Konferencija u Splitu: Kako očuvati Jadransko more od plastike?

Objavio: Martin Tuđen - 07.11.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Trodnevna konferencija u Splitu posvećena je problemu plastičnog otpada u morima i rješenjima za očuvanje Jadrana.

Na splitskom institutu MEDILS održala se trodnevna konferencija pod nazivom Marine Litter-Free Tides of Change. Ona je posvećena jednom od gorućih problema današnjice: plastičnom otpadu u morima.

Od 4. do 6. studenog, stručnjaci iz područja zaštite okoliša, predstavnici relevantnih institucija, nevladine organizacije te mladi iz Hrvatske i regije raspravljaju o rješenjima za očuvanje Jadrana i smanjenje zagađenja plastikom. Konferenciju organizira Udruga Sunce u suradnji s međunarodnim partnerima.

Plastika kao najveća prijetnja Jadranu

Prema podacima, više od 80 % morskog otpada dolazi s kopna, a najviše ga čini plastika koja ugrožava morski ekosustav. Predavanja, panel-diskusije i interaktivne radionice održane na konferenciji imaju za cilj istaknuti dobre prakse u borbi protiv otpada i potaknuti usvajanje mjera za smanjenje plastičnog zagađenja.

Dalka Zanki, voditeljica projekta Plastic-Free Croatian Island, naglasila je važnost sustavnog rješavanja problema. Rekla je kako je nužno kreirati i provoditi mjere koje će spriječiti dospijevanje otpada u more. Zanki smatra kako se te mjere trebaju provoditi na nacionalnoj i lokalnoj razini, u skladu s EU direktivama o plastici za jednokratnu upotrebu.

Održivi modeli i važnost obrazovanja

Na konferenciji se posebna pažnja posvećuje podizanju svijesti o očuvanju morskog okoliša te pronalasku održivih rješenja koja se mogu provoditi u praksi. Edukativne radionice i interaktivne aktivnosti namijenjene su i mladima, s ciljem da se nova generacija potakne na očuvanje okoliša.

Organizatori su istaknuli kako je za dugoročne rezultate potrebna suradnja s obje strane Jadrana, uz poduzimanje konkretnih akcija za zaštitu morskog ekosustava.

Kako svi mogu doprinijeti čišćem moru?

Udruga Sunce poziva sve građane, turiste i lokalne zajednice na smanjenje korištenja plastike u svakodnevnom životu. Mjere poput smanjenja plastičnih vrećica, uporabe alternativnih materijala i odvajanja otpada mogu znatno pomoći u očuvanju Jadranskog mora. Uz zajedničke napore, moguće je ostvariti viziju Jadrana bez plastičnog otpada. Točnije, mora koje će ostati čisto i zdravo za buduće generacije.

________________________________

Izvor: pomorac.hr

Naslovna fotografija: Photo by Håkon Grimstad on Unsplash