Lina Benović (tvrtka E-Konzalt) i Ivan Zoković (Pokret Otoka) 2. veljače održali su informativni webinar na temu natječaja za energetsku obnovu obiteljskih kuća, koji je privukao preko 300 sudionika.
Ovaj webinar, koji je bio organiziran u sklopu projekta “Energetska tranzicija otoka (ETO)”, pružio je važne informacije o uvjetima i kriterijima za sufinanciranje energetske obnove. Tijekom webinara postavljeno je više o stotinu pitanja na koje smo se trudili dati odgovor. Pitanja nam još uvijek pristižu pa smo vas odlučili informirati o onim najčešćim na jednom mjestu.
Uz naglasak na transparentnost i pravilnu dokumentaciju, sudionici su dobili jasne odgovore na ključna pitanja koja će im pomoći u pripremi i podnošenju uspješne prijave na natječaj za energetsku obnovu obiteljskih kuća.
Pitanja vezana uz NAČIN ODABIRA projekata koji će se sufinancirati i ROKOVE
Jedno od ključnih pitanja s webinara bilo je kako će se vršiti selekcija projekata te koji su uvjeti prioriteta pri prijavi na natječaj. Odgovor je bio jasan: prvi koji podnesu prijavu imaju prednost, s obzirom na to da će se prijave zaprimati mjesec dana od objave Javnog poziva.
Također, sudionici su postavljali pitanja o procedurama prijave na natječaj, rokovima za zatvaranje natječaja te očekivanjima nakon podnošenja prijave. Između ostalog, istaknuto je da Fond odobrava sredstva prema ponudi koju investitor priloži te da se novci isplaćuju nakon što su radovi izvršeni i potvrđeni.
Kako će se vrišti selekcija projekata. Imaju li prednost oni koji pošalju dokumentaciju prije drugih, a nakon objave javnog poziva?
Kad se objavi Javni poziv kreću prijave i bit će otvorene cca mjesec dana. Prvi naravno imaju prednost.
Kada se zatvara natječaj, kada možemo očekivati odgovor Fonda? Ako je odgovor pozitivan – do kada je rok realizacije aktivnosti i kako se novac isplaćuje?
Natječaj se zatvara kada se potroše sredstva. Odgovor možete očekivati do kraja ljeta.
2 godine imate vremena za izvesti radove, novci se isplaćuju vama na račun nakon što ste podnijeli sve dokaze navedene u ugovoru da su radovi izvršeni.
Prema nekim izvorima iznajmljivači nisu uopće prihvatljivi, a prema nekima jesu ako je 50% stambeni prostor, a 50% apartmani, sto je točno? Koja površina se računa u tih 50% ulaze li stubišta, balkoni, lode ili samo prostorije?
Računa se 50% građevinske bruto površine kuće.
Pitanja vezana uz potrebnu DOKUMENTACIJU
Postavljena su pitanja o dokumentaciji potrebnoj za prijavu, kao i o mogućnostima izmjene ili dodavanja radova nakon odobrenja sredstava. Važno pitanje odnosilo se na sadržaj ponude potrebne za prijavu na natječaj. Naglašeno je da ponuda mora sadržavati sve relevantne informacije o projektu, uključujući ime, prezime, adresu i OIB investitora, kao i detalje o svakoj stavci prijavljenoj na Javni poziv, poput fasade, stolarije i sustava za grijanje.
Što sve ponuda mora sadržavati?
Ponuda mora sadržavati ime, prezime, adresu, OIB investitora i sve stavke koje prijavljujete na Javni poziv. Primjerice, prijavljujete stolariju – svaki prozor, roletu, komarnik, usluge demontaže, montaže i odvoza itd.
Mora li se uz vlasnički list predati i posjedovni list iz katastra?
Dovoljno je predati samo vlasnički list.
Kako se daje punomoć za prijavu jer je vlasnik kuće koji ima prebivalište na lokaciji starija osoba koja nema mogućnost prijave na NIAS sustav (nema mtoken)?
