Na sjednici Gradskog vijeća Grada Cresa, među točkama rasprave, našao se prijedlog Odluke o suosnivanju energetske zajednice na otoku Cresu.
Na 30. sjednici Gradskog vijeća Grada Cresa, jedna od točaka dnevnog reda, bio je prijedlog Odluke o suosnivanju energetske zajednice na otoku Cresu. Ovo je još jedan korak u dugogodišnjem nastojanju Cresa da postane predvodnik energetske tranzicije u Hrvatskoj.
Projekt se temelji na dosadašnjim inicijativama Grada. To uključuje Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, Akcijski plan održivog razvoja (SECAP) i suradnju na EU projektima poput LIFE ISLET-a.
Energetska tranzicija Cresa
Grad Cres se još 2020. godine priključio Sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju. Cilj je bio smanjiti emisije CO2 za najmanje 40 % do 2030. godine. U proteklim godinama izrađeni su strateški dokumenti, poput Akcijskog plana održivog razvoja i Plana razvoja cresko-lošinjskog otočja, koji postavljaju temelj za postizanje održivog i niskougljičnog razvoja otoka.
Dodatno, Grad Cres je od 2023. partner u projektu LIFE ISLET. On se provodi uz podršku Europske unije. Cilj projekta je jačanje suradnje između javnih tijela, privatnih investitora i građana kako bi se stvorile energetske zajednice na malim sredozemnim otocima, uključujući Cres. Jedan od glavnih rezultata ovog projekta bit će upravo osnivanje energetske zajednice u Cresu.
Uloga Dječjeg vrtića i Muzeja
Osnivanje energetske zajednice započet će stvaranjem udruge u kojoj će suosnivači biti Grad Cres, Dječji vrtić Girice i Creski muzej. Dječji vrtić već ima solarnu elektranu na krovu te ima potencijal za dodatne kapacitete. Prema predloženom modelu, višak proizvedene energije iz vrtića preusmjeravao bi se Gradu i Muzeju. Oni zbog konzervatorskih uvjeta ne mogu postaviti solarne panele na svoje objekte.
Ova inovativna suradnja između različitih dionika na otoku pruža priliku za rast zajednice koja se temelji na proizvodnji i dijeljenju čiste energije. Građani, udruge i tvrtke moći će se pridružiti zajednici, bilo kao proizvođači, potrošači ili kombinacija oboje, čime će se dodatno jačati koncept tzv. građanske energije.
Što energetska zajednica znači za Cres?
Energetske zajednice su ključne za tranziciju prema čistoj energiji jer omogućuju građanima aktivno sudjelovanje u proizvodnji i dijeljenju obnovljive energije. Osim ekoloških koristi, ovaj model donosi i financijske uštede za sudionike, smanjenje emisija stakleničkih plinova i veću energetsku neovisnost otoka.
Na sjednici je predloženo da Gradsko vijeće formalno usvoji Odluku o suosnivanju udruge kao pravnog temelja za energetsku zajednicu. Osim što će Grad sudjelovati u osnivanju, planira se i određivanje godišnje članarine za sudjelovanje u zajednici, čiji će iznos biti utvrđen na osnivačkoj skupštini udruge.
____________________________________
Izvor: cres.hr
Naslovna fotografija: Photo by Karel Mistrík on Unsplash