Grad Cres sudjelovao u studijskom posjetu Finskoj kroz projekt Digital Islands koji povezuje europske otoke kroz digitalne inovacije.
Zamislite otoke povezane ne samo morem, već i digitalnim inovacijama. Upravo to je cilj europskog projekta Digital Islands, u kojem sudjeluje i Grad Cres. Tijekom drugog studijskog posjeta, predstavnici Cresa boravili su na otoku Åland u Finskoj, gdje su razmjenjivali znanja i iskustva s ostalim otočnim partnerima.
Digitalizacija na otocima: izazovi koji povezuju
Projekt Digital Islands istražuje mogućnosti digitalizacije na otocima, s naglaskom na javne usluge i poduzetništvo. Otoci se često suočavaju sa sličnim izazovima: ograničenom dostupnošću zdravstvene skrbi, prometnom izolacijom, manjkom specijaliziranih usluga. Kroz studijske posjete poput ovog u Finskoj, partneri iz različitih zemalja imaju priliku razmijeniti primjere dobre prakse i razvijati zajednička rješenja.
Nakon prvog susreta na Mallorci (Španjolska), domaćin drugog studijskog posjeta bio je Åland (Finska). Osim Grada Cresa, u projektu sudjeluju otoci Azori, Madeira, Južnoegejski otoci, Mayotte, La Réunion i Friesland.
Cres gradi mostove znanja
Grad Cres su na ovom susretu predstavljale Jelena Ščedrov Dlačić, voditeljica projekta, i dr. Dragana Bekić, predstavnica zdravstvenog sektora. Dr. Bekić naglasila je važnost uvođenja digitalnih zdravstvenih rješenja koja mogu poboljšati dostupnost i kvalitetu skrbi na udaljenim lokacijama. Kroz razgovore i prezentacije razmatrana su rješenja za daljinske medicinske konzultacije, digitalno praćenje pacijenata i učinkovitiju specijalističku podršku.
Cres kao domaćin projekta Digital Islands 2026.
Projekt Digital Islands predviđa međusobne posjete svih partnerskih otoka. Sljedeći domaćini bit će Azori, a Grad Cres će u svibnju 2026. ugostiti četvrti studijski posjet. To je prilika da se pokažu lokalne inicijative i dalje razvijaju digitalni kapaciteti otoka.
Ova suradnja potvrđuje kako inovacije nisu rezervirane samo za velike gradove. Dapače, otoci poput Cresa pokazuju da male zajednice mogu biti veliki pokretači promjena – uz prave alate, podršku i viziju.
Naslovna fotografija: OPPO Find X5 Pro from Unsplash.com