Ovjerite punomoć kod Javnog bilježnika i onda ćete u prijavi putem NIAS sustava u jednoj sekciji naziva „dodatni dokumenti“ priložiti punomoć.
Imam uporabnu dozvolu za građevine izgrađene do 15.2.1968. koju je 12.9.2023 izvadio bivši vlasnik od kojeg smo kupili kuću. Trebam li je ja ponovno vaditi?
Ne, vlasnički list je jedini dokaz o vlasništvu nekretnine. Uporabna dozvola je dokaz o legalnosti građevine.
Koje fotografije treba priložiti za stolariju i fasadu?
Fotografije svih strana kuće i svakog prozora i vrata koje mijenjate.
Treba li fotografija krova prije postavljanja panela i poslije kada su postavljeni ili samo prije?
Prije za prijavu na Javni poziv, poslije prije predaje zahtjeva za isplatu ponovno.
Ako se vlasnik kuće prijavi primjerice na 2 mjere, za fasadu i za elektranu. Ako jednoj mjeri ne bude cjelokupna dokumentacija ispravna, prolazi li natječaj samo za jednu mjeru ili gubi potpuno pravo na obje mjere?
Mora kompletna dokumentacija biti ispravna.
Fond odobrava sredstva prema ponudi, a ne prema računu?
Prema ponudi, ponuda se prilaže u prijavi na Javni poziv i taj iznos Fond odobrava.
Pitanja vezana uz DIZALICE TOPLINE
Ugradio bi dizalicu topline u mjeri 2.1. dokumentacija koja se traži pod rednim brojem 9. PiŠe da je potreban glavni projekt. U Tehničkom listu piše da je potrebna dodatni projekt za sustave veće ili jednake 30 kw. Ako bi dizalica bila 16 kw, pretpostavljam da ne treba glavni projekt, ali me zanima nakon ugradnje dizalice topline je li potreban novi energetski certifikat?
Ne treba glavni projekt i ako samo idete na dizalicu topline kasnije neće trebati novi EC.
U kriterijima M 2.3. stoji da se sufinancira i ogrjevna tijela. Podrazumijeva li to i radijatore?
Da.
Je li moguća kombinacija mjere stolarije i dizalice topline? Je li moguća kombinacija dizalice topline i elektrane te koji je tada postotak sufinanciranja za pojedinu mjeru?
Kako je dvojako tumačenje Uvjeta i kriterija Javnog poziva energetske obnove obiteljskih kuća u pogledu prijave istodobno i dizalice topline i foto naponske elektrane, dobili smo službeni odgovor Fonda gdje je potvrđeno da može i jedno i drugo na Javni poziv te da će navedeno jasnije napisati kad se objavi Javni poziv.
Mogućnosti prijave za sufinanciranje obnove u slučaju specifičnih situacija
Pitanja se odnose na npr. kuće s kamenim zidovima ili zgrade koje imaju posebne uvjete. Sudionicima je pojašnjeno da se Fond prilagođava različitim situacijama te da je moguće aplicirati na natječaj uz pridržavanje propisanih uvjeta.
Ima li kakva razlika za područje posebne državne skrbi u sufinanciranju?
Nema.
SLUČAJ BR. 1
Imamo rješenje o izvedenom stanju iz 2016. na kojem je navedena bruto građ. površina od 601,41 m2 i 6 stambenih jedinica. 2017. se mijenjao Zakon o izmjeri po kojem bi kuća imala manje od 600 m2 (zbog drugačijih koeficijenata za lođe i vanjsko stubište). Prihvaća li Fond takvo pojašnjenje ili eventualno traži dodatnu dokumentaciju? Samo rješenje o izvedenom stanju se ne može mijenjati. Taj 1 kvadrat nas priječi iako imamo sve ostale uvjete ispunjene za potpuno energetsku obnovu kuće.
