UŠTEDI ENERGIJU
May 14, 2023

CRES - U Creskom muzeju otvorena izložba 'Plavica' - stogodišnja povijest tvornice za preradu ribe

Creski muzej u suradnji s Institutom za studije kulture i pamćenja Slovenske akademije znanosti i umjetnosti predstavlja priču o tvornici za preradu ribe Plavica koja je djelovala u gradu Cresu.

 

Tvornica je djelovala stotinjak godina i utjecala je na niz generacija Cresana.

Otvorena je krajem 19 stoljeća, kao i većina drugih tvornica duž jadranske obale.

 

 

Velika važnost tvornice za Cres

Za Cres je tvornica bila od velike važnosti: osiguravala je prihode radnicima, ali i siguran plasman ribe ribarima pa je direktno ili indirektno doprinijela lakšem životu u gradu i na otoku. Radilo se isključivo ručno.

Velik se dio ribe konzervirao soljenjem, što je bio sezonski posao koji je ovisio o ulovu plave ribe.

Tvornica je kroz stotinu godina svog djelovanja prošla različite faze. Nije uvijek bila profitabilna, ali se održala sve do 1997. godine kad je, uz niz drugih problema, loše odrađena privatizacija označila njen kraj.

Izložba je otvorena do  30.07.2023.

 

__________________

Autor: creskimuzej.com

Fotografije: Plavica bar Cres / Facebook, creskimuzej.com

Projekt je sufinanciran od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. 
Zajedno čuvamo okoliš – sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

NEWSLETTER

Klikom na gumb dajete suglasnost za primanje novosti Pokreta Otoka te se slažete s politikom privatnosti.
magnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram