Projekt Life TogetherFor1.5 želi uskladiti klimatske aktivnosti EU-a kako bi se ostvarili ciljevi o ograničavanju globalnog zagrijavanja.
Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da Europska unija zaostaje u postizanju cilja Pariškog sporazuma o ograničavanju globalnog zagrijavanja na 1.5 °C. Iako pesimisti i skeptici upozoravaju na izazove, stručnjaci ističu da je cilj još uvijek ostvariv uz ustrajno i koordinirano djelovanje.
Povećanje podrške javnosti
Projekt LIFE TogetherFor1.5 usmjeren je upravo na usklađivanje klimatskih aktivnosti EU-a s ciljem Pariškog sporazuma od 1.5 °C. Projekt koristi prilike za reviziju klimatskih i energetskih politika. To uključuje zakonodavni paket „Fit for 55“, nacionalne energetske i klimatske planove (NECP-ove) te nacionalne dugoročne strategije (LTS-ove). Također, projekt teži povećanju podrške javnosti za šire i inkluzivnije klimatske aktivnosti kroz isticanje društvenih i ekonomskih koristi.
Projektni tim LIFE TogetherFor1.5 čine 13 nacionalnih udruga civilnog društva, uključujući hrvatski DOOR (Društvo za oblikovanje održivog razvoja) i CAN Europe (vodeća europska koalicija za borbu protiv klimatskih promjena). Njihov fokus je na podizanju svijesti o dodatnim koristima klimatske aktivnosti kako bi donositelji odluka mogli donositi informirane odluke pri finalizaciji paketa „Fit for 55“ i drugih ambicioznih EU politika.
Uz to, tim će usmjeravati reviziju NECP-ova u razdoblju 2023. – 2024., promičući ambiciozne ciljeve i politike. Jedan od ciljeva je i uključivanje javnosti u ove procese. Projektni partneri nadzirat će provedbu NECP-ova kako bi identificirali prilike i nedostatke koje se mogu adresirati tijekom revizija. Također, pratit će prijedloge za klimatske ciljeve do 2040. godine te potencijalne revizije nacionalnih dugoročnih strategija.
Očekivani rezultati projekta
- Podizanje svijesti donositelja odluka: Povećanje svijesti u 13 zemalja i na razini EU-a o dodatnim koristima klimatske aktivnosti i potrebi za usklađivanjem ambicija paketa „Fit for 55“ s ciljem od 1.5 °C.
- Razvoj ambicioznijih nacionalnih klimatskih aktivnosti: Nacionalni i EU donositelji odluka bit će bolje informirani o nedostacima u aktualnim NECP-ovima i njihovoj provedbi, kao i o prilikama za razvoj ambicioznijih klimatskih aktivnosti.
- Uključivanje zahtjeva građanskog društva: Donositelji odluka će više uzimati u obzir zahtjeve građanskog društva za revizijama NECP-ova i nacionalnih dugoročnih strategija, čime će se poboljšati usklađenost kratkoročnih i dugoročnih politika.
- Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva: Povećanje kapaciteta organizacija civilnog društva za iznošenje preokupacija i učinkovito sudjelovanje u nacionalnim procesima izrade politika.
Aktivnosti i napredak projekta LIFE TogetherFor1.5 možete pratiti na službenim stranicama projekta.
___________________________________
Izvor: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije