Energetske zajednice u Hrvatskoj donose povoljniju energiju

Objavio: Martin Tuđen - 30.09.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Energetske zajednice su koncept koji je u Hrvatskoj tek zaživio. Ipak, one bi mogle biti put prema povoljnoj energiji za građane.

Unatoč tome što su u mnogim europskim zemljama energetske zajednice uobičajena praksa, u Hrvatskoj je njihovo osnivanje tek u začetku. Do sada su u zemlji registrirane samo tri energetske zajednice građana: Moja energetska zajednica (MEC) iz Zagreba, Energetska zajednica sjevernog Jadrana iz Rijeke te Energetska zajednica iz Špičkovine.

Usporedbe radi, u Grčkoj postoji čak 1217 registriranih energetskih zajednica, dok ih još 133 čeka na registraciju.

Značaj energetskih zajednica u Europi i Hrvatskoj

Energetske zajednice omogućuju građanima da se organiziraju kako bi dobili sigurnu, pristupačniju i povoljniju opskrbu energijom. Poseban naglasak ovdje je na obnovljive izvore poput Sunčeve energije. Iako ovaj oblik udruživanja u Europi sve više dobiva na popularnosti, u Hrvatskoj su takvi projekti tek u povojima, a postoje brojne prepreke pri njihovom osnivanju i razvoju.

Na nedavno održanoj radionici pod nazivom “Energetske zajednice građana u Hrvatskoj”, koja je bila dio EUKI projekta SunSharing, raspravljalo se o izazovima i potencijalima razvoja energetskih zajednica. Cilj projekta SunSharing je promicanje korištenja Sunčeve energije u zemljama Jugoistočne Europe, a u njemu sudjeluju partneri iz Bugarske, Grčke, Hrvatske i Sjeverne Makedonije.

Radionica o energetskim zajednicama

Radionica je okupila predstavnike lokalnih vlasti, agencija, sveučilišta te stručnjake iz područja energetike. Dr. sc. Antun Pfeifer s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu istaknuo je važnost prikazivanja primjera dobre prakse iz Hrvatske, posebno naglašavajući projekt iz Križevaca.

Taj grad se ističe kao jedan od pionira u iskorištavanju Sunčeve energije. Također, na radionici je najavljen priručnik projekta SunSharing koji će pružiti detaljan uvid u najbolje prakse i olakšati budući razvoj energetskih zajednica.

Administrativne prepreke i prijedlozi za olakšanje

Osnivanje energetske zajednice u Hrvatskoj nije jednostavan proces. Jedne od najvećih barijera su kompleksne administrativne procedure. Kako ističe Goran Čačić iz Zelene energetske zadruge Sunce, ova zadruga se, unatoč tome što djeluje kao energetska zajednica, ne može službeno preregistrirati u tu formu zbog postojećih zakonskih ograničenja. Zelena energetska zadruga Sunce realizirala je uspješan projekt sunčane elektrane na krovu tržnice u Križevcima. On građanima pruža povoljniju energiju, ali i dodatne prihode.

Jedan od prijedloga za olakšavanje osnivanja energetskih zajednica je ukidanje obveze ishođenja dozvola za energetske djelatnosti u početnim fazama rada. Umjesto toga, predlaže se uvođenje jednostavnijih uvjeta koji bi omogućili brže pokretanje zajednica.

Energetske zajednice kao alat protiv energetskog siromaštva

Energetske zajednice igraju važnu ulogu u borbi protiv energetskog siromaštva. Gradonačelnik Križevaca, Mario Rajn, najavio je nove projekte postavljanja sunčanih elektrana na krovove zgrada dobrovoljnih vatrogasnih društava u skladu s principima energetskih zajednica. Takvi projekti ne samo da smanjuju troškove energije za građane, već i doprinose održivosti i energetskoj neovisnosti lokalnih zajednica.

Iako se energetske zajednice u Hrvatskoj suočavaju s brojnim izazovima, potencijal za njihov rast i razvoj je velik. Uz potporu projekata poput SunSharinga te uz prilagodbu zakonskih okvira, ove zajednice mogu postati ključan alat za ostvarivanje pristupačne i održive opskrbe energijom, doprinositi borbi protiv energetskog siromaštva i poticati upotrebu obnovljivih izvora energije.

________________________________

Izvor: energetika-net.com

Naslovna fotografija: Photo by Papaioannou Kostas on Unsplash