Konferencija za zaštitu Jadranskog mora

Objavio: Martin Tuđen - 24.11.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Cilj trodnevne konferencije Marine Litter-Free Tides of Change u Splitu je bio pronalazak rješenja za očuvanje Jadranskog mora.

Sve veći problem plastičnog otpada u Jadranskom moru potaknuo je stručnjake iz Hrvatske i Italije, nevladine organizacije te mlade entuzijaste da se okupe na trodnevnoj konferenciji Marine Litter-Free Tides of Change. Događaj, održan od 4. do 6. studenog u Splitu, organizirala je udruga Sunce s ciljem pronalaska održivih rješenja za očuvanje morskog ekosustava.

Fokus na sprječavanje nastanka otpad

Direktorica udruge Sunce, Gabrijela Medunić-Orlić, otvorila je konferenciju naglašavajući potrebu za hitnom akcijom.

Poseban fokus stavljen je na smanjenje korištenja jednokratne plastike, što Grad Split već provodi na svojim sjednicama. Voditeljica Odsjeka za zaštitu okoliša, Danijela Šegvić, naglasila je važnost širenja zelenih politika.

Izazovi i dobre prakse u borbi protiv plastičnog otpada

Tijekom konferencije predstavljeni su brojni projekti. To uključuje Interreg ML-FREE i Plastic-Free Croatian Island. Izlaganja su se dotaknula problema poput mikroplastike, loše provedbe SUP Direktive u Hrvatskoj i EU, ali i inspirativnih primjera iz drugih zemalja.

Karin Dubsky iz irske organizacije Coastwatch podijelila je uspješne strategije građanskog nadzora, dok je Marjan Žitnik iz Maritimo recyclinga predstavio proizvode izrađene isključivo od morskog otpada. Također, analiza turističkog sektora na Dugom Otoku ukazala je na potrebu bolje provedbe zabrane jednokratne plastike.

Uloga mladih u očuvanju mora

Drugi dan konferencije posvećen je mladima i obrazovanju. Projekt ML-FREE predstavio je edukacijski program koji mlade osposobljava za aktivnu ulogu u zaštiti okoliša. Anita Kružičević iz splitske Ekonomske škole podijelila je iskustvo suradnje:

Posebno mi je ostala urezana izjava jednog našeg učenika hoće li naše plaže za sto godina biti plastične umjesto pješčane?

Panel-rasprave okupile su predstavnike škola, nevladinih organizacija i institucija koji su razgovarali o izazovima uključivanja ekoloških tema u formalno obrazovanje. Ključna preporuka bila je jačanje suradnje s roditeljima kako bi djeca imala podršku i kod kuće.

Praktične aktivnosti za jači dojam

Posljednji dan konferencije posvećen je terenskim radionicama, gdje su sudionici kroz praktične aktivnosti stekli bolje razumijevanje važnosti očuvanja prirode. Margita Radman iz udruge Sunce zaključila je kako mladi najbolje uče na terenu, kada su aktivni i uključeni.

Konferencija Marine Litter-Free Tides of Change postavila je temelje za daljnje korake u borbi protiv morskog otpada. Ključni zaključci uključuju potrebu za međusektorskom suradnjom, kvalitetnijim obrazovanjem mladih i dosljednijom provedbom zakonskih mjera.

Jadransko more je zajednički resurs koji zahtijeva zajedničku odgovornost. Sudionici konferencije pozvali su sve, od lokalnih vlasti do građana, da se uključe u stvaranje održivog i čistog okoliša za buduće generacije.

____________________________________

Izvor: sunce-st.org

Naslovna fotografija: Photo by Naja Bertolt Jensen on Unsplash