Digitalna i zelena tranzicija postaju ključni faktori u unaprjeđenju konkurentnosti gospodarstva na nacionalnoj i europskoj razini.
Digitalna i zelena tranzicija predstavljaju ne samo nužnost u borbi protiv klimatskih promjena, već i priliku za izgradnju otpornijeg i konkurentnijeg gospodarstva na europskoj i hrvatskoj razini. Ovaj važan trenutak za budućnost gospodarstva bio je tema 2. “Green Matrix Summita“, koji je održan u Osijeku.
Dvostruki izazov za Hrvatsku
Domagoj Mikulić, državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova, istaknuo je kako Hrvatsku čeka dvostruki izazov.
Potrebno je prihvatiti promjene te iskoristiti nove mogućnosti koje donose zelena i digitalna tranzicija, koje će postati pokretači rasta, razvoja i otvaranja novih radnih mjesta. U tom procesu ključnu ulogu imaju EU fondovi, među kojima se ističu kohezijski fondovi.
Mikulić je naglasio kako su ta sredstva ključna za ulaganja u obnovljive izvore energije, održivu poljoprivredu, digitalizaciju te zelenu tranziciju malih i srednjih poduzeća, a također i za razvoj pametnih naselja i gradova.
Jačanje europske konkurentnosti
Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, istaknula je ključne prioritete EU u nadolazećem razdoblju. Fokus će biti na jačanju europske konkurentnosti na globalnoj sceni, inovacijama, digitalnoj transformaciji te daljnjoj zelenoj tranziciji, s naglaskom na dekarbonizaciju i potporu održivim industrijama. Također, važan zadatak bit će osiguranje gospodarske i energetske sigurnosti kroz diversifikaciju opskrbnih lanaca i smanjenje ovisnosti o vanjskim dobavljačima.
Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke, podijelila je primjere kako tvrtka prilagođava svoje poslovanje klimatskim promjenama. Među projektima je i uzgoj industrijske rajčice na kontinentu, što je prije desetak godina bilo nezamislivo zbog nedovoljne kvalitete tla. Također, Podravka ulaže u obnovljive izvore energije, među kojima je i izgradnja solarne elektrane snage 13 megavata. Ove investicije pridonoše smanjenju karbonskog otiska tvrtke.
Izazovi, ali i velike prilike
Dalić je istaknula i poseban interes Podravke za razvoj poslovanja u Slavoniji, što je povezano s kupnjom većinskog udjela u najvećim poljoprivrednim tvrtkama u regiji: Belju, Vupiku i PIK-u Vinkovci.
Iako čekaju odobrenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, Podravka namjerava implementirati najbolje europske prakse, uključujući održive poljoprivredne metode. “Imamo velike ambicije i značajnu snagu. Svi zaposlenici u Belju, Vupiku i PIK-u mogu biti sigurni jer naš model odnosa unutar grupe Podravka pokazuje dobar primjer suradnje i partnerstva”, poručila je Dalić.
Green Matrix Summit, koji je organizirao Gospodarski centar Osječko-baranjske županije, okupio je stručnjake i donositelje odluka s ciljem razmjene znanja o važnim europskim temama poput Zelenog plana 2030. i Digitalne strategije 2030.
Zelena i digitalna tranzicija nisu samo izazovi, već i velike prilike za stvaranje konkurentnijeg i održivog gospodarstva u budućnosti.
______________________________________
Izvor: vijesti.hrt.hr