Dalmatinska energetska agencija i Lučka uprava Split započeli su suradnju za usklađivanje s europskim standardima u održivom transportu.
Europa intenzivno radi na razvoju infrastrukture za alternativna goriva. Novi pravni okvir donesen Uredbom o infrastrukturi za alternativna goriva (AFIR) postavlja jasne ciljeve za naredne godine.
Na tom valu promjena, Dalmatinska energetska agencija (DEA) i Lučka uprava Split započele su suradnju. Njome žele potaknuti regionalni razvoj održivog transporta i uskladiti se s europskim standardima. U sklopu inicijative već je pokrenuta izrada studije izvodljivosti. Ona će omogućiti detaljno planiranje infrastrukturnih rješenja za područje Splita i Dalmacije.
Širenje mreže postaja za alternativna goriva: ključne promjene
AFIR donosi konkretne zahtjeve za postavljanje infrastrukture za alternativna goriva diljem europskih prometnih koridora, uključujući električna vozila, vodik, pomorske i zračne luke.
- Postaje za električna vozila: Do 2025., brze punionice za automobile i kombije snage najmanje 150 kW moraju biti dostupne svakih 60 kilometara duž osnovnih prometnih koridora (TEN-T). Za teška vozila, postaje od 350 kW bit će dostupne od 2025. na glavnim mrežama, dok će potpuna pokrivenost biti osigurana do 2030.
- Postaje za vodik: Do 2030. predviđeno je postavljanje postaja za opskrbu vodikom svakih 200 kilometara na osnovnoj mreži i u svim glavnim gradskim čvorištima.
- Pomorske i zračne luke: Do 2030. luke koje primaju velike putničke ili kontejnerske brodove moraju omogućiti opskrbu brodova električnom energijom s kopna. Slične mjere vrijedit će i za zračne luke, koje će do 2025. osigurati opskrbu zrakoplova električnom energijom na izlazima, a do 2030. i na udaljenim parkirnim pozicijama.
Regija usklađena s europskim ciljevima
Suradnja DEA-e i Lučke uprave Split usmjerena je na stvaranje strateške infrastrukture za alternativna goriva. Njome bi priobalna područja i pomorski sektor postali konkurentniji i održiviji. Prvi korak u tom procesu je izrada studije izvodljivosti, koja će omogućiti precizno planiranje i implementaciju potrebnih projekata u skladu s AFIR-om.
Jedna od prednosti novih pravila je poboljšano korisničko iskustvo. Infrastruktura će omogućiti jednostavno plaćanje na punionicama putem kartica ili beskontaktno. Korisnici će imati pristup jasnim informacijama o cijenama i dostupnosti usluga.
Doprinos klimatskim ciljevima
Uredba AFIR dio je šireg europskog programa Fit for 55. Cilj programa je smanjiti emisije stakleničkih plinova za 55 % do 2030. i postići klimatsku neutralnost do 2050.
Razvojem infrastrukture za alternativna goriva, regija Dalmacije ne samo da prati europske trendove, već postaje važan sudionik u postizanju ovih ambicioznih klimatskih ciljeva.
__________________________________
Izvor: dalmatinskiportal.hr