Znanstveni kolegij održan u Zagrebu bio je platforma za raspravu o ključnim pitanjima vezanim za primjenu vodika.
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu održan je znanstveni kolegij pod nazivom “Energetska tranzicija: sadašnjost i budućnost vodika”. Na njemu su vodeći hrvatski znanstvenici raspravljali o ključnim pitanjima vezanim za primjenu vodikovih tehnologija.
Vodik, kao potencijalni ključni element dekarbonizacije energetskog sektora, bio je u fokusu diskusija koje su obuhvatile razinu tehnološkog razvoja, troškove proizvodnje i infrastrukturu potrebnu za njegovu širu primjenu.
Vodik kao alat za dekarbonizaciju
Moderator kolegija, izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder, prodekan za istraživanje i inovacije na FER-u, naglasio je da Hrvatska još uvijek ne iskorištava u potpunosti potencijal vodika. Vodik bi mogao postati ključan alat za skladištenje i transport energije te za dekarbonizaciju industrije i prometa.
Razvoj i izazovi zelenog vodika
Znanstvenici su se složili da iako se vodik često predstavlja kao rješenje budućnosti, samo mali dio globalne proizvodnje vodika dolazi iz zelenih, obnovljivih izvora. Dr. sc. Nikola Biliškov s Instituta Ruđer Bošković upozorio je na potrebu da se vodik proizvodi na održiv način. Takošer, naglasio je problem tzv. “kolonijalnog ekstraktivizma” u kojem se crpe resursi iz drugih dijelova svijeta.
Hrvatska u europskoj strategiji
Hrvatska je jedna od 50 zemalja koje su donijele strategiju za razvoj vodikovih tehnologija, a Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) prednjači u istraživanjima na tom području. Prof. dr. sc. Ankica Kovač istaknula je da vodik ima široku primjenu.
Od proizvodnje električne energije, preko industrije, do transporta. Isto tako, Hrvatska ima potencijal postati čvorište za distribuciju vodika u regiji i Europskoj uniji. Ključno je, kako je rekla, unaprijed osigurati korisnike tih tehnologija kako bi ulaganja bila opravdana.
Desetljeće vodika
Pred Hrvatskom je desetljeće vodika, zaključili su znanstvenici. Kombinacija obnovljivih izvora energije i vodika mogla bi omogućiti postizanje klimatske neutralnosti, energetsku sigurnost i globalnu jednakost. Ključno je nastaviti razvijati tehnologije i infrastrukturu kako bi Hrvatska iskoristila svoj potencijal i postala regionalni lider u energetskoj tranziciji.
__________________________________
Izvor: bug.hr
Naslovna fotografija: Photo by David Ballew on Unsplash