Bureau Veritas (BV) objavio je izvješće koje analizira razvoj i izazove pogonskih sustava na vjetar, te njihovu ulogu u zelenoj tranziciji.
Uz očekivanje da će do 2050. godine čak 30 % svjetske trgovačke flote koristiti energiju vjetra, pomorska industrija ulazi u novu eru održivih tehnologija. Bureau Veritas (BV) nedavno je objavio sveobuhvatno izvješće koje analizira razvoj i izazove pogonskih sustava na vjetar, kao i njihovu ulogu u tranziciji prema zelenijem pomorskom sektoru.
Prema podacima BV-a, do srpnja 2024. više od 45 brodova diljem svijeta opremljeno je s više od 105 sustava na vjetar. To označava početak širokog prihvaćanja ove tehnologije. Projekcije pokazuju da bi energija vjetra mogla preuzeti značajnu ulogu u smanjenju emisija i troškova operacija u narednim desetljećima.
Utjecaj cijena goriva i ugljika
Kako troškovi tradicionalnih goriva rastu, a regulacije o emisijama ugljika postaju strože, pomorska industrija sve više istražuje alternativne izvore energije. BV-ovo izvješće naglašava da će, s povećanjem cijena goriva i ugljika, pogon na vjetar postati sve atraktivnija opcija. Koristeći energiju vjetra, brodari ne samo da mogu smanjiti troškove nego i smanjiti emisije, čime pridonose održivijoj industriji.
Izazovi u implementaciji pogonskih sustava na vjetar
Unatoč obećavajućem početku, BV ističe nekoliko izazova u širem prihvaćanju vjetropogona. Regulatorne barijere, tehnički problemi i određeni skepticizam u industriji među ključnim su preprekama. Ako pomorska industrija želi ispuniti ciljeve Međunarodne pomorske organizacije (IMO) o neto nultim emisijama do 2050. godine, ti se izazovi moraju riješiti kroz suradnju i inovacije.
Prilagodba i učinkovitost sustava
Učinkovitost sustava na vjetar uvelike ovisi o vrsti broda, tehnologiji, uvjetima na moru i rutama plovidbe. BV-ovo izvješće ističe kako je važno pažljivo planirati integraciju ovih sustava. Brodovi s velikim palubnim prostorom, poput teretnjaka, tankera i brodova za prijevoz plina, mogu bolje podržati ove sustave, dok je kod brodova s ograničenim prostorom, kao što su putnički i kontejnerski brodovi, proces prilagodbe izazovniji.
Uz tehničke aspekte kao što su težina sustava i smanjenje teretnog kapaciteta, BV ukazuje i na prilagodbu strukture broda kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost plovila. Posebne prilagodbe, posebno kod postojećih brodova, zahtijevaju financijska ulaganja i tehničke preinake. Posebnim naglasak ovdje se stavlja na očuvanje stabilnosti i udobnosti posade.
Trendovi i buduće uštede goriva
Očekuje se da će pomorska industrija u budućnosti postaviti još strože standarde za uštedu goriva. Time će rasti i važnost korištenja obnovljivih izvora energije poput vjetra. Uvođenje pogonskih sustava na vjetar moglo bi igrati ključnu ulogu u ispunjavanju tih zahtjeva, dok će dugoročna održivost ovisiti o daljnjem razvoju tehnologije i smanjenju troškova.
Izvješće Bureau Veritasa zaključuje da, iako postoje brojni izazovi, budućnost pogonskih sustava na vjetar izgleda vrlo obećavajuće. Njihov razvoj mogao bi značajno smanjiti troškove goriva i emisije u pomorskoj industriji. Time bi postavio temelje za čišću i održiviju budućnost plovidbe.
_________________________________
Izvor: pomorac.hr
Naslovna fotografija: Photo by Ian Simmonds on Unsplash