Odgovor: Fond nažalost gleda rješenje o izvedenom stanju kao relevantan dokument o površini kuće.
SLUČAJ BR. 2
Što ako je kuća obložena kamenim pločama ili su vanjski zidovi sve ili djelomično od kamena, a zgrada nema dodatna ograničenja vezana za kulturno dobro i slično, i vlasnik želi stavit toplinsku izolaciju preko kamena?
Vezano za manje stambene zgrade koje imaju Upravitelja, najčešće 4-6 stambenih jedinica, a Građevinska bruto površina im manja od 600 m2 – dakle zadovoljavaju uvjet Fonda što se tiče JP za energetsku obnovu obiteljskih kuća… Bilo mi je rečeno da i takve zgrade naravno mogu aplicirati na spomenuti JP, samo što među vlasnicima stanova ne smije biti Grad, država i sl. Ako mi možete potvrdit slijedeće:
Vlasnici stanova u takvoj stambenoj zgradi mogu biti fizičke osobe ili pravne osobe – privatne firme?
Upraviteljsko poduzeće može biti prijavitelj aplikacije na Fond i da se plaćanje računa prema izvođaču, i poslije povrat sredstava od FONDA, sve obavlja preko računa pričuve te zgrade? Ako nije ovaj slučaj, onda bi prijavitelj trebao biti netko od vlasnika (s “potpisom” suvlasnika) i da sve ide preko njegovog računa?
Odgovor: U tom slučaju radite unutarnju izolaciju zidova – to je moguće u tehničkim uvjetima Fonda. Ostale odgovore sam pojasnila u webinaru. Kuća nikako ne smije imati upravitelja.
SLUČAJ BR. 3
U energetskom certifikatu u prijedlogu mjera su mi navedeni vanjski zid, strop na tavanu, vanjska stolarija i strop prema vanjskom prostoru, a ja se želim javiti za mjeru za sustav grijanja i PTV i vanjsku stolariju.
Treba li mi novi prijedlog mjera?
Odgovor: Treba.
SLUČAJ BR. 4
Što u slučaju da je prostor potkrovlja u fazi renoviranja ili je u planu da postane stambeni prostor? Dali je moguće da certifikator definira taj prostor kao grijani i da uđe u mjeru? Imam novi krov ali bih htio izolirati potkrovlje prije nego što se sredi prostor.
Odgovor: Morate priložiti fotografije potkrovlja na Fond, Fond će vidjeti da je negrijani prostor.
SLUČAJ BR. 5
Kod mene je slučaj da sam na donjem katu 2018. mijenjao stolariju, a sada bih putem JP mijenjao stolariju na gornjem katu. Dobio sam info da i dolje stolarija mora zadovoljavati tehničkim uvjetima koji se traže u ovom pozivu, i da se isto dokazuje potvrdom proizvođača koji je proizveo stolariju. Je li to relevantno?
Odgovor: Dokazuje se u izvješću o provedenom energetskom pregledu – projektant navodi da je dio stolarije energetski učinkovit.
SLUČAJ BR. 6
Meni je iz Fonda prije par godina rečeno da je moguće prijavit stambene zgrade koje zadovoljavaju uvjete za obiteljske kuće (samo da nema među vlasnicima države/grada) a imaju Upravitelja. Gospođa Lina je bila rekla da takve zgrade ne mogu sudjelovat u JP za obiteljske kuće !?
Odgovor: Ne smije biti upravitelj.
Pitanja vezana uz IZVOĐAČE RADOVA
Ako prođete na natječaju treba li radove izvršiti firma koja je i dala ponudu, ili postoji mogućnost promjene izvođača radova?
Ne mora izvršiti firma koja je dala ponudu, ali ste vezani cijenom iz ponude.
Pitanja vezana uz STOLARIJU i FASADU
Za zamjenu stolarije treba i troškovnik ili je dovoljna samo ponuda?
Potrebno je oboje, troškovnik i ponuda.
