Prošli četvrtak, 7.11, Europska alijansa za čisti vodik objavila je priručnik pod nazivom “Learnbook on Implementation of Hydrogen Supply Corridors”
O priručniku
Priručnik daje smjernice za razvoj šest glavnih koridora za opskrbu vodikom u Europi do 2030. godine. U dokumentu se opisuju tehničke karakteristike koridora i međusobne povezanosti, kao i izazovi koje je potrebno prevladati za uspješan napredak. Priručnik predstavlja nadogradnju na prvu analizu koridora iz travnja 2023. Ona je poslužila kao temelj za daljnji razvoj koridora opskrbe vodikom te se može preuzeti ovdje.
Prema održivom europskom energetskom sustavu
Razvoj koridora vodika na listi je projekata od zajedničkih interesa (PCI) potrebnih za provedbu 11 prioritetnih strateških geografskih energetskih infrastrukturnih koridora, sukladno revidiranoj Uredbi TEN-E (EU 2022/869), i identificirani su kao ključni koraci prema održivom europskom energetskom sustavu.
Zašto su potrebni vodikovodi?
Koridori za vodik ključni su za razvoj vodikove infrastrukture koja će podržavati industrijsku upotrebu vodika i poticati dekarbonizaciju industrijskog sektora.
Rano uspostavljanje i proširenje mreže vodikovoda omogućit će EU-u brže dostizanje ambicioznih ciljeva smanjenja emisija. Također, osigurat će stabilnu opskrbu energijom za industriju različitih veličina. Vodikova infrastruktura također doprinosi fleksibilnosti i kapacitetima za pohranu energije unutar budućeg energetskog sustava EU-a.
Inicijativa RePowerEU naglašava potrebu za diversifikacijom izvora energije kako bi se smanjio uvoz ruskog plina te prešlo na obnovljive izvore s niskim udjelom ugljika.
Zato se u EU-u stvaraju koridori opskrbe vodikom, kao najisplativiji način povezivanja uvoznih točaka (uključujući kopnene i offshore cjevovode), terminala za uvoz vodika, skladišta te čiste proizvodnje vodika s ključnim industrijskim centrima i distribucijskim mrežama. Time će Europa povećati energetsku sigurnost i neovisnost, istovremeno omogućujući široku upotrebu vodika u industriji i energetskom sustavu.
Mogućnosti i izazovi
Europska mreža vodikovoda omogućit će bolje povezivanje regija s visokom ponudom i potražnjom za vodikom, kao što su industrijska središta u Njemačkoj, i tako smanjiti troškove u usporedbi s fragmentiranim razvojnim pristupom. Ipak, potrebna su dodatna poboljšanja u regulatornom okviru, financijskim mehanizmima i suradnji unutar lanca vrijednosti kako bi se podržao razvoj ove paneuropske infrastrukture.
__________
Izvor: energetika-net.com
Naslovna fotografija: Image by Wirestock on Freepik