom zemlje zbog lokalnog protivljenja novim dalekovodima. Zbog toga je projekt SuedLink, ključan za energetsku infrastrukturu, morao preći na skuplje podzemne kabele. Zbog toga, troškovi su se povećali pet puta. Europska komisija prepoznala je ovaj problem i zatražila od država članica da ubrzaju proces izdavanja dozvola za projekte obnovljive energije.
Geopolitičke prepreke i napetosti s Kinom
Najveći globalni izazov za dekarbonizaciju dolazi iz rastuće napetosti između Zapada i Kine. Iako su solarni paneli i baterije već zrele tehnologije s komercijaliziranim proizvodima, Kina dominira u njihovoj proizvodnji. S obzirom na to da EU i SAD ne žele dopustiti Kini da kontrolira ključne industrije budućnosti, napetosti su rezultirale uvođenjem zelenih industrijskih politika i carina na kineske proizvode. Taj splet okolnosti povećava troškove zelene tranzicije na Zapadu.
U sektoru električnih vozila, Kina je također napravila velike iskorake, ostvarivši tržišni udio od preko 35 posto u 2023. godini, dok je u SAD-u taj udio stagnirao na 8 posto, a u EU na 15 posto. Električna vozila u Kini gotovo su dostigla cjenovni paritet s konvencionalnim automobilima, dok su na Zapadu još uvijek znatno skuplja. Iako bi prihvaćanje jeftinijih kineskih vozila moglo pomoći zapadnim potrošačima, EU i SAD nameću visoke carine, dodatno usporavajući tranziciju.
Utjecaj na zemlje u razvoju
Geopolitika ne usporava samo bogate zemlje. Ona također utječe na dekarbonizaciju u zemljama u razvoju. Kina, sa svojom Belt & Road inicijativom, mogla bi igrati ključnu ulogu u pomoći siromašnijim zemljama da pređu na čiste izvore energije. No, iz nekoliko razloga taj potencijal nije ostvaren. Jedan od njih je suparništvo s Indijom, koja odbija sudjelovati u kineskim projektima i štiti svoju industriju. Indija je sada treći najveći emiter stakleničkih plinova u svijetu.
Drugi razlog je preferencija mnogih zemalja koje primaju kineske kredite za ulaganje u prestižne infrastrukturne projekte umjesto u obnovljive izvore energije. Ovaj izbor usporava globalne napore za smanjenje emisija.
Politika protiv napretka čiste energije
Iako se troškovi obnovljive energije kontinuirano smanjuju, političke prepreke, od lokalnih pokreta otpora do globalnih geopolitičkih napetosti, koče brzi prijelaz na čistu energiju. Ako se ove prepreke ne uklone, klimatski ciljevi postavljeni za 2030. godinu bit će teže ostvarivi, unatoč svim tehnološkim i ekonomskim prednostima koje su sada na raspolaganju.
_________________________________
Izvor: poslovni.hr
Naslovna fotografija: Photo by American Public Power Association on Unsplash