LOŠINJ: Projekt obnove Osorskih lokvi

Objavio: Martin Tuđen - 13.09.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Društvo Naša djeca Mali Lošinj planira obnoviti i očuvati tri Osorske lokve putem projekta “Obnova i promocija vodenih biotopa – Osorske lokve”.

Društvo Naša djeca Mali Lošinj nastavlja s realizacijom projekta “Obnova i promocija vodenih biotopa – Osorske lokve”. Putem njega se planira obnoviti i očuvati tri lokve: Dobra lokva, Dobri Kalac i Funtana. U sklopu ovog projekta, financiranog s 6.898 eura kroz natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, organizirana je velika akcija obnove u subotu, 14. rujna 2024. godine.

Obnova urušenih suhozida

Glavna aktivnost akcije bit će obnova urušenih suhozida oko Dobre lokve u neposrednoj blizini Osora. Ova važna ekološka inicijativa započela je detaljnim pregledom lokvi i dokumentiranjem flore i faune koja ih okružuje. U projekt su aktivno uključena djeca iz Osnovne škole M. Martinolića, lokalni stručnjaci, biolozi, nastavnici i volonteri Društva Naša djeca.

Pripremni radovi uključivali su čišćenje pristupa lokvama koje su proveli lovci iz lovačkog društva Halmac, Djelatnici Komunalnog društva Cres Lošinj uklonili su raslinje koje je zasjenjivalo Dobru lokvu. Sljedeća faza projekta bit će čišćenje zaraslih dijelova oko drugih lokvi, Dobri Kalac i Funtana.

Radionica podizanja suhozida za djecu

Veliku pomoć u obnovi suhozida pružit će udruga 4 GRADA DRAGODID iz Splita. Njezini stručnjaci vodit će volontere i pružati im tehničku podršku. Ova udruga poznata je po svom radu na očuvanju kulturnih krajolika i suhozida. Uz obnovu, bit će održana i radionica podizanja suhozida za djecu, koju će voditi dr. Tanja Kremenić iz Cresa, stručnjakinja za suhozide.

Akciju podržavaju brojni lokalni partneri i donatori, uključujući Pizzeriju Orfej, koja je osigurala pizze za djecu tijekom obilaska lokvi, te Jadranka kampove koji su omogućili besplatan smještaj članovima udruge Dragodid. Kuhari iz TN Bučanje pripremit će obroke za sve volontere i sudionike akcije.

Ova inicijativa nije samo važan korak prema očuvanju vrijednih vodenih biotopa otoka Lošinja, već i prilika za lokalnu zajednicu, a osobito djecu, da nauče o očuvanju prirode i kulturne baštine kroz praktičan rad i suradnju.

__________________________

Izvor: mali-losinj.hr

Naslovna fotografija: Photo by Matthias Schröder on Unsplash