Krški krajolik stvara potencijal za razvoj turizma

Objavio: Martin Tuđen - 30.10.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Hrvatska, zbog svojeg jedinstvenog geografskog i klimatskog položaja, ima raznovrsne potencijale za razvoj turizma.

Hrvatska, smještena na raskrižju puteva i kultura, bogata je jedinstvenim prirodnim i kulturnim znamenitostima koje pružaju mogućnosti za nezaboravne turističke doživljaje. Premda su Jadransko more i njegova čistoća već nadaleko poznati, postoji mnogo više za ponuditi gostima, ističe Dalibor Reš iz speleološke udruge Estavela.

Srž Hrvatske prirode i povijesti

Krški krajolik je specifičan geografski fenomen. On pokriva gotovo polovicu Hrvatske i prostire se od Karlovca prema obali i otocima. To uključuje spektakularne podzemne formacije i klisure. Hrvatska može s pravom biti ponosna na ovu prirodnu pojavu. Od najstarijeg naziva za krš iz 13. stoljeća na otoku Krku do brojnih internacionalizama koji su iz ovog područja prešli u svjetsku speleološku literaturu.

Reš je u svojem intervjuu za Hinu kazao kako krš ima nevjerojatan potencijal za privlačenje turista jer čovjeka oduvijek intrigira nešto novo i nepoznato. Njegove raznolike oblike, podzemne izvore, špilje i kanjone istražuju znanstvenici i zaljubljenici u prirodu od davnina. Također, središnje područje krša koje obuhvaća Hrvatsku, Sloveniju i Italiju, prepoznato kao „Klasični krš“, primjer krša svjetske važnosti.

Spektakularne špilje, kanjoni i podzemne vrulje

Uz poznate atrakcije poput Plitvičkih jezera, kanjona Cetine i Zrmanje, Vele drage i Crvenog jezera, Hrvatska nudi mnoštvo krških čuda koja ostaju izvan tradicionalnih turističkih ruta. Reš ističe i šetnicu kroz kanjon Rječine koji je pravi prirodni dragulj na samo 15 minuta hoda od centra Rijeke. Ovo područje, bogato povijesnim znamenitostima industrijske baštine, nudi mir i ljepotu u sjeni visokih zidova mlina i uz šum slapova.

Posebna priča krškog krajolika vezana je za podmorske izvore slatke vode koji izviru u more, odnosno vrulje. One stvaraju jedinstvene vodene prstenove na površini. U Iki, malom mjestu podno Učke, kvarnerski vinari su uočili potencijal vrulja za odležavanje vina zahvaljujući stalnoj temperaturi podzemne vode. Ova neobična praksa daje lokalnom vinu posebnu notu, a svake se godine vina ceremonijalno vade iz vrulja što je atrakcija sama po sebi.

Potreba za održivim turizmom

Iako su krške destinacije nesumnjivo zanimljive, Reš ističe važnost održivog pristupa. Masovni turizam i betonizacija, upozorava, dugoročno štete prirodi i lokalnom identitetu, smanjujući privlačnost prostora. Reš objašnjava kako turizam pošto-poto stvara gužve i narušava autentičnost, što nije u skladu s prirodnim blagom koje imamo.

Umjesto toga, Reš predlaže razvoj kulturnih, ekoloških i avanturističkih programa: od vinskih cesta i berbi, do penjačkih smjerova i speleoloških tura.

Hrvatska je zemlja iznimnog krškog nasljeđa koje nudi više od sunčanja i kupanja. Riječ je o krajoliku koji sadrži prirodna čuda nadomak urbanih središta, pružajući posjetiteljima priliku da se povežu s poviješću, prirodom i lokalnim pričama. Dugoročna vizija očuvanja i autentične prezentacije krša ključevi su održivog razvoja turizma koji čuva prirodnu baštinu i doprinosi jačanju prepoznatljivosti Hrvatske u svijetu.

________________________________

Izvor: hina.hr / Blanka Kufner

Naslovna fotografija: Photo by Tom Wheatley on Unsplash