HVAR: Javna ustanova u kulturi HVAR 1612 i održive prakse!

Objavio: Martin Tuđen - 28.12.2024. - Vrijeme čitanja: 6min

U intervjuu s Jelenom Mićić, prvom ravnateljicom Javne ustanove u kulturi HVAR 1612, doznali smo o inovativnim pristupima Javne ustanove.

Ova javna ustanova, osnovana 2022. godine, prva je takve vrste u Hrvatskoj nakon dužeg vremena. Svojim radom spaja povijesti i moderni kulturni menadžment. Ustanova preuzima odgovornost za upravljanje obnovljenim povijesnim spomenicima i cjelogodišnjim kulturnim programom čime doprinosi očuvanju lokalnog identiteta u novom kontekstu održivosti i energetske učinkovitosti.

Održive prakse i izazovi

Jelena Mićić, koja vodi ovu ustanovu od njenog osnutka, ima zadatak koordinirati aktivnosti koje omogućuju kulturni napredak Hvara dok se suočava s izazovima očuvanja kulturnih resursa na održiv način. U našem razgovoru, prenijela nam je glavne održive prakse i izazove s kojima se suočava u svakodnevnom radu.

1. Kako Javna ustanova u kulturi HVAR 1612 integrira održive prakse u očuvanju i upravljanju povijesnim spomenicima, poput fortifikacijskog sustava Grada Hvara?

“Javna ustanova u kulturi Hvar 1612 tek je odnedavno preuzela upravljanje povijesnim spomenicima grada Hvara i u narednom periodu očekuje se realizacija projekata usmjerenih na obnovu i revitalizaciju neobnovljenih spomenika kulture grada Hvara. Svi budući projekti planirani su na način da koriste integrirane sustave održive tehnologije, odnosno tehnološka rješenja kojim bi se osiguralo minimalna potrošnja električne energije i emisije CO2.     

Planirano je novim rekonstrukcijama neobnovljenih spomenika smanjenje emisije stakleničkih plinova na 82,3 % u odnosu na postojeće stanje. Planirani su integrirani obnovljivi izvori energije kroz ugradnju sustava za proizvodnju toplinske i/ili toplinske i rashladne energije, za sve prostore u kojima će trajnije i povremeno boraviti ljudi, predviđeno je grijanje i hlađenje putem dizalice topline freonskog tipa.”

“Projektom je izrađen kompleksan sustav digitalnih rješenja”

“Projektom će se obaviti aktivnosti pripreme za uvođenje norme HRN EN ISO 14001:2015. Navedenom se normom uvode sustavi upravljanja okolišem koji se, između ostalog, odnose na učinkovito korištenje resursa te izbjegavanje i smanjivanje nastajanja otpada.

Kroz projekt su predviđene aktivnosti razvoja ili usvajanja novih ili značajno unaprijeđenih usluga, proizvoda i procesa temeljenih na digitalnim tehnologijama. Projektom je izrađen kompleksan sustav digitalnih rješenja, između ostalog web centrala koja će omogućavati booking (kupnju karata), stanicu za mjerenje koncentracije CO2 i niza drugih štetnih plinova, a koji su integrirani u sustav, multimedijalna rješenja koja nude virtualne šetnje/VR, animacije za mapping projekcije ili aplikacije sa složenim izbornikom koje će centar povezivati s okolnim proizvođačima lokalnih proizvoda, drugim turističkim subjektima u okruženju kao i davati informacije o posjetiteljskim kapacitetima u širem i bližem okruženju.

U do sada obnovljenim spomenicima kulture, kao što su zgrada Arsenala s kazalištem, koriste se dizalice topline koje rade na principu energije mora, tj. plime i oseke te predstavljaju najnoviju tehnologiju grijanja i hlađenja par excellance. Ta inovativnost u rekonstrukciji pojedinačnog kulturnog dobra bila je presudna za dobivanje nagrade Europa Nostra 2020. godine.”

