Više od 80 % zaštićenih morskih područja u Europskoj uniji minimalno regulira ljudske aktivnosti. Nova studija analizira razine zaštite u različitim programima, poput NATURA 2000.
Znanstvenici su se u svojoj studiji bavili razinama zakonskih ograničenja aktivnosti korištenjem okvira Vodiča za zaštićena područja. Premda su prema toj metodi 2022. godine zaštićena morska područja pokrivala 11,4 % nacionalnih voda EU, samo 0,2 % bilo je potpuno ili visoko zaštićeno.
Niska razina zaštite
Čak 86 % zaštićenih morskih područja zapravo nije zaštićeno. Prema znanstvenicima, ta područja imaju “nisku razinu zaštite” jer su industrijske aktivnosti u njima dopuštene, što ih čini nekompatibilnima s ciljevima očuvanja. Većina zaštićenih morskih područja pokrivenosti pokazala je minimalnu zaštitu u državama članicama, morskim regijama i pravnim vrstama morskih zaštićenih područja.
Mreža morskih zaštićenih područja EU vjerojatno daje ograničene ekološke rezultate. Postizanje cilja EU-a od deset posto stroge zaštite zahtijevat će radikalne promjene u regulaciji aktivnosti u zaštićenim morskim područjima EU.
Posljedice ovih slabih zaštita su nemogućnost očuvanja bioraznolikosti te nemogućnost smanjenja antropogenog utjecaja na klimu. Studija je pokazala da je samo 1,5 % zaštićenih morskih područja pod snažnom zaštitom. To predstavlja svega 0,2 % nacionalnih voda Europske unije.
Problem s prikupljanjem podataka
Općenito, studija pokazuje da, iako države članice već imaju veliki teret izvješćivanja, sustavi prikupljanja podataka i praćenja propisa u zaštićenim područjima ne funkcioniraju. Zbog toga je onemogućeno učinkovito praćenje provedbe stroge zaštite mora.
Štoviše, znanstvenici također pišu kako su imali velikih problema s prikupljanjem detaljnih podataka o zaštićenim područjima. Studija se slaže sa zapažanjima na terenu i podudara se s mišljenjima aktivista i stručnjaka. Zaključuje da su europske zelene politike često mrtvo slovo na papiru.
Prema studiji, najveća pokrivenost MPA zabilježena je u:
- Njemačkoj – 45,3 % nacionalnih voda
- Francuskoj – 38,9 %
- Belgiji – 37,9 %
Najamanja pokrivenost bila je u:
- Irskoj – 2,4 %
- Portugalu – 4,5 %
- Grčkoj – 4,7 %
- Sloveniji – 5,1 %
Sredozemno i Baltičko more imaju veću površinu jake zaštite od sjeveroistočnog Atlantskog oceana, dok u Crnom moru nema jake zaštite. Problem ne leži samo u nedostatcima Okvirne direktive o morskoj strategiji (MSFD) i Direktive o pticama i staništima, već i u ostalim politikama.
Ograničena specifičnost i dobrovoljni zahtjevi drugih međunarodnih sporazuma, poput konvencija o regionalnim morima i Aichi ciljeva, mogli su pridonijeti niskim razinama zaštite, ali nisu. Čak i uz fleksibilnost EU-a, države članice su pokazale “ponovno nepoštivanje obveza”.
_________________________________
Izvor: zelenahrvatska.hina.hr
Naslovna fotografija: Photo by Melina Lorenz on Unsplash