LASTOVO: Priča čuvarice prirode na zaštićenom području

Objavio: Martin Tuđen - 08.01.2025. - Vrijeme čitanja: 4min

Ivana Lagetar četiri godine obnaša dužnost čuvarice prirode na području jedinstvenog zaštićenog područja lastovskog arhipelaga.

U srcu Jadrana, unutar Parka prirode Lastovsko otočje, Ivana Lagetar već četiri godine čuva prirodu ovog jedinstvenog zaštićenog područja. Lastovski arhipelag s 46 otočića i hridi obuhvaća površinu od 196 km² i dom je brojnim biljnim i životinjskim vrstama, od kojih su mnoge na Crvenom popisu ugroženih vrsta.

Ovo područje igra ključnu ulogu i u migraciji ptica. Očuvanje tako dragocjenog prostora zahtijeva predanost, svestranost i ljubav prema prirodi. Shodno tome, Udruga Sunce je pripremila zanimljiv razgovor s čuvaricom ovog predivnog područja.

Put prema profesiji čuvarice prirode

Ivana je ljubav prema moru razvila u djetinjstvu, ribareći s ocem, što ju je kasnije potaknulo na rad u Parku prirode. Počela je kao sezonska radnica, a motivaciju za prijavu na posao čuvarice dobila je od kolega.

Kaže kako ju je privukla dinamika posla i raznolikost zadataka, iako joj je bilo izazovno dokazati se kao žena u ovom poslu. Unatoč tome, najdraži trenuci su joj na moru, dok istražuje morski svijet.

Posao čuvara prirode zahtijeva razne vještine, uključujući ronjenje, vođenje broda, vatrogasne intervencije i nadzor udaljenih dijelova parka.

Posebna povezanost s otokom Sušcem

Njezin najdraži dio arhipelaga je otok Sušac.

“Sušac ima posebnu energiju i mikroklimu. Njegova sjeverna strana prekrivena je šumama, dok je južna potpuno ogoljena, s impozantnim svjetionikom. A ronjenje na rtu Tršćavac je doživljaj koji se pamti zauvijek.”, rekla je Ivana s entuzijazmom.

Unatoč predrasudama koje često susreće, Ivana svojim radom ruši stereotipe.

“Mnogi imaju predrasude o tome što žena može, a što ne može raditi, osobito u nekim sektorima poput pomorstva. Ponekad moram dokazivati da sam sposobna, što može biti frustrirajuće, ali vjerujem da svojim radom i rezultatima mijenjam stavove. Iako je bilo skeptika zbog činjenice da sam žena i kapetanica broda, dokazala sam da se snalazim jednako dobro kao i kolege.”, prisjeća se.

Izazovi zaštite prirode u Hrvatskoj

Ivana ističe da Hrvatska ima veliki potencijal za zaštitu prirode, no manjak čuvara predstavlja izazov.

“Postoji pozitivan trend zapošljavanja, ali još imamo prostora za napredak. Na Lastovu nas je osam, a ove smo godine zaposlili dvoje novih čuvara. Nadam se da će nam sada biti lakše nositi se sa sezonskim pritiscima”, podijelila je Ivana.

Tijekom ljetnih mjeseci posao je posebno zahtjevan zbog velikog broja posjetitelja. Ivana ističe važnost komunikacije, osobito u situacijama kada posjetitelji ne poštuju pravila zaštićenog područja.

Problemi na kopnu i u moru

Na kopnu najveći izazovi uključuju nepropisno odlaganje otpada, dok su u moru problematične aktivnosti poput ilegalnog ribolova i slobodnog sidrenja koje uništava livade posidonije. Tako posjetiteljima preporučuju sidrenje na jednoj od četiri lokacije ekoloških sidrišta (uvale Saplun, Skrivena lukaVejo lago i Škoj od Zaklopatice).

Ograničene ovlasti čuvara prirode dodatno otežavaju procesuiranje prekršitelja, posebno na udaljenim područjima poput Lastova.

Poruka budućim čuvarima prirode

Ivana vjeruje da je ljubav prema prirodi ključna za uspjeh u ovom poslu.

“Ovo je posao za one koji žele učiti, prilagoditi se i svakodnevno doprinositi nečem važnom. Ako želite raditi na otvorenom, biti aktivni i osjećati da vaš rad ima smisao, ovo je idealna prilika da ostvarite te želje. Treba puno strpljenja i volje, ali osjećaj da činite razliku vrijedan je svakog truda.”, zaključuje.

Ova priča o Ivani Lagetar pokazuje koliko je predanost važna u očuvanju prirode i kako svestranost može biti temelj za uspješan rad u ovom zahtjevnom, ali ispunjavajućem zanimanju.

______________________________________

Izvor: sunce-st.org

Naslovna fotografija: Photo by Nemanja Trojković on Unsplash