Hrvatski i talijanski učenici protiv onečišćenja mora

Objavio: Martin Tuđen - 03.08.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Splitski i venecijanski učenici uključeni su u akcije čišćenja obale, osmišljavanje pilot-akcija i komunikacijskih kampanja.

U okviru projekta “ML-FREE: Marine Litter-Free Adriatic Sea“, učenici iz Hrvatske i Italije udružili su snage kako bi se suočili s problemom onečišćenja Jadranskog mora. Inicijativa obuhvaća niz aktivnosti, od čišćenja obale do osmišljavanja edukativnih kampanja, a sve s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja morskog okoliša.

Zajedničke akcije za čisto more

Projekt uključuje srednjoškolce iz splitske Ekonomske i upravne škole (EUŠS) te venecijanske škole Marco Polo Liceo Artistico. Tijekom posljednjih šest mjeseci, ovi učenici su, uz podršku udruge Sunce iz Splita, organizirali brojne aktivnosti.

Jedna od njih je edukativna igra “Igram da zaštitim more”, osmišljena kao pilot projekt. Igra koristi flash-kartice s ilustracijama ugroženih morskih vrsta i otpada iz mora. Cilj igre je povezati slike s pripadajućim nazivima u što kraćem vremenu. Ivan Bašić, učenik EUŠS-a, istaknuo je kako svaka kartica nosi poruku o odgovornosti prema moru.

Igra je predstavljena 24. svibnja u školskom botaničkom vrtu osnovne škole Skalice u Splitu. Tamo su učenici nižih razreda imali priliku učiti o očuvanju mora kroz igru.

“Igrom i zajedničkim druženjem, djeca steknu važno znanje o očuvanju Jadranskog mora i zaštiti okoliša. Nadamo se da će to znanje prenijeti i svojim roditeljima”, dodala je Ana Vuković, također učenica EUŠS-a.

Studijsko putovanje u Split

Kao dio projekta, učenici iz Venecije posjetili su svoje kolege u Splitu. Tijekom petodnevnog studijskog putovanja, zajedno su radili na rješavanju problema morskog otpada. Posjetili su razne lokacije, uključujući rezervat Pantan, gdje su sudjelovali u čišćenju plaže i uklonili 180 kilograma otpada. Luca Paul Gradara, učenik iz Venecije, primijetio je kako se suočavaju sa sličnim izazovima otpada u moru kao i njihovi domaćini.

Tijekom posjeta, učenici su sudjelovali i u predavanjima o pravilnom upravljanju otpadom, te su posjetili Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, gdje su učili o mikroplastici. U Omišu su se informirali o lokalnim inicijativama za smanjenje plastičnog otpada, dok su u Centru za posjetitelje na Jadro izletištu naučili o ekosustavu rijeke Jadro.

Edukacija i angažman mladih

Projekt ML-FREE naglašava važnost obrazovanja i angažmana mladih u rješavanju ekoloških problema. Tea Kuzmičić Rosandić iz udruge Sunce naglasila je kako je ključno uključiti ekološke teme u obrazovni sustav, kako bi se mladi osvijestili o važnosti očuvanja morskih ekosustava.

Kao dio komunikacijske kampanje, učenici će tijekom ljeta putem društvenih mreža podizati ekološku svijest zajednice, s posebnim fokusom na problem otpada na plažama. Građani su pozvani da prijave probleme vezane za otpad na Zeleni telefon udruge Sunce.

Ako na vašim plažama primijetite neki problem vezan za otpad prijavu možete uputiti na Zeleni telefon Sunca e-poštom na info@sunce-st.org ili pozivom na 072 123 456.

“Pratite SunceEkonomsku i upravnu škola Split i Marco Polo Liceo Artistico Venezia na društvenim mrežama te saznajte kako napreduje naš projekt”, poručuju učenici.

__________________________________

Izvor: green.hr

Naslovna fotografija: Photo by Brian Yurasits on Unsplash