2. S obzirom na važnost turizma za Hvar, koje mjere poduzimate kako biste osigurali da manifestacije poput Hvarskih ljetnih priredbi ne naruše okoliš i promiču održivi turizam?

“Jedna od temeljnih odrednica u radu Hvarskih ljetnih priredbi je svakako promicanje održivosti i jačanje angažmana u okviru logistike planiranja događaja i aktivnosti unutar manifestacije, kao što je prijelaz na digitalnu tranziciju u smislu zagovaranja manje uporabe svih printanih materijala, uporaba eko materijala kao što su čaše izrađene od reciklirane plastike umjesto staklenih i plastičnih čaša za vrijeme održavanja manifestacija, postavljanje tzv. refreshment stationa kod održavanja edukativnih i kreativnih radionica umjesto korištenja plastičnih boca vode i sl.”

Odgovorne opcije

“Pri odabiru aktivnosti biramo odgovorne opcije koje neće naštetiti okolišu ni lokalnoj zajednici, a pri planiranju putovanja i prijevoza nastoji se imati na umu upravo održiv način putovanja i prijevoza do nas.”

3. Na koji način surađujete s lokalnom zajednicom u promicanju svijesti o održivosti kroz kulturne programe i događanja?

“Javna ustanova u kulturi HVAR 1612 provodi  edukativni program za djecu i mlade pod nazivom Sokolić, gdje kroz aktivnosti , koje su prilagođene po dobnim skupinama, a u suradnji s partnerima – Dječjim vrtićem Vanđela Božitković, Osnovnom i Srednjom školom Hvar, usmjeravamo jedan dio aktivnosti na jačanje svijesti o održivosti i brizi za okoliš kroz različite edukativne radionice.

Isto tako, kroz godišnji izložbeni  program ustanove nastojimo promicati ekološke vrijednosti te tako postaviti bar jednu izložbu koja se bavi ekološkim temama.”

Izložba “For the Green

“Ove godine tijekom srpnja i kolovoza,  to je bila izložba „For The Green“ međimurske multidisciplinarne umjetnice Kristine Pongrac koja tematizira izazove otpada u sukobu s postindustrijalizmom i njegovom kulturom, mogućnosti otpuštanja i obnove resursa te fenomen selektivnog filtriranja bitnog od nebitnog/korisnog od nekorisnog. Takvi projekti pridonose razvoju senzibiliteta za lokalnu zajednicu i njezinu kulturu i umjetnost, podižući svijest o problemima zaštite okoliša.”

4. Postoje li planovi za uvođenje novih projekata ili programa koji bi dodatno poticali održivost u kulturnom sektoru Hvara? Ako da, možete li podijeliti neke detalje o tim inicijativama?

“Javna ustanova u kulturi HVAR 1612 u suradnji s udrugom Permakultura Dalmacija kroz 2025. godinu provodit će projekt pod nazivom Small Island Repairs“ koji financira Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka. Projekt je usmjeren na jačanje dalmatinskih otočkih zajednica u prihvaćanju održivog gospodarenja otpadom i praksu tzv. malih popravaka.

Kroz interaktivne i edukativne radionice, radionice popravljanja i prepravljanja starih knjiga, igrački i akcije čišćenja plaža, sudionici, osobito djeca, razvijati će vještine za smanjivanje otpada. Poticanjem kulture popravaka i ponovne upotrebe resursa, projekt ima za cilj smanjiti ovisnost o odlagalištima, zaštiti lokalne ekosustave i izgraditi ekološki osviještenu zajednicu. Nakon radionica planiran je i završni festival koji će slaviti postignuća, predstaviti radove sudionika i osnažiti značaj održivog života za buduće generacije.”

Ovim putem zahvaljujemo se ravnateljici Jeleni Mićić još jednom na njezinim odgovorima i čestitamo na uspješnom balansiranju održivih praksi i očuvanja kulturne baštine!

____________________________________

Naslovna fotografija: Grad Hvar