Obnavljamo komplet kuću i garaža je u sklopu kuće te je grijana. Možemo li stavit i nju na ponudu?
Garažna vrata ne ulaze u sufinanciranje.
Može li se aplicirati za bolju vanjsku stolariju (PVC IZO trostruko staklo Uw < 1,1 W/m2K) iako i trenutna stolarija zadovoljava koeficijente prolaska topline (PVC IZO dvostruko staklo Uw = 1,4 W/m2K)? Dopušta li Fond da se ugrađuju nešto drugačije termo izolacije (naravno uz predočenje atesta/certifikata nakon ugradnje) – tipa izolacijski premaz kao BRONYA gdje se prema proizvođaču s 4 sloja premaza postiže efekt od 10 cm kamene vune ili EPS-a?
Ako postojeća stolarija već zadovoljava uvjete onda nažalost ne možete prijaviti mjeru stolarije.
Ako je u mjerama energetskog certifikata napisana preporuka za dvoslojnu, a mi stavimo troslojnu stolariju je li to greška zbog tih koeficijenata?
Nije, troslojna je dapače još i bolja.
Priznaje li se zamjena staklene stijene na zatvorenom stepeništu, koji je ujedno i ulaz u kuću, s obzirom da ne postoji radijator u tom dijelu kuće?
Nažalost ne.
Mogu li zatvoriti dva prozora nakon prijave na natječaj i na slikama naznačiti sa X da njih neće biti? Mogu li umjesto vrata i dva prozora staviti staklenu stijenu, a jedan prozor smanjiti? Treba li nešto posebno napominjati u tom slučaju?
Možete zatvoriti 2 prozora i njih ne prijaviti na Javni poziv.
Poslikajte postojeća vrata i 2 prozora, a u ponudi neka izvođač stavi dimenzije staklene stijene.
Ako bismo prijavili zamjenu stolarije i ako bismo smanjivali površinu prozora, što treba od dokumentacije za to?
U ponudi neka izvođač stavi dimenzije novih prozora.
Može li obnova fasade može ići djelomično, npr. dvije ili tri strane kuće?
Isključivo komplet obnova.
Na sljedeća pitanja odgovara stručnjak za energetske zajednice Ivan Zoković
Pitanja vezana uz KROV, TAVAN I PODRUM
Može li se prijaviti izolacija podruma ili barem poda u podrumu?
Treba biti grijani prostor.
Koji su točno kriteriji “grijanog stambenog prostora”. Ako u tavanu imam kauč i grijalicu je li to grijani prostor? Je li moguće od ovog trenutka do objave napraviti prenamjenu tavana u stambeni prostor?
Nije moguće prenamijeniti u stambeni prostor nakon objave javnog poziva. Fotografijama dokazujete stanje i namjenu prostora i ako Fond procijeni da nešto nije po uvjetima natječaja će vam odbiti prijavu.
Pitanja vezana uz FOTONAPON
Odnosi li se iznos od 600€/kW (snaga invertera) ili 600€/kWp (snaga u FN modulima)?
Odgovoreno na webinaru. Gleda se na snagu u FN modulima.
Je li za prijavu za sufinanciranje fotonaponske elektrane isto uvjet da je kuća manja od 600 m2 ili 3 stambene jedinice?
Da.
Sufinancira li se povećanje snage postojeće solarne elektrane?
Ne.
Ako sam dobro shvatio za Zahtjev o mogućnosti priključenja (koji se šalje ODS-u) treba glavni projekt?
Kada/ako se dobije pozitivno mišljenje može se odmah ići na:
- Montazu FNE
- Zahtjev ODS-u za promjenu brojila
Jel’ potom potrebno cekati natjecaj i njihov odgovor (jel’ prijava odobrena) ?
Ili se moze ici na Zavrsno izvjesce i traziti Dozvolu za pustanje u trajni pogon
pa se onda prijaviti na natjecaj s FNE vec pustenom u rad
Odgovor: Ovaj javni poziv nije za fotonaponske elektrane koje su puštene u pogon.
