U Osnovnoj školi Blato, na otoku Korčuli, održana je radionica o ljekovitom bilju u sklopu projekta Udruge Novi otok.
U sklopu projekta Projekt 2024. – Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, u Osnovnoj školi Blato održana je peta radionica, namijenjena učenicima 4.a i 4.b razreda.
Sudjelovalo je ukupno 32 učenika, uz podršku svojih učiteljica Dijane Ančić i Zvjezdane Padovan. Cilj radionice bio je približiti učenicima vrijednost začinskih i aromatičnih biljaka koje rastu na njihovom otoku te ih osvijestiti o njihovoj svakodnevnoj primjeni.

Spoznaja o ljekovitosti bilja
Kroz praktičan rad, učenici su naučili prepoznavati sušene cvjetove i listove biljaka koje koristimo za pripremu čajeva, sirupa i začina. Osim toga, istražili su kako su ove biljke prisutne u proizvodima poput pasti za zube, krema, šampona, sapuna i bombona. Posebno iskustvo pružilo im je upoznavanje s aromaterapijom – prostor učionice ispunjavali su mirisi eteričnih ulja iz difuzora od drva i terakote, a isprobali su i hidrolate od otočnog začinskog bilja.
Održiva praksa u svakodnevnom životu
Učenici su saznali kako kuglice od ovčje vune, natopljene eteričnim uljima, mogu poslužiti kao prirodno sredstvo za omekšavanje rublja prilikom pranja. Radionica je uključivala i proučavanje botaničkih crteža i latinskih naziva biljaka, što im je pomoglo u kasnijem prepoznavanju živih biljaka koje su dobili za školski vrt.

Aktivna učenička zadruga i održivost
Školski vrt OŠ Blato, kojim upravlja aktivna učenička zadruga Konoba, obogaćen je novim sadnicama začinskog bilja i sjemenom bosiljka. Učenici će se nastaviti brinuti o biljkama i pratiti njihov rast, a dogovoreno je i dokumentiranje napretka kroz foto i video zapise.
Zajedništvo i kreativnost
Tijekom radionice, učenici su dijelili priče o obiteljskim receptima s ljekovitim biljkama. Stečeno znanje provjerili su kroz mali test, kojeg su svi uspješno riješili. Za kraj, počastili su se otočnim zalogajčićima aromatiziranim začinskim biljem i prirodnim sirupima od metvice, kadulje i verbene.
Posebno iznenađenje pripremili su za vlasnicu Škatule, gđu. Josipu Barčić, te voditeljicu radionice, Lea Čumbelić, dipl. agronom. Učenici su im poklonili specijalno Valentinovskp izdanje čajne mješavine Ljubavni napitak, memory kartice Blatska abeceda te tematske brošure o rogaču, maslini i smokvi.

Zahvala i budući planovi
Radionica je bila uspješno provedena zahvaljujući ravnateljici Katarini Kovačić te učiteljicama Dijani Ančić i Zvjezdani Kaštelan Padovan. One su aktivno sudjelovale i izrazile zadovoljstvo suradnjom s udrugom Novi otok. Organizatori se raduju nastavku projekta i nadolazećim aktivnostima u prirodi čim vremenski uvjeti to dopuste.
Nositelj projekta: Novi otok
Partneri: MIRO, Udruga Miki Trasi, OŠ Blato
Prijatelj projekta: Meridijan 17 d.o.o., Korčula
Udruga Novi otok nastavlja svoj rad na poboljšanju kvalitete života na otoku Korčuli, uz poticanje ekološke osviještenosti i održivih praksi kod novih generacija.
_________________________________
Izvor i fotografije: Novi otok (Facebook objava)