Hrvatska ima uvjete i snažne temelje za dobru energetsku tranziciju, no još uvijek previše ovisi o uvozu energenata.
Hrvatska energetska tranzicija nalazi se pred ključnim izazovima, ali i prilikama. Fosilni izvori energije i dalje čine 67 % proizvodnje, a zemlja je u velikoj mjeri ovisna o uvozu energenata. Unatoč tome, postoje snažni temelji za prelazak na održive izvore energije, istaknuto je na konferenciji “Energetski sektor – prilike i izazovi”. Nju su organizirali Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) i Privredna banka Zagreb.
Fokus na ubrzanju zelene tranzicije
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marija Vučković, naglasila je potrebu za ubrzanjem prelaska na obnovljive izvore energije. Ključni koraci uključuju pojednostavljenje i automatizaciju administrativnih postupaka te smanjenje birokratskih prepreka. Također, naglasila je važnost obvezujućih rokova u procesu tranzicije.
Predsjednik Uprave Grupe Končar, Gordan Kolak, istaknuo je kako je Končar već desetljećima prisutan u području obnovljivih izvora energije. To ovu tvrtku čini važnim dionicima zelene tranzicije. Prema njegovim riječima, značajne promjene u energetici, posebice u segmentu transporta, ključne su za smanjenje emisija CO2.
Energetska tranzicija kao prilika za gospodarstvo
Kristina Čelić, ravnateljica Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva, naglasila je da održiva energetska politika nije samo izazov već i prilika za gospodarski razvoj Hrvatske. Energetska tranzicija mora se prepoznati kao poluga za konkurentnost. Strategija Ministarstva temelji se na pet ključnih dimenzija: dekarbonizaciji, energetskoj učinkovitosti, sigurnosti opskrbe, unutarnjem tržištu te inovacijama i konkurentnosti.
Naglasak je na odgovornom smanjenju emisija, većem udjelu obnovljivih izvora energije te očuvanju energetske sigurnosti i stabilnosti cijena.
Tri prioriteta energetske prekretnice
Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, istaknula je kako Hrvatska mora hitno adresirati tri ključna prioriteta: ulaganje u energetsku infrastrukturu, osiguranje energetske održivosti i stvaranje stabilnog regulatornog okvira. Pri tome je naglasila kako energetska tranzicija mora biti pravedna, omogućujući ravnopravno sudjelovanje malih i velikih poduzetnika.
Energetsko izvješće za Hrvatsku, koje su predstavili stručnjaci SRM-a i Politehnike u Torinu, ukazuje na potrebu smanjenja udjela fosilnih goriva na 45 % do 2030., a na 25 % do 2050. Prema riječima direktora SRM-a, Massima DeAndreisa, Hrvatska ima značajan potencijal u obnovljivim izvorima energije, osobito u solarnim i vjetroelektranama, ali i u razvoju biogoriva i geotermalne energije.
Sigurnost opskrbe i daljnja ulaganja u obnovljive izvore ključni su za uspješnu tranziciju, a velika se očekivanja polažu u financiranje iz europskih fondova.
Energetsko raskrižje
Hrvatska je na energetskom raskrižju. S jedne strane, visoka ovisnost o fosilnim gorivima predstavlja izazov, dok, s druge strane, potencijal obnovljivih izvora nudi priliku za održivu i konkurentnu budućnost.
Ključ će biti ubrzanje zelene tranzicije, ulaganje u infrastrukturu i stvaranje regulatornog okvira koji će omogućiti pravedan i učinkovit prelazak na obnovljive izvore energije.
_________________________________
Izvor: lidermedia.hr
Naslovna fotografija: Photo by Luca Bravo on Unsplash