Hep mi je dao tumačenje da treba biti 1 brojilo na obiteljskoj kući da bi se dobila suglasnost i instalirala FN elektrana
Foto naponska elektrana se prikapča na jedno brojilo. Vi možete imati više brojila, ali neće vam biti priključena na elektranu i na ostalim brojilima nećete imati uštede radi elektrane.
Na pozivu za FNE iz 2023. sufinancirala se nazivna snaga elektrane. Za jednofazne priključke to je značilo do max 3,68 kW, a za trofazne do odobrene priključne snage HEP-ODS-a. (ako sam dobro tumačio).
To je bilo za prošli javni poziv. Sad je drugi poziv i nešto su izmijenjeni uvjeti.
Na krovu je postavljena šindra, vi kažete da se solari ne mogu postaviti na nju, molim vas objasnite zašto?
U teoriji možete. Ali vremenski rok trajanja šindre je manji od fotonaponske elektrane.
Za FE piše da je prihvatljivi trošak 600 eur/KW. Znači li to da je za FE sa 50% sufinanciranja prihvatljivi trošak = 50% x 600 eur = 300 eur/KW?
Odgovor: Fotonaponsku elektranu prihvaćaju najviše 12.000€, njihov udio je 50%, dakle 6.000€ pokriva Fond. U slučaju da imate jeftiniju ponudu izvođača (primjerice 10.000€), onda daju opet 50%, dakle 5.000 €. PDV ne postoji za fotonaponsku elektranu, ukinut je.
Je li dopušteno širenje vanjskih otvora ili otvaranje novih (za što nije potrebna Građevinska dozvola) te apliciranje na sredstva Fonda za ugradnju nove vanjske stolarije, a uz predočenje između ostalog Glavnog projekta (gdje će biti prikazano stanje prije i poslije)?
DA
Može li se aplicirati za bolju vanjsku stolariju (PVC IZO trostruko staklo Uw < 1,1 W/m2K) iako i trenutna vanjskla stolarija zadovoljava koeficijente prolaska topline (PVC IZO dvostruko staklo Uw = 1,4 W/m2K)?
DA
Dopušta li Fond da se ugrađuju nešto drugačije termo izolacije (naravno uz predočenje atesta/certifikata nakon ugradnje) – tipa izolacijski premaz kao BRONYA gdje se prema proizvođaču s 4 sloja premaza postiže efekt od 10 cm kamene vune ili EPS-a?
Bilo je moguće. Ali to radite na vlastitu odgovornost da će vam odbiti prijavu.
Hoće li se i ovaj put moći koristit neslužbena verzija ZK izvatka/Vlasničkog lista s web stranice: https://oss.uredjenazemlja.hr/ ?
Službena verzija je besplatna i lako dobavljiva na internetu. Koristite službenu verziju.
Vezano za manje stambene zgrade koje imaju Upravitelja, najčešće 4-6 stambenih jedinica, a Građevinska bruto površina im manja od 600 m2 – dakle zadovoljavaju uvjet Fonda što se tiče JP za energetsku obnovu obiteljskih kuća… Bilo mi je rečeno da i takve zgrade naravno mogu aplicirati na spomenuti JP, samo što među vlasnicima stanova ne smije biti Grad, Država isl. Ako mi možete potvrdit slijedeće:
Vlasnici stanova u takvoj stambenoj zgradi mogu biti fizičke osobe ili pravne osobe – privatne firme?
Pretpostavljam da i Upraviteljsko poduzeće može biti prijavitelj aplikacije na Fond i da se plaćanje računa prema izvođaču, i poslije povrat sredstava od FONDA, sve obavlja preko računa pričuve te zgrade? Ako nije ovaj slučaj, onda bi prijavitelj trebao biti netko od vlasnika (s “potpisom” suvlasnika) i da sve ide preko njegovog računa?
Odgovor: Ne smije biti upravitelj.